İsveç’e bir darbe de Macaristan’dan: NATO umutları sonbahara kaldı

NATO’ya girmek hedefiyle Türkiye’nin talep ettiği koşulları uyguladığını sav etmesine karşın terör örgütlerinin faaliyetlerine göz yummaya devam eden İsveç, terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay vermiş ve 1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere 4 yıla kadar mahpus cezası verilmenin önü açılmıştı.

Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç, gözünü 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta gerçekleşecek NATO tepesine çevirmişti.

Kur’an-ı Kerim yakma yasağı kaldırıldı

İsveç Yönetim Mahkemesi ise güvenlik riski kaygılarının şov yapma hakkını sınırlamak için kâfi olmadığını savunarak polisin Kur’an-ı Kerim yakma yasağını 12 Haziran’da kaldırmıştı.

Yüksek Mahkeme de Yönetim Mahkemesi’nin bu kararını onayladı.

Kurban Bayramı’nın birinci gününde başşehir Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir kişi Stockholm Mescidi önünde polis muhafazası altında Kur’an-ı Kerim yaktı.

Bu olaya başta Türkiye ve İslam dünyası olmak üzere tüm dünyadan reaksiyon yağdı.

İsveç’e bir darbe de Macaristan’dan

Macaristan Parlamentosu’ndaki muhalefet partilerinden Demokratik Koalisyonu (DK) milletvekili Agnes Vadai, toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamada Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve hükümetteki Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) partisinin yakın vakitte yapılması planlanan onay oturumunda İsveç’in üyeliği için oylama planlamadığını bildirdi.

Vadai’nin yanı sıra DK partisinden öteki bir milletvekili de onay oturumunun sonbahara ertelendiği bilgisini doğruladı.

İsveç’in NATO üyeliği hakkındaki üst seviye toplantı 6 Temmuz’da yapılacak

İsveç’in NATO üyeliği hakkında Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın dışişleri bakanlarının da katılacağı üst seviye toplantının 6 Temmuz’da Brüksel’de yapılacağı bildirilmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’nın, bir NATO doruğuna birinci defa üye olarak katılacağını hatırlatarak Litvanya’da yapılacak NATO tepesine kadar İsveç’in üyelik sürecinin de tamamlanması için çalıştıklarını belirtmişti.

Bu emelle bu hafta başında Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında Brüksel’deki NATO karargahında üst seviye bir toplantı teklifi yaptığını anımsatan Stoltenberg, daha evvel vaktini açıklamadığı toplantının gelecek hafta perşembe günü düzenleneceğini kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir