İddia: AFAD, Deprem Bölgesinde Saati 10 Bin Liradan Vinç Kiraladı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntı sonrası bölgede yürütülen yardım faliyetlerinde yaşanan skandalların gerisi gelmiyor. Kızılay’ın AHBAP’a çadır satması akabinde bir sav da AFAD için ortaya atıldı. Teze nazaran binlerce kişi enkaz altındayken AFAD denetimindeki vinçler bölgedeki vatandaşlardan saatlik 10 bin lira para istedi. 

AFAD, yurttaşlardan para alınmasına sessiz kaldı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar bölgedeki 11 vilayette yıkıma neden olurken, 48 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Sarsıntı bölgesine kurtarma takımlarının geç intikal etmesi üzere bir çok kahır yaşanırken, geçtiğimiz günlerde Kızılay’ın AHBAP’a çadır satması üzere skandallar da ortaya çıktı. 

Kızılay’ın akabinde yeni bir skandal sav ise AFAD için ortaya atıldı. İddiaya nazaran binlerce kişi enkaz altındayken AFAD denetimindeki vinçler bölgedeki vatandaşlardan saatlik 10 bin lira para istedi. 

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine nazaran, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrasında Türkiye’nin her bölgesinden giden özel bölüme ilişkin vinçler çalıştırılmadı. AFAD, vinç sahiplerinin “Operatör yok. Para verirseniz çalışırlar” diyerek yurttaşlardan para almasına sessiz kaldı. Argümana nazaran, yakınlarını enkaz altından kurtarmak için onlarca vatandaş, AFAD’ın denetimindeki vinçlere saatliği 10 bin TL’den para ödedi.

Depremin ikinci günü bölgeye giden vinçlerin saatlerce yol üzerinde operatörü olmadığı tezi ile bekletildiği ve operatöre yurttaşlar tarafından saatliği 10 bin TL verilerek arama kurtarma çalışmalarına katılması sağlandığı tez edildi.

‘Operatör yok, para verirseniz geliriz’

Deprem bölgelerinde yağma, depremzedelere ilişkin araçların çekicilerle çekilip öteki vilayetlere götürülmesi, konuttaki kasaların ve mobilyaların çalınmasının akabinde Hatay’a giden vinçlerin arama kurtarma çalışmalarına katılmayarak yollarda beklediği ve yurttaşlara kiralandığı öne sürüldü.

Yine teze nazaran; zelzelenin ikinci günü vinçler, operatörleri olmadığı söylenerek bilhassa yollarda bekletildi. Vinçleri gören depremzede yakınları ise yardım talep etti. Vinç sahipleri, “Operatör yok. Para verirseniz geliriz” dedi. Para verdiğini belirten bir yurttaş mevzuyu yargıya taşıdı.

Başka bir depremzede ise “Biz canımızı kurtarmak için vinç beklerken AFAD’a bağlı vinç sahipleri bizden para istedi. Bunu AFAD neden takip etmedi. Neden insanlık dışı olaya müsaade verdi” diyerek reaksiyon gösterdi.

‘Vinç sahiplerine gidip yalvardım’

Hatay’daki sarsıntıda kızını kaybeden tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’dan da vinç sahiplerinin para istediği ortaya çıktı. Sanatçı Aydın, “İlk dört gün su, çorba her şeyi para ile sattılar. Yol kenarlarına park edilen vinç sahiplerine gidip yalvardım. Saatine 10 bin TL istediler. Kızıma ulaşmaya çalıştım” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Aydın, “Günlerce vinç bekledik lakin gelmedi. Üç gün, AFAD, Kızılay ve devlet yoktu. Bekleyen vinçlerin operatörü olmadığı için bizlerden para istediler. Ben günlerce bunlara teslim olmamak için isyan ettim. İkinci gün akşamı vinç bulamadım. Onlarca iş makinesi duruyordu. Buyruk veren yok. İş makinelerini, vinçleri kiraya vermeye çalıştılar. Saatliği 10 bin TL ve günlüğü 50 bin TL’ye pazarlık yaptılar. Biz bu vinçlere para ödedik. 21. yüzyılın vicdansızlığını gördüm. Çorbayı ve suyu dahi para ile satanlar vardı. Bunlara şahit oldum. AFAD neden bunları takip etmedi. Kendi denetiminde olan vinçlerden para alınmasına nasıl müsaade verdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir