Harvard ve Standford arasında karar veremiyor… Dünyaca ünlü üniversiteler Gül’ü paylaşamadı

Annesi müzik, babası matematik öğretmeni olan Gül Karen Aça, dünyanın en itibarlı üniversitelerinden Harvard ve Stanford’un da ortalarında bulunduğu 9 okuldan tam burslu kabul aldı. Dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri gösterilen Karen, şimdi Harvard ve Stanford ortasında bir karar veremediğini söyledi.

Diyarbakır’da doğup büyüyen 18 yaşındaki Gül Karen Aça, iki sene evvel, Google ve Oxford’un ortak inisiyatifi “Rise for the World” tarafından dünyanın en parlak 100 öğrencisinden biri seçilmişti. Ömür uzunluğu eğitim bursu kazanan Karen, dünyanın en itibarlı üniversitelerinin de bir anda dikkatini çekmeyi başardı. Üniversite eğitimi için kısa müddet evvel müracaatlarını tamamlayan Karen, merakla beklediği kabul duyurularının açıklanmasıyla evvel şaşkınlık daha sonra da büyük gurur yaşadı. Annesi müzik, babası matematik öğretmeni olan Karen, her yıl yüzbinlerce adayın öğrenci olmak için başvurduğu Harvard ve Stanford başta olmak üzere John Hopkins, Duke, Northwestern, Berkeley, Toronto, Georgia Institute of Techonolgy, California Santa Cruz üniversitelerinden tam burslu kabul aldı.

BEŞ YILDIR YURT DIŞINA HAZIRLANIYORUM

Büyük memnunluk yaşadığını söyleyen Gül Karen Aça, amaçlarını, üniversite imtihanına nasıl hazırlandığını ve heyecanını anlattı. Şimdi Harvard ve Stanford ortasında bir karar veremediğini belirten Aça, “Beş yıldır yurt dışına hazırlanıyorum. Bu yıl da Amerika ve Kanada’da 9 üniversiteden kabul aldım. Bu 5 yıl boyunca birçok müsabakada yer aldım. Birden fazla vakit da birlikte çalıştığım ve New York Üniversitesi’ne kabul alan arkadaşım Avjin’in başarısı da beni çok memnun etti.

Çok çeşitli müsabakalara katıldık. Katıldığımız son yarışta mesela biyoplastik üzerinde olan çalışmamız var. Bu da çok uzun bir müracaat süreci gerektiriyor bu müddet zarfında bilhassa Dicle Üniversitesi’nden profesörlerle çalıştık. Ve bu yorucu süreç sonrasında en başarılı 10 ekip ortasına girerek finalist olduk. Şu anda birinci olarak bir okulda karar kılmak istiyorum. Harvard ve Stanford ortasındayım. Genel olarak Nörobilim okumayı planlıyorum lakin bunun yanı sıra öteki bir şey de okuyabilirim. Bu kararın gelmesinde öğretmenlerimin ve benimle çalışan arkadaşlarımın çok emeği var. Tıpkı vakitte ilham verdiler bana.

Bu sene benimle birlikte kabul gören arkadaşım Avjin Aktop New York Üniversitesi’nden kabul almıştı. Onunla birlikte de çok fazla çalıştık. Yılın eğitmeni mükafatına aday gösterilen öğretmenimiz Cemil Yıldız hocanın da dayanağı oldu. Üniversite eğitimime devam ettiğimde Harvard yahut Stanford’ta aslında yapmak istediğim şey, çalışmalarımın hem orada hem burada fayda sağlayan şeyler olması; Diyarbakır için de bir şeyler tabir eden çalışmalarda yer almak istiyorum” dedi.

ÖĞRETMEN YILDIZ: KAREN EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALDI

Öğrencilerle 5 sene boyunca, müsabakalar ve üniversite müracaatlarında bir arada çalışan öğretmen ve yurt dışı eğitim danışmanı Cemil Yıldız da “Yılın Eğitmeni” mükafatına aday gösterildi. Kendisi de Delavo ve Hemi Change grupları üzere finale kalan Yıldız, Karen’in 5 yıldır çalıştığını ve artık de emeklerinin karşılığını aldığını söyledi.

Karen’in 5 yılda çok başarılı çalışmaların altına imza attığını ve kendisiyle gurur duyduğunu anlatan Yıldız, kelamlarına şöyle devam etti:

“Karen 5 yıldır çalışıyor ve 5 yıldır başarılması güç ve farklı şeyler yapıyor. Karen, hayatın her alanında gördüğümüz bir öğrenci. Bu 5 yıllık emeğinin karşılığını alıyor şu anda. Katıldığı çok sayıda ulusal ve memleketler arası müsabakalar vardı ve bunlarda dünya dereceleri aldı. Son olarak Earth Prize’da birinci 10 grup ortasına kaldı kendi grubu. Dünyada 10 ekip kaldı. Bunların ikisi bizim okuldaydı. Hemi Change Karen’in olduğu grup, başka ekibimizde da Karen’ın sınıf arkadaşı ve New York Üniversitesi’nden kabul alan Avjin Aktop var. Karen bu üzere alanlarda çok fazla çalışmalar yaptı. Kendisiyle uzun müddettir çalışıyoruz ve bence akademik muvaffakiyetinin yanında bunlar da kabulde çok önemli tesirli. Bu çalışmamızı biraz ödüllendirdiler diyebilirim.

İki ekibimiz finale kaldı ve ben de yılın eğitmeni mükafatına aday gösterildim ve onlar üzere finale kaldım. Karen’in başarısı tarihte çok az görülen bir şey. Bize yaşattığı gurur için kendisini tebrik ediyorum. Dünya’dan 116 ülkeden 1.290 ekip vardı. Yarı finale 37 grup kaldı. Bizden 4 tane grup yarı finale kaldı. Sonra final tipinde da 10 tane kadro kaldı. Bizim okulumuzdan 2 tane, başkalarından birer tane finale kaldı. 24 Nisan’sa da sonuçları alacağız. Umarın okulumuzdan rastgele bir ekip ki bu bizim için fark etmiyor, umarım dünya şampiyonu oluruz.”

SU VE ELEKTRİK KULLANIMINI YÜZDE 90 ORANINDA AZALTAN BİR FİLTRE GELİŞTİRDİ

Katıldığı milletlerarası müsabakalardan biri olan İsviçre merkezli The Earth Foundation’ın düzenlediği ve 116 ülkeden bin 290 ekibin katıldığı çevresel sürdürülebilirlik yarışında 10 kadro finale kaldı ve bunların ikisi, Delavo ve Hemi Change, Bahçeşehir Koleji’nden çıktı. Gül Karen’in dahil olduğu Hemi Change projede hemiselüloz ve gliserol kullanarak plastiğe alternatif bir eser geliştirdi. Kısa vakit evvel New York Üniversitesi’nden kabul alan ve tıpkı vakitte Karen’in sınıf arkadaşı olan Avjin Aktop’un dahil olduğu Delavo ekibi ise çamaşır makinelerinde su ve elektrik kullanımını yüzde 90 oranında azaltan bir filtre geliştirdi. Gül Karen Aça, Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Hevsel Yerleşkesi Fen ve Teknoloji Lises’inde eğitim görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir