Hablemitoğlu suikastı sanıkları, 14 Şubat’ta hakim karşısına çıkacak

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame üzerindeki incelemesini tamamlayarak tensip zaptı hazırladı.

Mahkeme, Türk Telekom Genel Müdürlüğüne müzekkere yazıp, 1 Ocak 2000 ile 1 Ocak 2017 ortasında Türk Telekom’a ilişkin Ankara’daki kamuya açık kullanılan ankesör çizgi listelerinin aktivasyon-kapatma tarihleri ile birlikte tez olarak bildirilmesini talep etti.

Tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına hükmeden mahkeme, yargılama için 14 Şubat’ı belirledi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, FETÖ elebaşı Gülen ile örgüt yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlandı.

Emekli albay Levent Göktaş, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve emekli binbaşı Fikret Emek’in Hablemitoğlu’nu “tasarlayarak öldürdükleri” belirtilen iddianamede, bu sanıkların “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, ayrıyeten Göktaş’ın “örgüt kurmak” hatasından 8 yıla, Mumcuoğlu ve Emek’in ise “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır ile FETÖ firarisi Serhat Ilıcak’ın da “tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” hatasından 20 yıla kadar mahpusu istenen iddianamede, Bozkır’ın “suç örgütüne üyelik”ten 4 yıla kadar daha mahpusla cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, Mehmet Narin’in de “suç örgütüne üye olmak”tan 4 yıla kadar mahpusu istendi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir