Evcil hayvan sahipleri için son günler; tarım müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dijital kimliklendirme projesi kapsamında 1 Ocak’a kadar evcil kedi ve köpeklere çip taktırmayan hayvan sahiplerine 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak. Konutta yaşayan kedi, köpek ve gelinciğe çip taktırmak isteyen hayvan sahipleri, vilayet müdürlüklerinde yoğunluk oluşturdu.

‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında evcil hayvanlara çip takma mecburiliği mühleti, 31 Aralık 2022’de bitecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun kapsamında 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

Kedi ve köpeğine çip taktırmak isteyen hayvan sahipleri, Antalya Vilayet Tarım Müdürlüğü’nde uzun sıra oluşturdu.

Süre uzatılmayacak

İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Yıl sonuna yaklaştığımız için yoğunluk var. Türkiye genelinde 1 milyonu aşan çip uygulaması yapıldı. Antalya’da 66 bin hayvana çip takıldı. Hayvan sahipleri uygulamanın son günlerinde müdürlüklerimize ağır olarak geliyor. Mühlet uzatılmayacak. Yılbaşına kadar müracaat yapılması halinde çip kadrosu sonrasında da devam edilecek. 31 Aralık’a kadar hayvan sahipleri kesinlikle müracaat yapmalı” dedi.

Uygulama kapsamında Antalya’da 3 gelincik, 32 bin 108 köpek, 33 bin 892 kediye çip takılıp, kayıt altına alındı. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir