Karabük’te Gabonlu üniversite öğrencisinin ”sır” ölümü

Karabük Merkeze bağlı Yeşilköy Köyü yakınlarındaki hatta seyreden trenin makinisti, Filyos Çayı’nda bir kişinin hareketsiz halde olduğunu fark edince durumu yetkililere bildirdi. İhbar üzerine bölgeye sıhhat, jandarma, polis, AFAD ve itfaiye grupları sevk edildi. Gruplar, cesedi bulunduğu yerden çıkardı. Ceset, incelemelerin akabinde otopsi için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüldü. Ölenin Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği kısmı hazırlık sınıfı öğrencisi Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga olduğu belirlendi.

ÖN OTOPSİ RAPORU ÇIKTI

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı, Filyos Çayı’nda cansız vücudu bulunan Gabon asıllı üniversite öğrencisi kızın otopsisinde, cinsel hücum, kesici-delici alet yahut ateşli silah yaralanması tespit edilmediğini, vefatın suda boğulma halinde gerçekleştiğinin belirlendiğini bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, dün saat 12.00 sıralarında çayda ceset olduğu ihbarı üzerine, olay yeri inceleme takımları, kolluk vazifelisi ve nöbetçi Cumhuriyet savcısı ile gecikmeksizin bölgeye gidildiği belirtildi.

Açıklamada, otopsi için Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen cesedin üzerinde kimlik ya da cep telefonu üzere bir eşya bulunmadığı aktarıldı.

Cesedin, 3 aydır kentte bulunan Gabon asıllı Karabük Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencisine ilişkin olduğunun belirlendiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Otopsi sonucu ön raporda, rastgele bir cinsel akın bulgusuna rastlanmadığı, rastgele bir kesici-delici alet, ateşli silah yaralanması tespit edilmediği, mevt olayının suda boğulma biçiminde meydana geldiği, Filyos Çayı’na girmeden evvel vefat olayının gerçekleşmediği anlaşılmıştır. Yapılan soruşturmada, ölenin bulunduğu yer ile bölgede, kolluk vazifelileri tarafından gerekli şahit ve kamera araştırmaları yapılmakla birlikte, üzerinde bulunan kıyafetler kriminal inceleme için daireye gönderilecektir. Soruşturma çok taraflı olarak devam etmekte olup kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Üniversiteden başsağlığı mesajı

Öte yandan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, taziye iletisi yayımladı.

Rektör Polat, mesajında, “Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Güç Sistemleri Mühendisliği Kısmı hazırlık sınıfı öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın vefatını derin bir hüzünle öğrenmiş bulunmaktayım. Arkadaşları ve hocaları tarafından da çok sevilen bedelli öğrencimiz Ibouanga’ya Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, hocalarına ve arkadaşlarına sabırlar diliyoruz. Başımız sağ olsun.” sözlerini kullandı.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKSİYON YAPTI

Uluslararası öğrenciler Karabük Üniversitesi’nin rektörlük binası önünde toplandı. Dinabongho’nun fotoğrafı ve ‘Dina için Adalet’ yazılı dövizler taşıyan küme, Fransızca sloganlar atarak üniversitenin ana girişine yürüdü. Çevik Kuvvet takımları, TOMA ve kalkan ile üniversite çıkışını kapatarak kümenin dışarı çıkmasına müsaade vermedi. Bir müddet ‘Dina için Adalet’ diye bağıran küme polis gruplarının ikna etmesiyle üniversite içine geri döndü.

‘OKUMAYA GELMİŞTİ’

‘Dina’ya adalet! Ne ayıp’ yazılı döviz taşıyan Orphe Moise, kız kardeşini son olarak geçen cumartesi günü gördüğünü belirterek, “Adalet istiyoruz. Dün emniyete gittim, bana sorular sordular. Kız kardeşim için adalet istediğimi söyledim. Türkiye’de yeniydi. Okumaya gelmişti. Burada öldürüldü. Neden daima siyahlar öldürülüyor? Kız kardeşimi kim öldürdü bilmek istiyorum, hatalı kim? bunun cinayet olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘KENDİ BAŞINA ORMANLIK ALANA YÜRÜYÜŞE GİTMESİ MANTIKLI DEĞİL’

Sudan asıllı Yara Abounaida, “Buraya takviye vermeye ve adalet aramaya geldik. Huzur içinde yatsın. Öğrenciydi, buraya geleli 4 ay olmamıştı. Kendi başına ormanlık alana yürüyüşe gitmesi mantıklı gelmiyor. Biz gerçeği istiyoruz. Ona ne olduğuna dair yetkililerin ve üniversitenin bize açıklama yapmasını istiyoruz. Biz yalnızca öğrenciyiz, bizim güvenliğimiz her şeyden kıymetli.” dedi.

Siyahilerin vakit zaman tacize uğradığını öne süren Prince Festus ise “Böyle bir olay bir beyazın başına gelseydi bu türlü davranılmazdı. Otopsiye alındığını biliyoruz. Bu mevsimde kimse ırmağa yüzmek için girmez. Yalnızca boğulduğuna inanmıyoruz bizce biri onu öldürüp ırmağa attı.” savında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir