Keşan’da Tıp Bayramı törenle kutlandı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Saat 12.30’da, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde başlayan törene, Keşan Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Lider Adayı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Hakan Çetin, Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Vural, Özel Keşan Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Haydar Yıldırım, CHP Keşan Belediye Lider Adayı Op. Dr. Mehmet Özcan, CHP Keşan İlçe Lideri Anıl Çakır ve sıhhat çalışanları katıldı.

Program, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, akabinde hürmet duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Hakan Çetin, törende yaptığı konuşmada, herkesi hürmetle selamladığını belirterek, “Sözlerime 14 Mart Tıp Bayramı’nın biraz tarihçesinden neden 14 Mart’ta kutlanıldığından bahsederek başlamak istiyorum. 14 Mart 1827 yılı Türk tıbbı için çağdaş tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Ve Tıp Bayramı birinci defa 1919 yılında İstanbul’un işgaline karşı bir reaksiyon, bir protesto aksiyonu olarak tıp öğrencileri tarafından kutlanılmıştır. Birebir vakitte tıbbiyelilerin vatan işgaline karşı sergilediği bağımsızlık ruhunun bir yansımasıdır. Ve o günden bugüne her 14 Mart günü Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bugün bir sefer daha bu güzide, bu kutsal mesleği yapmamın haklı gururunu yaşıyoruz. Yolumuz uzun, yükümüz ağır. Yükümüz ağır, zira uğraşımız insan, insan sıhhati. Sorumluluğumuz çok, sorumluluğumuz çok zira yaptığımız yanlışın telafisi yok. İşte sırtımızdaki bu ağır yüke karşın bu sorumluluk şuuruyla, büyük bir özveriyle, birçok sefer kendi yaşantımızdan fedakarlık yaparak hatta ve hatta birçok meslektaşımızın ve sıhhat çalışanımızın hayatını kaybettiği pandemi periyodunda olduğu üzere canımızı hiçe sayarak tek gayesi hastalarına şifa olmak olan başta siz pahalı mesai arkadaşlarım olmak üzere tüm tıp topluluğunun 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlar, hürmetlerimi sunarım” dedi.

Daha sonra konuşan Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Vural ise Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk tabiplerine emanet ediniz’ kelamını hatırlatarak, bunun halkın Türk tabiplerine olan itimadının bir işareti olduğunu söyledi.

Özel Keşan Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Özdağlı da geçmişten günümüze değerli işlere imza atmış tabiplerden bahsederek, pandemide ve Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde hayatlarını kaybeden doktor ve sağlık çalışanlarına rahmet diledi. Program sonunda Mustafa Helvacıoğlu, sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı tek tek kutlayarak, karanfil takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir