İletişim Başkanı Altun: “İnanıyoruz ki milletimiz terör örgütlerine umut verenlere imkan ve fırsat vermeyecektir”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, FETÖ militanlarının umutlarını Türkiye‘deki idare değişikliğine bağladığını belirterek, “Birileri FETÖ’yü ve örgüt mensuplarını umutlandırmış olsa da inanıyoruz ki bu millet terör örgütlerine umut verenlere imkan vermeyecektir, fırsat vermeyecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen FETÖ ile Milletlerarası Alanda Uğraş Sempozyumu’na katıldı. Kanlı darbe teşebbüsünde bulunarak 251 kişinin şehit olmasına neden olan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçek yüzünün ve Türkiye‘nin eforlarının bu örgüt ile uğraşta daha yeterli anlaşılmasına katkı sunması amaçlanan iki gün sürecek sempozyumda çok sayıda Türk ve yabancı akademisyen yer aldı.

İletişim Başkanı Altun burada yaptığı konuşmada, bir terör örgütüyle uğraş ismine öteki bir terör örgütünü desteklemenin global terörizmin ateşini körüklemekten diğer bir işe yaramayacağını söz ederek, “Bugün Batı’da terör örgütü PKK/PYD’ye sahip çıkıldığı üzere FETÖ’ye de kol kanat gerildiğini görüyoruz. Bilhassa Batı’da aşikâr hesaplar, planlar dahilinde FETÖ’yü güya ölçülü İslam’ın yüzü olarak pazarlayan çevreler, FETÖ’nün anti-demokratik, totaliter ve terörist yapısını gizlemeye çalışıyorlar. Bunun da ötesinde radikalleşmeyle çaba içinde olduklarını söyleyen Batılı devletler, sistematik radikalleştirme fabrikası FETÖ terör örgütünün faaliyetleri konusunda üç maymunu oynuyorlar” dedi.

“(FETÖ’yü barındıran ülkeler) Türkiye yerine bir terör örgütünü tercih etmelerinin oluşturacağı güvenlik sıkıntılarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır”

FETÖ’nün bulunduğu ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda, lobicilik ve öteki faaliyetlerde bulunarak Türkiye’ye ziyan vermeyi temel strateji olarak benimsemiş durumda olduğunu lisana getiren Altun, “FETÖ bu istikametiyle Türk dış siyasetine ziyan vermenin yanı sıra milletlerarası güvenlik ve bölgesel istikrarı da sabote etmeye çalışmaktadır. Münasebetiyle milletlerarası kamuoyu ve devletler FETÖ tehdidine karşı gerekli adımları atmalı, bu terör örgütüyle çabada Türkiye ile daha fazla iş birliği yapmalıdır. Aksi takdirde Türkiye yerine bir terör örgütünü tercih etmelerinin oluşturacağı güvenlik problemleriyle yüzleşmek zorunda kalacaklardır” diye konuştu.

“Adalet Bakanlığımızın 109 ülkeden bin 22 FETÖ mensubu hakkında iade talebi bulunmuştur”

Altun, Türkiye’nin memleketler arası alanda da FETÖ ile gayrete kesintisiz halde devam ettiğini belirterek, “Bu kapsamda Adalet Bakanlığımızın 109 ülkeden bin 22 FETÖ mensubu hakkında iade talebi bulunmuştur. Türkiye Maarif Vakfı, 19 ülkede 220 okulu terör örgütünden devralmıştır. İlgili kurumlarımızın teşebbüsleri sayesinde 40’tan fazla ülkede FETÖ kelamda okullarının faaliyetleri durdurulmuştur. Ulusal İstihbarat Teşkilatımız, istihbarat diplomasisi sayesinde 100’den fazla FETÖ ile iltisaklı şahsın ülkemize iadesini sağlamıştır” tabirlerini kullandı.

“Bazı ülkeler FETÖ elebaşı ve takipçilerini Türkiye karşısında kullanışlı bir aparat olarak görüyor olabilirler”

FETÖ’nün maksat aldığı ülkelerde FETÖ’ye yönelik araştırma faaliyetleri icra ettiklerini aktaran Altun, “Yine milletlerarası topluma FETÖ’nün hain yüzünün anlatılmasını sağlıyoruz. FETÖ, ülkemizin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, İran, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Kurulu tarafından terör örgütü olarak tanınmıştır. Lakin başta Amerika, Avrupa Birliği ve Interpol olmak üzere öteki pek çok ülke ve milletlerarası kuruluş tarafından bu tehlikeli yapı hala terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Kimi ülkeler FETÖ elebaşı ve takipçilerini Türkiye karşısında kullanışlı bir aparat olarak görüyor olabilirler. Lakin her vakit altını çizdiğimiz üzere, terör örgütleri bir akrep üzeredir, günü gelir cebinde taşıyanı da sokar” değerlendirmesini yaptı.

“İnanıyoruz ki bu millet terör örgütlerine umut verenlere imkan vermeyecektir, fırsat vermeyecektir”

“Son FETÖ’cü de adalet önünde hesap verene kadar uğraştan bir an bile geri durmayacağız”

FETÖ’den PKK’ya kadar tüm terör örgütleri ile uğraşlarını sürdüreceklerine dikkati çeken Altun, “Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar, FETÖ’cülerin peşini bırakmayacağız. Cumhurbaşkanımızın terörü kaynağında kurutma stratejisiyle, FETÖ’cülerin de sığındıkları her yerde enselerinde olacağız. Son FETÖ’cü de adalet önünde hesap verene kadar çabadan bir an bile geri durmayacağız” diye konuştu.

Sempozyum, Altun’un konuşmasının akabinde oturum başkanlığını Kamu Diplomasisi Dairesi Başkanı Oğuz Güner’in yaptığı FETÖ ile Milletlerarası Alanda Çaba başlıklı birinci panel ile devam etti. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir