Harita ortaya çıktı, yüzlerce kişi kayıp Nazi hazinesinin peşine düştü

Hollanda’da 2. Dünya Savaşı’ndan kalan ve Nazilerin büyük bir hazineyi sakladığı yeri gösterdiğine inanılan bir haritanın yayınlanması büyük heyecan yarattı.

Hollanda Ulusal Arşivi’nin savaştan çabucak sonra bir Alman askerden elde ettiği harita, 75 yıllık saklılık kararının kaldırılmasının akabinde bu hafta yayınlandı. Haritanın 1944’te Hollanda’daki bir bankada yaşanan patlama sonrasında Nazi askerleri tarafından yağmalanan altın ve mücevherlerle dolu dört sandığın savaş sonrasında gömüldüğü yeri gösterdiği varsayım ediliyor.

Hollanda Ulusal Arşivi, Nazi işgalinin bittiği 1945’ten sonra ülkede Almanya’ya ilişkin malların takibiyle görevlendirilmişti.

Milyonlarca euro kıymetinde olduğu belirtilen dört sandık dolusu hazine, Hollanda’nın yanı sıra komşu ülkelerde de amatör servet avcılarını harekete geçirdi. Avrupa basını, ellerinde metal detektörlerle çok sayıda kişinin haritada işaretli olan Hollanda’nın doğusundaki Ommeren kasabasında ormanlık alanda hazinenin peşine düştüğünü aktardı.

HAZİNE AVCILARI AKIN ETTİ

Ulusal Arşiv sözcüsü Anne-Marieke Samson, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hazinenin sahiden var olup olmadığını bilmiyoruz ancak bu mevzuda çok araştırma yaptık ve öyküyü emniyetli bulduk” dedi. Samson, bugüne dek aramalardan sonuç çıkmadığını, bu türlü bir hazine varsa muhtemelen çok derinlere gömüldüğünü söyledi.

Ommeren’de yaşayan Jan Henzen, “Her yerde metal detektörlerle dolaşan beşerler var. Çok küçük bir mümkünlük da olsa ben de bahtımı deniyorum” dedi.

Kasabanın eski Belediye Başkanı Klaas Tammes, ülkenin dört bir yanından yüzlerce kişinin bölgeye akın ettiğini belirterek “Ağaçların ortasında kırmızı bir çarpı işareti hayalgücünü canlandırıyor” tabirlerini kullandı. Tammes, hazineyi bulan kişinin kendilerine haber vermesi gerektiğini kaydederek “Ama bunun kolay olacağını sanmıyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir