Kanser genç yetişkinlerde hızla artıyor! 

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de de 2022 yılında 240 bin beşere kanser teşhisi konuldu ve 679 binden fazla insan kanser tanısı ile hayatına devam ediyor. Günümüzde görülme sıklığı giderek artan kanserin 2030 yılında dünyada 26 milyon insanın daha kapısını çalacağı öngörülüyor. Bu yükselişin büyük ölçüde nüfus artışı ve ömür müddetinin uzaması nedeniyle yaşanacağı belirtiliyor. Üstelik evvelden ileri yaş hastalığı olarak bilinen kanser günümüzde genç yaş kümesini da tehdit ediyor! Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, son yıllarda kanserin 50 yaş altındaki bireylerde görülme oranının 1990 yılına nazaran yüzde 80 oranında artış gösterdiği ihtarında bulunuyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, yanlışlı hayat biçiminin ve çevresel risk faktörlerine erken yaşta maruz kalmanın genç erişkinlerde kanser riskini artırdığına dikkat çekerek, “Genç yaş kümesinde kanserin yaygınlaşmasında en değerli etkenler ise yanlışlı beslenme alışkanlıkları, çağımızın değerli sorunu olan obezite, sigara kullanımı ve alkol tüketimi üzere risk faktörleridir” diyor.

SON 30 YILDA YÜZDE 80 ARTTI!

Günümüzde 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ortaya çıkan ve geç başlangıçlı olarak tabir edilen kanserlerin görülme oranı daha yüksek olsa da, 50 yaşın altındaki yetişkinlerde ortaya çıkan erken başlangıçlı kanserlerin global görülme sıklığı giderek artıyor. Bir çalışmada bilim insanları; 204 ülke ve bölgede 2019 bilgi tabanını temel alarak, 50 yaş altındaki bireylerde teşhis edilmiş olan 29 kanserin global yükünü araştırdı. 14-49 yaşları ortasında teşhis edilen kanser olayları erken başlangıçlı kanserler olarak kabul edildi. Yapılan araştırmada; kanserin 50 yaş altındaki şahıslarda görülme oranında 1990 yılına nazaran yüzde 80 oranında bir artış yaşandığı tespit edildi. Araştırmada; geniz ve prostat kanserinin erken yaş kümesinde en süratli artış eğilimi gösteren kanser cinsleri olduğu belirlendi. Mevt oranlarına bakıldığında ise en süratli artış eğilimi böbrek ve yumurtalık kanserlerinde görüldü. Yeniden uzmanlar tarafından; 50 yaş altında görülen kanserlerin görülme sıklığının 2030 yılında yüzde 31 oranında artacağı varsayım ediliyor.

EN TESİRLİ TEDBİR SİSTEMLİ TARAMA PROGRAMLARI

Günümüzde pek çok kanser tipinin nizamlı olarak yapılan tarama programları ile erken periyotta tespit edilebilmesi ise yürekleri ferahlatıyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er,kanser tarama programlarının genç yaş kümesinde görülen kansere ve buna bağlı hastalık yüküne karşı en tesirli önleyici önlem olduğuna işaret ederek, “Örneğin kolon ve rahim ağzı kanseri üzere kimi kanser cinsleri tarama programları ile şimdi kanser gelişmeden tespit edilebilmektedir. Bu nedenle tarama programlarını sistemli olarak yaptırmak yaşamsal kıymete sahiptir” diyor.

KANSER ARTIK TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Kanser, tıp dünyasında yaşanan son gelişmeler sayesinde artık tedavi edilebilir hastalıklar ortasında yer alıyor. O denli ki pek çok kanser tipi günümüzde kronik hastalık olarak bedellendiriliyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, son yıllarda ‘hassas onkoloji’ yaklaşımının kanseri yenmek için en güzel yeni silahlardan biri olduğuna dikkat çekerek, “Hassas onkoloji, her bir hastada kanserin genetik yapısının ve moleküler özelliklerinin incelenmesini içerir. Bu yaklaşımkanserin büyümesine ve yayılmasına neden olabilecek hücrelerdeki değişiklikleri tanımlar. Daha sonra bu bilgiler ışığında hastaya en uygun olan şahsileştirilmiş tedaviler belirlenmektedir” diyor.

HEDEFE YÖNELİK TEDAVİ İLE BAŞARILI SONUÇLAR

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Er, göğüs, bağırsak ve böbrek kanserleri başta olmak üzere günümüzde birçok kanser cinsinde gayeye yönelik tedavilerden epeyce başarılı sonuçlar alındığına işaret ederek, “İmmünoterapi onkolojik tedavilerde son birkaç yılda ön plana çıkan yollardan. İmmünoterapi tedavisinde maksat hastanın kendi savunma sistemlerinin yine aktive olmasını, böylelikle hastalıkla uğraş etmesini sağlamaktır. Bu sistem günümüzde standart tedavi yaklaşımı olarak yerini almıştır” diyor. Prof. Dr. Özlem Er, kemoterapi ilaçlarının da günümüzde sayılarının arttığını ve daha az yan tesir yapması için uygun dayanak tedavilerin geliştirildiğini söylüyor.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN 7 ÖNLEM!

Yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan düzenlemeler ile kanserin gelişme riski düşürülebiliyor. Prof. Dr. Özlem Er, kanserden korunmak için almanız gereken en kıymetli tedbirleri şöyle özetliyor:

Sigara ve alkolden uzak durunSebze ve meyve tüketinDüzenli antrenman yapınİdeal kilonuzu koruyunİşlenmiş yiyeceklerden kaçının Gazlı içecekler tüketmeyinGüneşe maruziyeti günde 15 dakika ile sınırlayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir