İmamoğlu: Cumhuriyet’in değerlerini sekteye uğrattığımızda memleketin geleceği karanlıkta kalır

Amaçlarının kentte yaşayan çocuklar ve gençler ortasındaki eşitsizliği ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu memlekette, cumhuriyet ve demokrasi arayışımız var. Cumhuriyetin manası nedir biliyor musunuz? Cumhuriyetin manası; işte Trabzon Akçaabat’ın bir köyünde doğan bir çocuğun İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmesidir. Cumhuriyet; Kasımpaşa’da doğan bir çocuğun, Türkiye’de Cumhurbaşkanı olabilmesidir. Sıkıntıya bu türlü baktığımız vakit, işte o Cumhuriyetin kıymetlerini koruduğumuz vakit, bu ülkenin, bu milletin demokrasisinin herkese fırsat verdiğini görürsünüz. Lakin bunu sekteye uğrattığınızda ve insanları bu manada ortak çabanın bir modülü yapmadığınızda, işte o vakit memleketin geleceği karanlıkta kalır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ders Atölyeleri ve İBB Teknoloji Atölyeleri 2022-2023 devri mezun öğrencileri için, İBB Halit Kıvanç Kent Stadı’nda mezuniyet şöleni düzenlendi. Gaziosmanpaşa’daki İBB Halit Kıvanç Kent Stadı’nda düzenlenen şölen; İBB Ders Atölyeleri’nden yaklaşık 1000, İBB Teknoloji Atölyeleri’nden de yaklaşık 2 bin kişinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da şölene katılarak, mezunların coşkusuna ortak oldu. Öğrencilerin ve ailelerinin sevgi şovları altında stada giriş yapan İmamoğlu, yaptığı konuşmada özetle şu tabirleri kullandı:

“AMACIMIZ; EŞİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK”

“Hem çağa uygun bilgisayar temelli birtakım öğretilerin burada var olması, tıpkı vakitte bilgi işlemsel kanıyı kavramalarının yanı sıra, dijital sorun çözme hünerleri, doğal LGS ve YKS imtihanlarına olan hazırlık sürecinde yeteneklerini daha üste taşıma konusunda desteklediğimiz sahayı çok önemsiyoruz. Biz şunu istiyoruz: Bu kentte ve bu ülkede, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimle ilgili altyapılarını eşitlemediğimiz takdirde, bu ülkede eşitlikten bahsedemeyiz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eşit eğitim şartlarına sahip olmaları, tıpkı vakitte eşit bir biçimde imtihanlara hazırlanmalarını sağladığımız takdirde, inanın ekonomik şartlar ne olursa olsun, o çocuklar ve o gençler, her daim memleketimizin, devletimizin onlara eşit fırsat sunduğunu her vakit söylerler. Hedefimiz tam da bu: Eşitsizliği ortadan kaldırmak. Kreşleri de açarken, eşitsizliği ortadan kaldırmak ve her mahallede bir kreşin varlığının oradaki çocukların, oradaki annelerin hayatını değiştireceğini bildiğimiz için yola çıkıyoruz. Ya da artık 70-80’i bulan kütüphaneleri açarken de tıpkı kavramla açıyoruz. Ya da spor okullarımız yahut işte az evvel söylediğim teknoloji okullarımız ya da sizi YKS’ye ya da LGS’ye hazırlayan bütün bunlar, sizin o çocuklarınızın hayata eşit tutunmalarını sağlama uğraşınıza İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak sunduğumuz katkılar.”

“BU MEMLEKETTE, CUMHURİYET VE DEMOKRASİ ARAYIŞIMIZ VAR”

“Tabii bunun birebir vakitte bir idare ideolojisine dönüşmesi lazım. Hiçbir çocuğun, hiçbir gencin şu duyguya kapılmaması kaide: ‘Ben ne yaparsam yapayım başaramam.’ Ya da ‘Ne kadar gayret edersem edeyim, hakkımı alamam.’ Bunları asla hiçbir çocuğumuza, hiçbir gencimize düşündürmeye hakkımız yok. Tam bilakis, ‘Ben çalışırsam olur kardeşim. Ben işimi güzel yaparsam, dersime çok çalışırsam, mevzuyu anlamak için yerinde, vaktinde tekrarlarımı yaparsam bu devlet, bu memleket bana hak ettiğim imkanı tanır.’ İşte aslında Cumhuriyet, onun için hoş. Onun için bu memlekette, cumhuriyet ve demokrasi arayışımız var. Cumhuriyetin manası nedir biliyor musunuz? Cumhuriyetin manası; işte Trabzon Akçaabat’ın bir köyünde doğan bir çocuğun İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı olabilmesidir. Cumhuriyet; Kasımpaşa’da doğan bir çocuğun, Türkiye’de Cumhurbaşkanı olabilmesidir. Soruna bu türlü baktığımız vakit, işte o Cumhuriyetin kıymetlerini koruduğumuz vakit, bu ülkenin, bu milletin demokrasisinin herkese fırsat verdiğini görürsünüz. Ancak bunu sekteye uğrattığınızda ve insanları bu manada ortak gayretin bir kesimi yapmadığınızda, işte o vakit memleketin geleceği karanlıkta kalır.”

“EMEĞİNİZİN KARŞILIK BULACAĞI BİR MEMLEKET VAR
ETME ÇABASI, DEVAM EDİYOR VE DEVAM EDECEK”

“Sevgili hemşehrilerim, hanımefendiler, beyefendiler, bugünün hoş konut sahipleri sevgili çocuklar, hoş kızlar, güzel delikanlılar; sizin emeğinizin karşılık bulacağı bir memleket var etme uğraşı, devam ediyor ve devam edecek. Sizlere layık olma çabası devam ediyor ve devam edecek. Bütün mezunlarımızın, çocuklarının zihinleri açık olsun, gençlerimizin bahtı açık olsun. Hak ettikleri okullara yerleşsinler. Hak ettikleri üniversitelerde, hak ettikleri eğitimleri alsınlar. Her vakit başarılı olsunlar. Her vakit ülkelerine, memleketlerine, başarılarıyla bir arada layık jenerasyonlar olsunlar. Fikri hür, vicdanı hür, yani özgür bir biçimde düşünen ve üreten jenerasyonlar olsunlar. Sakın çocuklarınızı susturmayın. Sakın gençlerinizi susturmayın. Onlar, konuştukça üretirler. Onlar, tartışabildikçe var olduklarını görürler. İşte biz de buna dayanak sunan bir belediye olmaya devam edeceğiz. Sizleri yakın vakitte açtığımız Halit Kıvanç Stadyumu’nda ağırlamaktan da büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi başarılarla dolu bir hayata uğurlarken, gözlerinizden, yanaklarınızdan öpüyor, hepinizi kucaklıyorum.”

İmamoğlu, konuşmasının akabinde, yıl İçerisinde ulusal ve memleketler arası yarışlardan dereceler kazanan 14 kişilik İBBTech Kadrosu ile İBB Ders Atölyeleri’nde yeniden yıl içerisinde yapılan deneme imtihanlarında muvaffakiyet gösteren 6 öğrenciye mükafatlarını takdim etti. İmamoğlu ile mezuniyet anısı fotoğrafı çektiren öğrenciler, Mavi-Gri müzik kümesinin müzikleriyle yılın yorgunluğunu attı.

İBB TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ

Atölyeler, İBB ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirildi. Bu yıl, toplam 9 atölyede 48 eğitmen, bin 349 öğrenciye eğitim verdi. Teknoloji Atölyeleri’ne teknolojiatolyeleri.ibb.istanbul adresinden müracaat yapılıyor. Atölye çalışmalarına,2021/22 eğitim-öğretim yılında katılan öğrenciler ortasından 40 kişilik bir grup oluşturuldu. Öğrenciler; imtihan muvaffakiyet puanlarına, eğitimlere gösterdikleri devam durumlarına, derslere iştiraklerine ve sene sonunda yapılan imtihan sonuçlarına nazaran belirlendi. 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden 20, 9. ve 10. sınıf öğrencilerinden de 20 kişinin belirlenmesiyle takımlar oluşturuldu. Takımın çalışmaları için Kâğıthane Cemal Kamacı Spor Kompleksi bünyesinde özel bir atölye kuruldu.
Burada öğrencilere yapay zekâ, robotik programlama ve tasarım bahislerinde ileri seviye eğitimler verildi. Eğitimlerin sonunda öğrenciler, 2023 yılında ulusal ve milletlerarası müsabakalara katıldı.

İlk olarak “First Robotics Competition 2023 Charged Up İstanbul Regional”da yarışan öğrenciler, “Kalite Ödülü” (2023 Qualty Award) alarak değerli bir muvaffakiyet elde etti. İkinci yarış ise, İstanbul Teknik Üniversitesi Denetim ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen “İTÜRO” (İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları) oldu. İBB ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından yetiştirilen öğrenciler, bu müsabakada 11 grup ortasından birinci olarak, 12 bin TL mükafatı almaya da hak kazandı. Takımın katıldığı son müsabaka da Antalya’da düzenlenen “Robotex Türkiye Şampiyonası” oldu. Yaptıkları iki robotla 12 kadroya karşı uğraş eden öğrenciler Heyet Özel Ödülünün yanı sıra üçüncülük derecesiyle meskenlerine döndü. Öğrenciler bu sonuçla Kasım 2023’te Tallinn Estonya’da düzenlenecek olan ve dünyanın birçok ülkesinden robotların yarışacağı “Robotex International”da müsabakaya da hak kazandı.

İBB DERS ATÖLYELERİ

iBB Ders Atölyeleri; toplam 20 derslik, 75 eğitmen ve 10 PDR uzmanı ile bin 915 öğrenciyi (1149 YKS öğrencisi, 766 LGS öğrencisi) imtihanlara hazırladı. Atölyeler, ortaokul ve lise son sınıf öğrencilerinin LGS’ye ve YKS’ye hazırlanmalarına katkı sağlamak emeliyle açıldı. 6 Şubat 2023 tarihinde, Hatay ve etraf vilayetlerde yaşanan büyük sarsıntıdan etkilenen öğrencilere takviye olmak gayesiyle atölyeye dönüştüren taşınabilir araçlarla, 15 Mart 2023 tarihinden itibaren Hatay’da, LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilere hizmet verilmeye başlandı. Samandağ’da bulunan çadır kentte ise çadır ders atölyesi kurularak, sabit alanda hizmet verildi. Bugüne kadar 3 bin 161 öğrenci bölgedeki hizmetten faydalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir