Kim 70’inci yılda şov yaptı! Bir yanında Rusya, bir yanında Çin

Kim Jong Un, 1950-53 Kore Savaşı’nı durduran ateşkesin 70’inci yıl dönümünde, iki yakın müttefiki Çin ve Rusya’dan heyetleri ağırladı. Bu, COVID-19 salgınından beri yabancı ülkeden bir heyetin Pyongyang’ı ziyaret ettiği birinci aktiflik oldu. Çok katı bir pandemi kısıtlaması uygulayan Kuzey Kore idaresi, 2020 yılının başından beri kendi vatandaşları dahil yurtdışından gelişlere müsaade vermiyordu.

PUTİN MEKTUP GÖNDERDİ

Etkinliklere katılan Çin heyetine orta seviye bir yetkili olan, Komünist Parti politbüro üyesi Li Hongzhong başkanlık ederken, Rusya’yı daha değerli bir isim, Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti. Kim ile birebir görüşme gerçekleştiren Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzalı “iyi niyet mesajları” dolu bir mektubu mesken sahibi başkana teslim etti. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, görüşmede savunma ve güvenlik problemlerinin ele alındığını aktardı. Bu toplantı sonrası Kim, konuklarına silah fuarını gezdirdi. Kim’in, “Kuzey Kore içinde geliştirilmesi ve üretilmesiyle” övündüğü silahlar ortasında gelişmiş Hwasong-17 ve Hwasong-18 kıtalararası balistik füzeleri yer aldı.

DRONLAR BİRİNCİ DEFA GÖRÜLDÜ

Öte yandan asıl dikkat çeken ise daha evvel kamuya açıklanmayan silahlı insansız hava araçları (SİHA) oldu. KCNA’nın paylaştığı fotoğraflarda Bakan Şoygu ve Devlet Lideri Kim, Pyongyang en yeni SİHA’ları önünde görüldü. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşta İran imali kamikaze dronlar kullandığı bir ortamda, Kore üretimi SİHA’ların birinci sefer görülmesi dikkat çekti. Uzmanlar, bu silahların Rusya tarafından Ukrayna’da kullanılabileceğine dikkat çekti. Güney Kore ordusu da servis edilen fotoğrafları kullanarak silahları incelediklerini ve kapasitelerini tahlil etmeye çalıştıklarını bildirdi. Daha evvel ABD idaresi Kuzey Kore’yi, Rusya’ya silah sağlamakla suçlamıştı. Pyongyang bu savları her vakit reddetti.

Kim Jong-un yeni dronlarını Rus Savunma Bakanı Şoygu’ya tanıttı.

BİLGİ NOTU: Kore yarımadasında çatışmalar 27 Temmuz 1953’te imzalanan ateşkesle durdu. Lakin hiçbir vakit barış muahedesi imzalanmadı, yani savaş hali teknik olarak hâlâ sürüyor. Yeniden de bu tarih Pyongyang tarafından Zafer Günü olarak kutlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir