KGK Osmaniye’de iftarda buluştu

OSMANİYE (İGFA) – Küresel Gazeteciler Konseyi’nin klâsik olarak düzenlediği bölgesel iftar yemeği, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti konut sahipliğinde yapıldı. İftara Global Gazeteciler Kurulu Genel Lideri Mehmet Ali Dim, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Lideri İsrafil Avcı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’ten temsilcilerin yanı sıra Osmaniye’deki gazeteciler katıldı.


İftar sonrası bir konuşma yapan Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Lideri İsrafil Avcı,’’6 Şubat Kahramanmaraş merkezi zelzelede en çok etkilenen vilayetlerden bir tanesi de Osmaniye’miz maalesef birçok yıkımı gerçekleşen bina oldu, birçok can kaybımız oldu.31 Mart’ta yapılacak mahalleyi idareler seçimleri nedeniyle siyasalların de Ramazan nedeniyle iftar vermesi münasebetiyle salonlarımız biraz dar olsa da gönlümüz kalbimiz sizlere her vakit açık ve çok geniş her vakit sizleri konuk etmekten onur duyarız. İnşallah önümüzde ramazanlarda da tekrar daha hoş ortamlarda sizleri konuk ederiz. Ramazan ayı birlik beraberliğimizin pekiştiği, kardeşlik hislerinin arttığı özel bir ay sizleri Osmaniye’de konuk etmek bizim için bir onur.’’diye konuştu.


Anadolu basınını etkileyen dijital dönüşümü birlikte yaşıyoruz bunun sancılarını da birlikte çektiklerini söyleyen Global Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim “Şu anda dijitalleşme ile birlikte basın bölümünde değişimler yaşandı. Bu değişim bir ıslahat niteliğinde ve sancılı olacağı belirliydi. Bunun bu türlü olacağını çok evvelden ön görebiliyorduk. Daha adil ve küçük-büyük herkesin can suyu aldığı bir resmi ilan dağıtım sistemi elbette olabilir. Bunun için uğraşımız sürüyor. Üzülerek söz edeyim, yazılı basının da devamı olmayacak. E-gazete denilen elektronik ortamda yayınlanan gazeteler yaygınlaşacak.” dedi.

SOSYAL MEDYA ŞU ANDA KLASİK MEDYANIN ÖNÜNE GEÇMİŞ DURUMDA
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyesi olarak dijital dönüşümle ilgili yaşanılan sıkıntıları genel konseyde lisana getirdiğini söyleyen Dim,’’ Genel kurulu üyesi olarak sizleri temsil eden, orada bulunan kişi olarak ki biliyorum aranızda birçoğunuzu tanıyorum, oylarla takviye verdiniz bana, sizler seçtiniz, gönderdiniz. Ben de orada bulunduğum mühlet içerisinde alışılmış ki sizlerin Bilhassa bu dijital dönüşümle ilgili yaşadığınız problemleri en yakından bilen kişi olarak her genel konseyde konuşma yapıyorum. Bu mevzudaki şikayetleri lisana getiriyorum, talepleri lisana getiriyorum. Bu sürecin sancısı atlatılmasının mümkün olmadığını da çok güzel biliyorum. Bunun öncesinde bilhassa şu an klâsik medyayı tehdit eden öteki bir faktörden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere toplumsal medya şu anda klasik medyanın önüne geçmiş durumda şayet sizlerde toplumsal medya kullanıyorsanız bunu çok âlâ gözlemliyorsunuzdur. Bir tweet atıyorsunuz ya da bir Facebook paylaşımı yapıyorsunuz ya da Instagram paylaşımı yapıyorsunuz, binlerce bireye ulaşıyorsunuz ancak klâsik medyada bir haber yazmak, o haberi oluşturmak, haberi paylaşmak bunlar elbette meşakkatli bir süreç lakin toplumsal medyada bunu birkaç saniye içinde yahut dakikalar içinde yapabiliyorsunuz.’’dedi.

SOSYAL MEDYA FAST FOOD GİBİ
Toplumsal medyanın tesirini kendi sitenize, haber sitenize trafik olarak aktarmalısınız diyen Dim,’’McDonald’s’a gidip hamburger almak, yanında cips almak üzere.Ama klâsik medyada bir restoran da gidip, onu alakart diyoruz, masaya oturup işte menüyü isteyip, garsonu çağırıp işte hangisini yiyeyim, garsona fikir sormak, gerekirse aşçıyı çağırıp, ya aşçı be en hoş neyi yaparsın demek değil mi. Bu türlü daha çok vakte gereksinim olan bir şey.Geleneksel medya olmazsa olmazımız fakat toplumsal medya şu anda klasik medyayı tehdit eden bir öge haline geldi.Benim üzüldüğüm bir şey var ve birçok meslektaşımıza da bunu söylüyorum.Meslektaşlarımız da toplumsal medya kullanıcıları doğrudur ancak görüyorum ki bizim meslektaşlarımız da tahminen sizin içinde de vardır bunlar ki bunu yapmayın diyeceğim, rica edeceğim sizden, toplumsal medyada haber paylaşımı yapmayın.Haberlerinizi lütfen kendi sitenize haber olarak kullanın, gazetenize kullanın.Mümkünse toplumsal medyada küçük bir başlıkla link paylaşımı yapın.Sosyal medyanın tesirini kendi sitenize, haber sitenize trafik olarak algılayabilmelisiniz yani alabilmelisiniz.Bizim arkadaşlarımız maalesef haberi direkt toplumsal medyada yazıyorlar. Twitter’da bilhassa eski ismiyle Twitter, X’te ve Facebook’ta sınırlama da yok istediğiniz kadar metni oraya koyabiliyorsunuz. Facebook’ta yahut X’te yayınlanan haberin, size ne üzere bir katkısı var arkadaşlar maddi olarak bir getirisi var mı? Birinde Elon Musk alıyor, birine Zuckerberg alıyor parayı sizin üzerinizden para kazanıyorlar.’’dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir