Eski polislere yeni dava: 598 yıla kadar hapis istemi

Can Bursalı

Ergenekon, Balyoz, 17-25 Aralık operasyonları üzere soruşturmalarda imzası bulunan eski polis şefleri ve emniyet mensupları hakkında İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeni bir dava daha açıldı. Açılan davada “kanunen yok edilmesi gereken bilgileri yok etmemek” ve “hukuka muhalif olarak şahsî dataları kaydetme” suçlamaları yöneltiliyor.

Davada, Gülen yapılanmasının Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki elemanları oldukları suçlamasıyla 2014 yılında tutuklanan eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesi (TMŞ) müdürleri Y.A. ve Ö.K.’yle birlikte 12 sanık bulunuyor. Y.A. 2008 – 2011 yılları ortasında, Ö.K. da 2011 – 2013 arasında TMŞ müdürlüğü yapmıştı.

İddianamede, 2008 ile 2013 yılları ortasında mahkeme kararıyla irtibat tespiti kararı verilen evraklar sonuçlandıktan sonra elde edilen bilgileri imha etmek yerine kelam konusu bireylerin siyasi, felsefi yahut dini görüşlerini, ayrıyeten ırki kökenlerini, ahlaki eğilimlerini, cinsel hayatlarını, sıhhat durumlarını yahut sendikal kontaklarını not ederek sakladıkları kaydedilen eski polislerin, toplamda 598 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları isteniyor.

Sanık eski polislerin mağdurlar hakkında 2 bin farklı not aldığı belirtilen iddianamede, notların tutulduğu hard disklere de müdahale edildiği söz ediliyor. Bu müdahaleyi yapan eski polis N.A.’nın da sanık olduğu soruşturma kapsamında mağdurlar hakkında alınmış kimi notların ise silindiği tespit edildi.

Davada 27 kişi mağdur olarak yer alıyor

İddianamede, irtibat tespiti kararıyla haklarında bilgi toplanan ve haklarındaki dataların kanuna alışılmamış halde saklandığı belirlenen 27 mağdur bulunuyor. Mağdurlar ortasında 2013 yılında tutuklanarak cezaevine konulan ve 9 ay mahpusta kaldıktan sonra tahliye edilen gazeteci Sami Menteş de yer alıyor.

Menteş hakkında yakalama kararını veren hakim Süleyman Karaçöl, 17-25 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanmış ve meslekten ihraç edilmişti. Menteş’in tutuklandığı operasyonu düzenleyen isim ise bağlantı tespitini yasaya muhalif formda sakladığı sav edilen ve hala mahpusta bulunan eski TMŞ Müdürü Ö.K.’ydi.

Gazeteci Menteş’in tabirini alan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk eden savcı Hüseyin Aksoy da meslekten ihraç edilmiş, daha sonra hakkında Gülen yapılanması üyeliği suçlamasıyla dava açılmıştı.

Menteş ise Gülen yapılanmasına mensup polislerin yürüttüğü soruşturmanın akabinde yargılandığı davada örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Lakin Menteş hakkında verilen ceza şimdi kesinleşmedi, temyiz süreci devam ediyor.

İddianamede mağdur listesinde yer alanlar biri de avukat Efkan Bolaç. Bolaç, 2013’e kadar olan süreçte Selam Tevhid, Kudüs Ordusu ve DHKP-C soruşturmalarında dinlenmiş ve örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Bolaç hakkındaki davayla ilgili de yargı süreci devam ediyor.

17-25 Aralık’tan sonra eski defterler açıldı

Hakkında dava açılan polisler, Türkiye’nin yakın tarihine damga vuran Ergenekon, Balyoz ve 17-25 Aralık soruşturmalarını yürütmüştü. 2008 yılında başlayan Ergenekon soruşturması, AKP iktidarı tarafından güçlü bir biçimde desteklenmişti.

Yine tıpkı polis şefleri, 2010 yılında da “Balyoz darbe planı” teziyle soruşturma başlatmış, muvazzaf ve emekli çok sayıda general ve subay bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Bu soruşturmada da AKP iktidarı tarafından dayanak görmüştü.

Daha sonraki süreçte, AKP hükümetiyle Gülen yapılanmasının ortası açılmaya başlamış ve kopuş 17-25 Aralık operasyonlarıyla yaşanmıştı. AKP’li birtakım bakanların çocukları ve periyodun Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maksat alındığı bu operasyonlar, iktidar tarafından darbe teşebbüsü olarak nitelendirilmişti. Gülen yapılanması ve AKP ortasında yaşanan bu kopuştan sonra, operasyonu yürüten polis şefleri, çeşitli operasyonlarda gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Meslekten de ihraç edilen polis şefleri “FETÖ üyeliği”, “FETÖ yöneticiliği”, “Anayasal nizamı yıkmaya teşebbüs” üzere suçlamalarla yargılandıkları davalarda mahpus cezalarına çarptırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir