Faik Öztrak: Artık Erdoğan’ı hiç kimse kurtaramaz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bugünkü MYK toplantısı gündemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Gündemi pahalandıran Öztrak, şunları söyledi:

*Merkez Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. İstikrar vaadiyle pazarlanan ucube şahsım idare sistemi, ülkemizde ne ağız tadı bıraktı ne de istikrar. ‘Tek başımıza yöneteceğiz, çabuk karar alacağız’ dediler.

*Dünyanın en büyük ekonomileri liginde, ülkemizi birinci yirmiden, düşme hududuna getirdiler. Paramızı pul ettiler. Milletimizi hayat pahalılığına ezdirdiler. Parti devleti, devlette liyakati sıfırladı. İkbal peşindeki memurlar, devletin memuru üzere değil, partinin memuru üzere davranır oldu.

*Ülkemiz bu ucube rejimin liyakatsiz takımları elinde, Narcos sinema setine döndü. Yirmi sene yönettikleri ülkede, açlığı, fakirliği hortlatanlar, ülkeyi bu hale düşüren kendileri değilmiş üzere artık çıkmışlar, On parmaklarında on kara bize sürmeye çabalıyorlar. Milletten utanmadan oy istiyorlar. Meselelerin sebebi olanlar, sıkıntıların tahlili olamazlar.

*Milletimiz bunların ne yaptığını gördü, notlarını verdi. Artık sandık vakti. Halkımız bu ucube rejimi sandığa gömmeye hazırlanıyor. Milletimiz sandıkları patlatacak, biz de milletimizin tertemiz oylarını, Sonuna kadar koruyacağız.

*Biz hazırız. Kararlılıkla adım adım, stratejimize sadık kalarak hem CHP hem de Altılı Masa, büyük bir disiplin içinde sandığa yürüyoruz. Baştan beri uyguladığımız programa uygun olarak, bu ay sonunda, milletimizi evvel feraha çıkaracak, sonra da refaha ulaştıracak programımızı ve ülkemizi nasıl yöneteceğimize dair yol haritamızı açıklayacağız. Bugünkü toplantımızda tüm bu hazırlıkları, bir sefer daha gözden geçirdik.

“KURALLARIN DEĞİL, HÜKÜMDARIN KARAR SÜRDÜĞÜ YERDE…”

*‘Bozuk olunca maya ne ar tanır ne hayâ’ diyor, Hazreti Mevlâna, bu toprakların mayasına uymayan, ucube tek kişilik şahsım rejimi, ülke idaresinde çoklu organ yetmezliğine sebep oldu.

*Ülkemizde, bu ucube rejim elinde ne isimli ne iktisadi ne siyasi ne de idari istikrar kaldı. ‘Yok kanun! Yap kanun!’ zihniyetiyle, ‘ben yaptım, ben bozarım’ anlayışıyla, ülkemizde hukuk, kural ve istikrar kalmadı. ‘Sınırsız bir hâkimiyet, kime ilişkin olursa olsun, kim tarafından kullanılırsa kullanılsın, istibdat ve zulme götürür.’ ‘Hızlı karar alacağız’ diyerek, hükümetin başını, meclisin yasa yapma yetkisine ortak ettiler.

*Partili Cumhurbaşkanına tek başına yönetme yetkisi verdiler. Sınırsız bir güçle donattılar. Erdoğan, 2018 Temmuz’undan bu yana, 116 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayınladı. Lakin bu 116 Kararnamenin 78 tanesi, kendi çıkardığı kararnamelerdeki, yanlışlıkları düzelten kararnameler.

*54 aydır, sınırsız yetkiyle ülkeyi yönetiyor. Neredeyse her ay iki kararname çıkarmış ve çıkarılan iki kararnameden birisi, evvelkini düzeltmek için çıkarılmış. Neden? zira neyin yanlışsız, neyin yanlış olduğuna, kurallar, yasalar değil, tek bir kişi karar veriyor. Sabahları Erdoğan hangi tarafından kalktıysa, yardımcısına ‘yaz’ diyor, 85 milyon vatandaş da sarayın keyfine nazaran yaşıyor.

*Erdoğan’ın Merkez Bankası’na çöktüğü günden bu yana merkez bankasının kararları da artık sarayda yazılıyor. Bir sabah kalkıyorsunuz, ihracatçılara, kazandıkları dövizin yüzde 25’ini bozdurma zaruriliği getiriyor. Bir öteki sabah kalkıyorsunuz, döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’a çıkarıyor.

*Bir sabah, ‘döviz tevdiat hesaplarını kapatın’ diyerek, bankalara caydırıcı ve cezalandırıcı, birtakım düzenlemeler getiriyor. Bir öbür sabah, ‘aynı bankalar yurtdışından dövizle borçlansın’ diyerek, mecburî karşılıkları sıfırlıyor. Bir sabah, ‘liralaşacağız’ diyerek, Kur Muhafazalı Mevduata olmadık teşvikler veriyor.

*Bir diğer sabah, banka mevduatlarında vadeyi uzatmaya karar veriyor, belli bir vadenin üzerindeki Türk lirası mevduatların, zarurî karşılıklarını sıfırlıyor. Izrar halinde tüm tuşlara tıpkı anda basıyor. Kuralların değil, hükümdarın karar sürdüğü yerde kararlar daima değişir. Dün yapılan, bugün bozulur. İstikrar biter, bugün olduğu üzere kaos çıkar.

TÜİK ELEŞTİRİSİ

*Binlerce yıl ötesinden seslenen Aristoteles, güya bugünün Türkiye’sini görmüş de söylemiş, ‘Yönetimde adalet kuralla, kural ise maddeyle sağlanır. Yasanın egemenliği bir tek kişinin egemenliğine yeğdir.’ Kural hâkimiyetinin olmadığı yerde, ne hukuksal istikrar kalır, ne öngörülebilirlik kalır ne de ekonomik istikrar kalır. Tıpkı bugün ülkemizde olduğu üzere.

*‘Adalet, halkın ekmeğidir.’ Küçülen ekmeğimizle, tabağımızdan eksilen aşımızla, biz bunu yaşayarak öğrendik. Tek bir kişinin inadı, ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ safsatası, iktisadımızı perişan etti. Son bir yılda, kuru soğan yüzde 315, limon yüzde 203, toz şeker yüzde 165, ıspanak yüzde 163, portakal yüzde 142, mandalina yüzde 127 artırım gördü.

*TÜİK’in marketlerinde bile son bir yılda, süt yüzde 113, peynir yüzde 105, tereyağı yüzde 109 zamlandı. Dünyada besin fiyatları düşüyor. Bizde şahlanmaya devam ediyor. Besin enflasyonunda dünyada altıncı sıradayız. Konut fiyatları enflasyonunda da şampiyonluğu kimselere kaptırmıyoruz.

*Son bir yılda, konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye, dünyada konut fiyatları ortalama yüzde 8 artarken, bizde yüzde 189 artmış.

*Bu ucube rejim elinde milletimiz, çok önemli bir besin ve barınma kriziyle karşı karşıya ancak millete bu yıkımı yaşatanların umurunda değil. Nebati Bakan’ın keyfi çok şükür yerindeymiş, gözlerindeki meşhur ışıltı meğer yine belirmiş zira bunlar, yörük sırtından kurban kesmeye alışmışlar.

BÜTÇE SONUÇLARI

*İşte bugün 2022 bütçe sonuçları açıklandı. Sarayın ‘Bir kuruş vermeden yaptık’ dediği dolar ve avro cinsinden garantili projelere yalnızca 2022’de ödenen para 38 milyar lira. Nebati Bakanı’nın ‘En makûs senaryoda bile Hazine’ye yük gelmiyor’ dediği, Kur Muhafazalı Mevduat için bütçeden ödenen para, 93 milyar lira.

*Bu kadar palavrası, bu kadar rahat nasıl söyleyebiliyorlar? Tabi harcadıkları kendi paraları değil, milletin parası, 2022’de, ‘Nas’ dedikleri faiz için bütçeden ödedikleri para ise 311 milyar lira, yalnızca bu üç kalemden, yandaş müteahhitlere, faiz lobilerine, milletin kesesinden aktardıkları para 442 milyar lira.

*Buna rağmen bütçeden çiftçiyi desteklemek için 2022’de ödenen para yalnızca 39 milyar lira, Halkbank’tan esnafa verilen takviye 9 milyar lira, yatırıma harcanan para 276 milyar lira.

*Bir avuç yandaşa, beslemeye harcanan para, bütçeden yatırıma harcanan paranın iki katı, millete vermişler talkını, beslemeleriyle yutmuşlar salkımı. Ucube rejim elinde, yalnızca türel ve ekonomik istikrar değil, siyasi ve idari istikrar da darbe aldı.

*Güya idarede istikrar olacaktı, lakin değişen bakanların, TÜİK Liderlerinin, Merkez Bankası Liderlerinin haddi hesabı kalmadı. İngiliz Hükümdarı Sekizinci Henri nasıl daima eş değiştirdiyse, Türkiye de öyle Merkez Bankası Başkanı değiştiriyor.

*Yabancılar işte bu sözlerle, ucube sistemle dalga geçiyor. Bugün artık devlet yönetilmiyor, rüzgâra tutulmuş bir yaprak üzere savruluyor. Bir KPSS’yi, bir rektör atamasını bile yapamaz haldeler.

EYT AÇIKLAMASI

*Yönetimdeki düzensizliğe en son örnek, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenleme. Erdoğan, ‘Seçim kaybetsem de ben bu işte yokum’ dediği EYT ‘yi, 2,5 milyon EYT’li bastırınca, seçime giderken kabullenmek zorunda kaldı.

*Ama Meclis’e hala bir düzenleme getiremediler. Erdoğan’ın bir Küme Başkanvekili ‘Benden tarih istemeyin’ diyor. Erdoğan’ın Bakanı, ‘İlk aylıklar Şubat ya da Mart’ta olabilir’ diye açıklama yapıyor.

*Erdoğan’ın bir öteki Küme Başkanvekili çıkıyor, ‘Şubat ortasında biter diye ümit ediyorum’ diyor. ‘Hızlı karar alacağız’ diye getirdikleri sistemde, Erdoğan karar alamayınca, altındakiler de kıbleyi şaşırıyor. Beşerler EYT çıkacak diye, askerlik, doğum borçlanmaları yaptılar.

*Birçoğu kredi çekti. Artık EYT’yi, seçime ayarlı formda ileriye yanlışsız sallıyorlar. Buna yalnızca istikrarsızlık denmez, insafsızlık da denir. Her işleri seçime ayarlı ancak seçim tarihi için bile her baştan başka ses çıkıyor.

*Saray, ‘Erken seçim yok’ Noktalı virgül değil, nokta” dedi.  Ama artık, ‘Erken seçim değil lakin erkene alabiliriz. Malum mevsim şartları’ diye kıvrım kıvrım kıvranıyorlar. Algı yönetmekten, ülke yönetmeye fırsat bulamıyorlar.

*Ne yaparlarsa yapsınlar, bundan sonra bu kibir abidelerine, bu liyakatsizlere, bu beceriksizlere her mevsim kış, milletimize bahardır.

“YENİ BİR ALTAY TANKI PALAVRASI HAZIRLIĞI VAR”

*Erdoğan bir de hafta sonu Muğla’da çıkmış, ‘Altay tankının teslimini yaptık’ diyor. Pekala, bundan ordumuzun haberi var mı? Halbuki daha birkaç gün evvel tankın mayıs ayında teste çıkacağını, Seri üretimin 2025’e kaldığını açıklayan tekrar kendisiydi. Çok laf palavrasız, çok mal haramsız olmazmış.

*Bunlarınki de bu hesap. Onun ‘teslim ettik’ dediği, projesi 1995 yılında, prototipi 1997’de yapılan, 2004’de envantere giren ‘fırtına obüsleri’ idi.  Altay tankı projesi ise, tam bir yandaş kayırma, tam bir yabancıya peşkeş, tam bir yılan kıssası oldu.

*Ama dervişin fikri neyse zikri de odur. Anlaşılan tam da seçim öncesinde, yeni bir Altay tankı palavrası hazırlığı var.  Tıpkı bundan 5 yıl evvel 14 Haziran 2018 tarihinde, son Cumhurbaşkanlığı seçiminden tam 10 gün evvel, Savunma Sanayii Liderinin, şu tweetiyle başlayan fos kıssa üzere.

*Bu tweet, ‘BMC ile anlaştık. Ulusal tankımız Altay’ın ulusal motorunu ve güç kümesini geliştiriyoruz’ diyor. Pekala, kimlerle anlaşmış? mutabakatın hatıra fotoğrafına yakından bakalım. Yanında kim var? Saraya ilahi aşkla bağlı iş insanı Ethem Sancak, aynı Savunma Sanayi Başkanı bu sefer 9 Kasım 2018 tarihinde, toplumsal medya hesabından şu duyuruyu yapıyor, ‘Altay tankının seri üretim kontratını imzaladık.

*İlk tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edeceğiz’ yani bu hesaba nazaran 2020’nin mayıs ayında birinci tankın ordumuza teslimi gerekiyordu. 2020’nin mayısı geçti, 2021’in mayısı geçti, 2022’nin mayısı da geçti.

*2023’ün ocak ayındayız. Tank nerede? Tank yok. Ulusal motor nerede? Ulusal motor yok. Ethem Sancak nerede? Ethem Sancak yok. Bu ortada Katar ortaklı BMC payları, Sancak’tan alındı. Öbür bir yandaş havuzcuya verildi.

*Anlaşılan artık tekrar seçim öncesinde, Kore’den iki, üç tane motor getirip, Altay tankının prototiplerini yürütüp, gösteri yapmaya hazırlanıyorlar.  Aziz milletimizin gözünü bir defa daha boyarız sanıyorlar.

*Bu iş o denli çocuk oyuncağı değil. Türkiye’nin etrafı ateş çemberi hudutlarımızda bu ulusal tanklara, her zamankinden daha fazla gereksinimimiz var. Siz evvel çıkın, her şeyin süratli olacağını söylediğiniz bu ucube sistemde, bu gecikmenin hesabını bir milletimize verin.

“15 TEMMUZ’UN ACILARI DAHA UNUTULMAMIŞTIR”

*Ne yazık ki bu kirli ve çürük tertibin mümessilleri, ellerini değdikleri her şeyi kirlettiler. AK Parti Genel Lideri, Cumhurbaşkanı sıfatıyla çıkmış, Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’na, ağzına geleni söylüyor.

*Şanlı ordumuzun komuta kademesine oturttukları da, Erdoğan’ı alkışlıyor, onunla birlikte siyaset yapıyor. Ordumuz milletin ordusudur. Kışlaya siyaset sokmanın bedeli, her vakit çok ağır olmuştur. 15 Temmuz’un acıları daha unutulmamıştır.

*Erdoğan’ın ‘Bu hasret bitsin, dön artık’ dedikleriyle bir arada, atadığı apoletlilerin darbe teşebbüsünü, beyefendi özel uçağının konforunu yaşayarak havada tıplarken, milletimiz canı değerine önlemiştir.

*Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adliyeye, askeriyeye ve mescide siyaset karışmamalı’ diye boşuna söylemiyor. Fakat bu ucube rejim, kamu görevlisi ile parti vazifelisi ortasında fark bırakmadı.

*Normal bir demokraside bu türlü bir imaj olmaz, olamaz.  İşte Avustralya’da yaşananlar, Milli Savunma Bakanı bir toplantı yapıyor. Toplantının bir yerinde, basın, bakana politik sorular sormaya başlayınca, oradaki en kıdemli asker, Bakanın yanına gidiyor. ‘Arkada bulunan subaylar, kenara çekilebilir mi’ diye soruyor ve askerler siyasi dekor olmamak için, sahneyi terk ediyor.

*Yönetimde sivilleşme budur. Vesayete karşı olmak budur. Bizde Erdoğan, muhalefete olmayacak kelamlar söylerken, siyaset yaparken, kumandanlar alkış tutuyor. Muğla Valiliği’nin toplumsal medya hesabından, AK Parti Genel Liderinin miting görüntüleri yayınlanıyor. İşte bunlar bir parti devleti manzarasıdır.

*Güvenlik güçlerini yanına alan bir siyasetçinin, milletin, muhalefetin üzerinde vesayet kurma teşebbüsüdür. Bu tabloyu biz de hazmedemeyiz, milletimiz de hazmedemez. Herkes şunu bilsin, memurlar hükümetin değil, devletin memurudur.

*Hükümetler geçicidir, bu devlet kalıcıdır. Erdoğan da bu seçimde gidicidir. Onun dünyalığı için, Hiçbir devlet memuru kendi ahiretini yakmasın. Adalet güneşinin solduğu yerde, hatalıların gölgesi uzun olur.

“GÜZELİM MEMLEKETİMİZİ NARCOS SETİNE ÇEVİRDİ”

*Sadece son bir haftada yaşadığımız olaylara bir bakın Bulgaristan’dan Türkiye’ye planör uçaklarla uyuşturucu paketleri atıldı. Ankara’da 5 Afgan’ı katleden, sonra elini kolunu sallayarak İran’a, oradan da Afganistan’a kaçan zanlı, Afganistan’da yakalandı. Problemin Afganistan ile Türkiye ortasındaki para trafiği olduğu anlaşıldı. İki uyuşturucu çetesi, Haliç’te köprü üzerinde çatıştı. Bir kişi öldü, olay yerinde 41 boş kovan bulundu.

*Ucube şahsım rejimi elinde Türkiye, memleketler arası mafyanın asri mezarlığına döndü. İşte bugün de Trabzon’da, Gürcü mafya mensuplarından biri infaz edildi ve tüm bu kirli münasebetler, ülkemizi kirli paranın aklandığı, koca bir makineye çevirdi.

*Geçtiğimiz yılın birinci 11 ayında, ülkeye giren kaynağı bilinmeyen para 22 milyar doları aştı. 2011’den sonra, ülkeye bu biçimde giren para, 52 milyar dolara ulaştı.  Bu ucube rejim, trolden bakan, bakandan da trol yaptı.

*Geçen hafta Küme Başkanvekilimiz, değerli bir belge açıkladı. Organize hatayla gayret etmesi gereken İçişleri Bakanı, Bakanlığının imkânlarını kullanarak, 8 bin kişilik bir trol örgütü kurdurmuş. Bu çeteyi de kendi siyasi ikbali için kullanmaktaymış.

“BU ORGANİZE KABAHAT ÖRGÜTÜNE DE, ‘EBABİL HAREKÂTI’ DEMİŞLER”

*Her vakit olduğu üzere din bezirgânlığı tekrar ihmal edilmemiş. Kuş beyinli yanaşmalar, toplumsal medya üzerinden milletin üstüne akbabalar misali çökmüş. Bu trol örgütünü yöneten de Bakan danışmanı, emniyetin, jandarmanın resmi twitter hesaplarının idaresi, anlaşılan bu danışmanın cep telefonundan yapılıyor.

*Bakan danışmanı, Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’na, Bu resmi hesaplardan yanıt yetiştiriyor. Ne emniyet, ne de jandarmadan şu ana kadar, bu mevzuda hiç ses çıkmadı. ‘Kamu hizmetlerinin gerektirdiği aslî ve daima vazifeler, memurlar ve başka kamu vazifelileri eliyle yürütülür.’ Bunu ben demiyorum.

*Anayasamızın 128’inci hususu diyor.  Devlet imkânlarını kullanarak trol çetesi kurmak, Devletin resmi işlerini özel danışmanına yaptırmak, anayasamıza, kanunlarımıza nazaran hatadır. Bunu yapan atama İçişleri Bakanı ya görevden affını istemeli ya da Hükümetin başı bunu azletmelidir lakin biliyoruz ki, Gücünü trol ordularından alan baş trolcü de Erdoğan’ın kendisi.

*Orman yangınını söndürmek için, Erdoğan’dan talimat bekleyenler 8 bin trolü işe alırken, herhalde tek başlarına hareket etmemişlerdir.

“ERDOĞAN’I HİÇ KİMSE KURTARAMAZ”

*Artık bu ucube rejim metal yorgunudur. Miadı dolmuştur. Son kullanma tarihi geçmiştir. Anlaşılan bunu kendileri de idrak etmişler, Kasımpaşa’da, bir Erdoğan Müzesi hazırlıyorlarmış. Artık müzelik olduklarını, kendileri de kabul etmişler. Biz, bu müzede nelerin sergilenmesi gerektiğine dair, kısa bir teklif listesi oluşturduk.

*Bu müzede seçim kazanmak için meydanlarda okuttuğu, terörist başının mektubu kesinlikle olmalı. Yanına da, Trump’ın yüzüne çarpamadığı, kendisine ‘aptal olma’ diye hakaret eden, mektubun bir kopyası konmalı. Eski ortağı Hoca efendisiyle birlikte ıslandıkları yağmurdan, birkaç damla numune, gözyaşı şişesi içerisinde bir köşede yer almalı.

*Süleyman Şah türbesini kaçırırken terk ettikleri vatan toprağından, bir avuç kesinlikle burada bulunmalı. Kremlin sarayında, Putin’in kapısında kaç dakika bekletildiğini saymak için, Rus devlet televizyonunun kullandığı kronometre, bir köşeye konmalı.

*Paraları sıfırlama talimatını içeren, 17-25 ses kayıtları müzede yankılanmalı. Ayrıyeten kulaklıkla, üç farklı lisanda çevirisi yapılmalı. Bu yapılmalı ki dünya âlem, Erdoğan’dan ibret alsın. Yeniden, bakan çocuklarının evinde çıkan, para sayma makineleri, çelik kasalar, dolar dolu ayakkabı kutuları bu müzede kesinlikle olmalı.

*Cari açığımızı kapatıyor diye ödül verdikleri Reza Zarrab’ın balmumu bir heykeli bir köşede durmalı. Çorbada bizim de tuzumuz olsun.   İsterlerse, Mansur Başkan’dan rica ederiz, 800 milyon doları aşan maliyetiyle, bir israf anıtı olan Ankapark’taki dinozorları da, bu müzeye gönderebiliriz.

*En azından gelecek nesiller bu dinozorlara bakar da, bu ülkeyi nasıl ‘yönetmemek’ gerektiğini, gözleriyle görürler. Artık miadı dolmuş, müzelik olmuş Erdoğan’ı hiç kimse kurtaramaz. Ne ruhsal savaş aracı olarak kullanmaya kalktığınız, SADAT üzere paramiliter artıklar ne Pelikanlar ne de Ebabiller kurtarır. Kaygının ecele yararı yok.

*Korkuyorlar, korktukça çirkinleşiyorlar. Lakin unutmasınlar ‘Korku hatası, kabahat da cezayı getirir.’ Hayat yaptığımız seçimlerden ibarettir. Bu seçimde nasıl bir hayata sahip olacağımıza, nasıl bir Türkiye istediğimize, daima beraber karar vereceğiz.

2023 SEÇİMLERİ

*2023’te yapacağımız seçim, sıradan bir seçim değildir. Bu seçim, ‘Söz de, yetki de yalnızca benimdir’ diyen, otokrat bir zihniyetle, ‘söz de, yetki de milletindir’ diyen, demokrat bir zihniyet ortasındadır.

*Bu seçim ‘Dediğim dedik, söylediğim buyruk’ diyenlerle, ‘istişareye, müzakereye bedel verenler’ ortasındadır. Bu seçim, ‘saraya sadakat’ diyenlerle, ‘devlette liyakat’ diyenler ortasındadır.

*Bu seçim ‘doların yeşilini’ sevenlerle, ‘doğanın yeşilini’ sevenler ortasındadır. Bu seçim, milletin ufkunu karartanlarla, milletin ufkunu aydınlatanlar ortasındadır. Bu seçim, ‘rant ve talan’ diyenlerle, helalinden kazanç’ diyenler ortasındadır.

“CUMHURİYETİMİZİ İKİNCİ YÜZYILINDA…”

*Hak hiçbir vakit yerde kalmaz. Haramın temeli olmaz. Palavra, talan ve haram üzerine kurulu, bu ucube şahsım rejiminin tekeri, artık daha fazla dönmez. Bu tekere çomağı, sandıkta daima birlikte sokacağız. ‘Kader, uğraşa âşıktır.’ Ceberut bir idaresi sandıkta göndermek için, biz büyük bir çaba sarf ediyoruz.

*Adaleti korumak, hakkı korumaktır. Hakkı korumak, halkı korumaktır. Biz adaleti, hakkı ve halkımızı korumak için büyük bir aşkla çalışıyoruz. Çabayla ve aşkla çalışırken de en büyük rehberimiz, ‘umutsuz durumlar yoktur umutsuz beşerler vardır. Ben hiçbir vakit umutsuz olmadım’ diyen, büyük Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, azmi ve kararlılığıdır.

*30 Ocak tarihinde, altı siyasi partimizin ortak mutfağından çıkan, ortak siyasetler metnini ve Parlamenter Sisteme Geçişin Yol Haritasını halkımıza açıklayacağız. Ülkemizin elbette çok büyük problemleri var. Lakin biz bu sıkıntıları aşacak programa, liyakatli kadrolara sahibiz.

*Altı parti olarak, ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı, kimlerle yapacağımızı çok uygun biliyoruz. Biz kararlıyız. İkinci yüzyılında, Cumhuriyetimizi, Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistem ile taçlandıracağız.

*Milletimize, hak ettiği özgürlükçü, demokratik idaresi sunacağız. Millete kör kuruşun hesabını veren, liyakate dayalı kamu idaresini inşa edeceğiz. Üreteceğiz, kazanacağız, zenginliği hakça paylaşacağız. Milletimizin hiçbir ferdini geride bırakmayacağız. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür jenerasyonları bilimle, teknolojiyle, dijital ihtilalle buluşturacağız.

*‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyeceğiz, komşularımızla ve tüm dünyayla barış içinde yaşayacağız. Türkiye’miz dostluğu aranan, hasımlığından sakınılan büyük bir ülke olacak. Biz hazırız. Milletimiz de hazır.

SORULARI YANITLADI

Öztrak, açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. AKP ve MHP’nin anayasa teklifi ile ilgili soruya, Öztrak; 5 Ocak’ta altı partinin Genel Liderlerinin yaptığı ortak açıklama nettir. Önderler; iktidara şayet samimiysen, muhalefetten gelecek tekliflere önyargısız yaklaş daveti yapmıştır. Artık başörtüsüne ‘gollük pas’ diyen Erdoğan’ın bu mevzuyu çözme konusunda ne kadar samimi olduğunu bu süreçte daima birlikte göreceğiz” karşılığını verdi.

ALKIŞ TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerini alkışlayan kumandanlar ile ilgili soruya ise Öztrak, şu karşılığı verdi:

“Kışlaya siyasetin bulaşmaması konusundaki ikazımız, ki konuşmamda da tekrar ettim; kamuoyunda çok büyük dayanak aldı. Bu bahiste partimize çok sayıda olumlu dönüş var. Zati Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu bu ikazları Yenikapı’daki mitingde de lisana getirmişti. Bundan sonra mescide, kışlaya, adliyeye siyaset karışmasın demişti. Anlattım kışlaya siyaset karışınca ne yaşandığını 15 Temmuz’da gördük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir