EYT ne zaman yürürlüğe girecek, meclise ne zaman gelecek?

EYT kapsamında 2 milyon 250 bin kişinin faydalanması beklenirken, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar emekli olabilecek. EYT düzenlemesinin önümüzdeki hafta Meclis gündemine getirileceği kaydedildi.

EYT NE VAKİT MECLİSE GELECEK, YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

2023 yılının birinci kabine toplantısı gerçekleşti. Beştepe’de gerçekleştirilen toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Geçtiğimiz yılın sonunda EYT düzenlemesini duyurduk. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen, milyonlarca vatandaşımızın uzun yıllardır lisana getirilen sıkıntılarını rastgele bir sınırlamaya gitmeksizin tahlile kavuşturacak çalışmayı yakında Meclisimizin takdirine sunuyoruz.

AKP küme idaresinden milletvekillerine yapılan duyuruda, “Sözleşmeli işçinin takıma geçirilmesi ile ilgili kanun teklifi küme başkanlığımızda imzaya açılmıştır. Teklifi imzalamak isteyen milletvekillerimiz küme başkanlığımızda imzalayabilirler” denildi.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yasal düzenlemenin de başka bir teklif olarak önümüzdeki hafta Meclis gündemine getirileceği kaydedildi. (DHA)

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

23 yıllık sorunun tahliline ait teklif, 8 Eylül 1999’dan evvel çalışmaya başlayanları kapsayacak. 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT konusunda rastgele bir yaş hududu uygulanmayacak.

EYT ile ilgili şimdi yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra müracaatlar, e-Devlet üzerinden SGK’ye yapılacak.

EYT MÜRACAAT KURALLARI NELER?

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na tabi EYT’lilerin emeklilik şartları neler olacak?

EMEKLILIK için prim günü, sigortalılık müddeti ve yaş kaidesi bulunuyor. EYT’liler birinci iki koşulu yerine getirmişlerse yahut getirdiklerinde yaşa bakılmaksızın emekli olabilecekler. Bu SSK’lılar için 5000 prim günü, bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık müddeti. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nda bayanlarda 20 tam yıl (7200 prim günü), erkeklerde 25 tam yıl (9000 prim günü).

BORÇLANMA İLE EMEKLİLİK OLABİLECEK Mİ?

Sigortalı çalışmaya başlamadan evvel askerlik yapmış olan ve sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999-8 Mart 2001 tarihi ortasında olanlar 18 aylık askerlik borçlanması yaptıklarında, sigorta başlangıç tarihi borçlandıkları mühlet kadar geriye çekilecek. Yalnızca sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 tarihine çekecek biçimde borçlanmaları kâfi bulunuyor.

ASKERİ BORÇLANMA YAPILABİLECEK Mİ?

İlk sigortalı olduğu tarihten evvel askere gidenler askerlik borçlanması yaparak, birinci sigortalı olduğu tarihi öne çekebilirler. Böylelikle EYT’den yararlanma tarihi de öne gelmiş olur.

Askerlik ve doğum borçlanması ile yurt dışı borçlanmalar için ödenen primler yeni minimum fiyat üzerinden hesaplandığı için hizmet borçlanması dilekçesini 31 Aralık 2022 tarihine kadar verenler bu yılki minimum fiyat üzerinden, 1 Ocak 2023 tarihinden sonra dilekçe verenler ise yüzde 54.66 oranında zamlanan yeni taban fiyat üzerinden prim ödeyecekler.

EYT’LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Emekli aylıkları prim gün sayısı ve çalışma mühletine nazaran değişiklik gösteriyor. Burada 2000 öncesi, 2000-2008 ortası ve 2008 sonrası çalışma mühletlerine nazaran farklı düzeyler kelam konusu e -Devlet’te “Ne kadar emekli aylığı alırım” halinde yapılan sorgulamalarda çıkan düzey bağlanacak aylığa yakın düzey olarak gösteriliyor.

Öncelikle yasanın yürürlüğe girmesi beklenecek. Yasanın yürürlüğe girdiği ay emeklilik dilekçesi verenlerin birinci maaşı, dilekçeyi takip eden ayın birinci günün­den geçerli olarak ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir