İkinci el rallisi

Ocak-Temmuz 2023 periyodunda sıfır arabada fiyatlar yüzde 30’un üzerinde artarken, ikinci el araçlarda artış oranı yüzde 80’i buldu. İkinci eldeki fiyat artışında yatırım gayesiyle alınan sıfır arabaların süratle liste fiyatının çok üzerinde ikinci elde satışa konulması büyük rol oynadı. Bu durum ikinci el araç fiyatlarındaki balonu şişirdi. Ticaret Bakanlığı ise piyasa bozucu hareketlerin önüne geçmek için yeni tedbirler aldı. Alınan tedbirler kapsamında, galeriler için 6 ay ve 6 bin km sınırlaması 1 Ocak 2024’e kadar uzatılırken, bireylerin yılda 3 olan satış hakkı noterler aracılığıyla sıkı takibe alındı. Ayrıyeten, ilan platformlarına konulan ikinci el araçların sıfır araç liste fiyatını geçmesi yasaklandı.

‘TÜKETİCİNİN YARARINA’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan otomobilim.com CEO’su Arda Ayvaz, önümüzdeki periyotta ikinci elde satış suratı ve adedinde bir ölçü geri çekilmeler görülebileceğini belirterek, “Özellikle kurunun hareketliliğinin azaldığı ve daha stabil bir piyasa 0 km ve 2. el araç fiyatlarını bir mühlet sabit tutacaktır. Piyasadaki kredi erişebilirliği ve yüksek kredi oranlarını da düşündüğümüzde alım gücünün yeni fiyatlara erişebilirliği biraz vakit alabilir” dedi. Ayvaz, “İkinci el araçlar bir yatırım aracı olarak bedellendiriliyor. Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç fiyatının, sıfır liste fiyatından yüksek belirlenmesinin önüne geçilmesini sağlayan düzenlemenin, yükselen fiyat ortamında tüketicilerin faydasına olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Arda Ayvaz, Serdıl Gözelekli

‘KAYIT DIŞI AZALACAK’

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli ise, “Bakanlığın aldığı kararlar caydırıcı bir öge olarak fiyat dengesizliği yaratan ve satın alım adaletsizliği oluşturan taleplerin önüne geçilmesinde tesirli olacaktır” dedi. 6 ay 6 bin kilometre sınırlaması ve ikinci elin sıfır araçtan daha değerliye satılması yasaklarının yıl sonuna kadar uzatılmasıyla birebir vakitte kayıt dışı ticari faaliyetlerin de azalacağına dikkat çeken Gözelekli, “Sıfır araç fiyatları, tüketicinin cebinden çıkan toplam meblağa bakıldığında, erişim sorununun de tesiriyle gerçeklikten kopuk sembolik meblağlar haline gelmeye başlamıştı. Yeni düzenleme ile birlikte ekstra bir denetim noktası getirilmiş oldu. Aslında sıfır araç üreticileri de fiyatlarını arttırarak ticari tepkisi gösterdi” yorumunda bulundu

İŞTE ÜÇ HUSUSTA YENİ DÜZENLEMELER

– İkinci el araç satışı için yetki evrakı olan şirketler için uygulanan 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlaması 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldı.

– Bireyler için yılda 3 adetle hudutlu olaran araç bölüm süreçlerinin 6 ay ve 6 bin kilometreye muhalif satışları ile yıllık satış adetleri noterler aracılığıyla sıkı takibe alındı.

– ikinci el araç satışı yapılan ilan sitelerine “İlana konulan ikinci el araç sıfır aracın liste fiyatını geçemez” düzenlemesi getirildi. Düzenlemeye ters durumlarda araç başında 300 bin TL ceza verileceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir