İstanbul için Sakura vakti! Görmek için 10 gününüz var. İşte İstanbul’da Sakuraların adresi…

Baharın gelişini müjdeleyen Sakura ağaçları, bu yıl da tüm ihtişamını göstermeye başladı. Sırf 10 gün boyunca seyrine doyulan ‘sakura‘ aslında ‘kiraz çiçeği‘ manasına geliyor. Lakin bu sakuralar meyve vermiyor.

Japon kültürünün vazgeçilmez simgesi olan ve Japonya’nın ulusal simgelerinden olan sakura ağaçları Mart ayının son haftası ile Nisan ayının birinci haftası ortasında çiçeklerini açıyor. Japonya sevgisini aşılayan olarak usta sanatçı Barış Manço kabul edilse de Japonlar ile çok eskilere dayanan kuvvetli bir bağdan kelam edilebilir.

Ölümle hayat ortasındaki ince çizgi manasına gelen sakura, görenlere arafta kalmak hissini de bir kere daha hatırlatıyor. Sakuralar için Yin Yang öğretisindeki ömrün vefatla olan ezeli takibi de denebilir.

Japonya’nın yanı sıra Türkiye’de İstanbul ve Konya’nın bir kısmında Sakura ağaçlarını görmek mümkün. Her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının birinci haftaları ortasında çiçek açan Sakuralar eşsiz bir şölen yaşatmak için ziyaretçilerini bekliyor.

İlk olarak İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 1 tane açılan ve akabinde Avrupa Yakası’nda 2 tane olmak üzere açılan ve toplamda 3 adet olan Japon bahçeleri, Sakura ağaçlarıyla da göz kamaştırmaya başladı. Yalnızca 10 gün görmek mümkün olduğu için tez etmenizi öneririz.

İstanbul’un Sakuraları…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Sakuralar, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Ertuğrul Adası ismi verilen özel kısımda yetiştiriliyor. Sakura çiçeklerini görmek isterseniz Nisan ayı sonuna kadar bu bahçeyi ziyaret etmelisiniz.

Anadolu yakasında Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri ortasında bulunan ve pazartesi hariç her gün 09:30 – 18:30 saatleri fiyatsız olarak gezilebilen Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, NGBB olarak da biliniyor.

Sarıyer Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi, Avrupa Yakası’nın Sakura adreslerinden biri olarak ziyaretçilerini bekliyor. Sarıyer ilçesinde bulunan Japon Bahçesi, klasik Japon mimarisine sahip ahşap meskenler ve taş heykellere de sahip.

Bahar aylarında muazzam bir görünüm sunan Baltalimanı Japon Bahçesi, çok az kişi tarafından biliniyor. Kış aylarında 08:00 – 17:00 ve yaz aylarında 08:00 – 19:00 saatleri ortasında fiyatsız olarak ziyaret edilebilen Baltalimanı Japon Bahçesi’nin en hoş vakitlerini kaçırmamanızı isteriz.

Sarıyer Emirgan Korusu

İstanbul Sarıyer’deki tarihi Emirgan Korusu’nda yer alan Sakura ağaçları görülmeye kıymet. Beyaz Köşk’ün giriş yolu üzerinde bulunan 2 adet Sakura ağacı, birebir vakitte Türkiye’nin en yaşlı Sakura ağaçları. Beyaz Köşk’ten çıkıp Sarı Köşk’e yanlışsız giderken ise ülkemizdeki en uzun Sakura ağacı sizi karşılayacak.

Otoparkı da bulunan ve girişin fiyatsız olduğu Emirgan Korusu, 07:00 – 21:00 saatleri ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir