Erdoğan’dan 2022 değerlendirmesi: “Dosta güven, düşmana korku verdik!”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla 2022’de Türkiye’ye kazandırılan hizmetleri kıymetlendirdi. Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği operasyonlar ile 4 bin 13 teröristi etkisiz hale getirdik. Terörle çabada 100 büyük, 453 orta çaplı operasyon yapıldığını, çok sayıda patlayıcı, mağara ve sığınak imha edildi” açıklamasını yaptı. Hudut çizgilerinde 9 modüler üs bölgesini ve 341 elektro optik kuleyi faaliyete aldıklarına değinen Erdoğan, “Can Azerbaycan ile 12 ortak tatbikat gerçekleştirerek askeri kabiliyetlerimizi gözden geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz toplam 91 askeri tatbikat ile dosta itimat, düşmana dehşet verdik” tabirlerini kullandı.

İklim değişikliğine karşı emisyon azaltım gayesini 2030’a kadar yüzde 41’e yükselttiklerini belirten Erdoğan, 12 vilayetteki 3 bin 930 projeyi tamamlayarak sanayi alanlarını kentlerden uzak noktalara taşıdıklarını söyledi.

“Çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tuttuk”

İhracat Dayanaklarına Yönelik Prefinansman Modeli’ni devreye aldıklarına değinen Erdoğan, paylaşım dizisine şöyle devam etti:

“Dış ticaret açığımızın fazla olduğu, klâsik pazarlarımız dışında kalan 18 ülkeyle ticaretimizi geliştirmek için Uzak Ülkeler Stratejisi’ni hayata geçirdik. Hizmet ihracatçısı firmalarımıza 818 milyon TL takviye verdik. 1547 milletlerarası fuarı takviye kapsamımıza aldık. E-ihracatı kolay, süratli ve emniyetli kılmak hedefiyle güçlü bir takviye paketi devreye aldık. Gümrük koruma grupları tarafından yapılan kontrollerle 14,2 ton uyuşturucu unsur yakaladık. e-Ticaret’i değişen koşullara uyumlu hale getirmek için değerli yasal değişiklikler yaptık. Birinci yerli ve ulusal araç ile konteyner tarama sistemini ürettik. Esnaf ve sanatkarımıza 72,3 milyar TL kredi sağladık.

Ülkemizdeki 19 hür bölgede 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. 2022’nin birinci 11 ayında tam 231 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılı içinde toplamda taban fiyata yüzde 95, memur maaşlarına yüzde 87, memur emekli aylıklarına yüzde 86 artırım uyguladık. Nitelikli yabancı iş gücünü ülkemize çekmek için geliştirdiğimiz Turkuaz Kart uygulamasını başlattık. SMA hastalığı tedavisinde ilaca devam etmek için uygulanan ‘test sonuçlarının uygunluğu’ kaidesini kaldırdık. 3600 ek gösterge düzenlemesini memurlarımızın tamamına teşmil ettik. Çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tuttuk.”

Emekli aylıklarındaki promosyon fiyatını en az 3 bin lira olacak halde güncellediklerini aktaran Erdoğan, kamudaki kontratlı çalışanın takıma geçirilmesine yönelik düzenlemeyi ilan ettiklerini, emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşlarla ilgili düzenlemeyi yaş hududu olmaksızın tamamladıklarını anımsattı.

“Küresel barış, huzur ve güvenliğin tesisine katkı sunduk”

İstanbul Tahıl Muahedesi’ni hayata geçirerek ve müddetinin uzatılmasını temin ederek global besin krizinin tahliline çok değerli bir katkıda bulunduklarının altını çizen Erdoğan, “Küresel barış, huzur ve güvenliğin tesisine katkı sunduk. Ukrayna krizi dahil ihtilafların tahlilinde orta bulucu rol üstlendik” ifadelerini kullandı.

“Artık rüştünü ispat etmiş değerli bir milletlerarası aktiflik olan Antalya Diplomasi Forumu’nun 2’ncisini gerçekleştirdik. NATO’nun Yeni Stratejik Konseptinin, Türkiye’nin hassasiyetleri ve beklentileri çerçevesinde şekillenmesini temin ettik. Ukrayna krizinin başladığı günlerde kendi vatandaşlarımızla birlikte yardıma gereksinim duyan 18 binden fazla insanın tahliyesini sağladık. Dış temsilciliklerimizin sayısını 257’ye çıkararak bu alanda dünyadaki 5 ülkeden biri olduk. Giderek yeni bir diplomasi merkezi haline gelen New York’taki Türkevi’nde pek çok devlet ve hükümet başkanı ile uluslararası temsilciyi konuk ettik. Sel felaketi sonrası dost ve kardeş Pakistan’a 15 uçak ile 13 tren yardım materyali ulaştırdık. Kadim tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Afganistan’da yaşanan ezalara bigane kalmadık. 6 İyilik Treni göndererek bölgedeki sıkıntı kuralların hafifletilmesine katkı sağladık. Kovid-19 aşısına erişimde yaşanan global adaletsizliğe karşı Afrika’nın yanında yer aldık. Toplam 4,5 milyon doz aşıyı kıtadaki kardeşlerimize ulaştırdık. 33 ülkedeki 89 Türk şehitliğinin bakımını yaptık, 22 şehitliğimizin tamiratını tamamladık. Legal Libya hükümeti ile Hidrokarbon İşbirliği Muahedesi imzaladık.”

“Karadeniz’de 58 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz rezervi keşfettik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın birinci ve tek karbon negatif biyorafineri tesisini hizmete aldıklarını hatırlatarak paylaşım dizisinde şunlara yer verdi:

“Elektrik kurulu gücünde 100 bin megavatı aştık. Türkiye’de birinci sefer madenciliğe özel bir meslek lisesini hizmete aldık. Ülkemizin 4’üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han’ı birinci misyon yeri olan Akdeniz’e uğurladık. Meskenlerde ve ziraî sulamada kullanılan elektrikte KDV oranını yüzde 8’e düşürdük. Adana’da 8 milyon varil petrol keşfettik. Dünyanın en büyük ikinci ender toprak elementi rezervini keşfettik. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin 4’üncü ünitesinin de temelini attık. Yenilenebilir güçte üretim rekoru kırdık. Türkiye’nin birinci ferro bor tesisinin temelini attık. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gazı vatandaşlarımıza ulaştıracak boru çizgisini denize indirdik. İnşallah kısa müddet içerisinde Karadeniz gazını konutlarımızda kullanacağız. Terörden arındırdığımız Şırnak’taki Gabar Dağı’nda tam 150 milyon varil petrol keşfettik. Karadeniz’de 58 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz rezervi keşfettik. Tekrar değerleme çalışmalarıyla birlikte toplam rezervimiz 710 milyar metreküpe yükseldi. Kendi alanında Avrupa’nın en büyüğü olan Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisimizi açtık.”

İbadethanelerde ve cemevlerinde kullanılan doğal gazda yüzde 42,73 indirim yapma kararı aldıklarını aktaran Erdoğan, ayrıyeten sanayi kuruluşlarında kullanılan elektrik ile elektrik üretiminde tüketilen doğal gazın fiyatını da farklı oranlarda düşürdüklerini kaydetti.

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle uğraş için hazırladığımız yeni yasal düzenlemeyi hızla hayata geçirdik”

5 milyonun üzerinde kanser taraması gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, sıhhat yatırımlarına ait, “148 adet birinci basamak sıhhat ünitesini hizmete aldık. Sigara bırakma polikliniklerinden organ nakli merkezlerine çok sayıda sıhhat yatırımını tamamladık. 2 milyon 156 bin vatandaşımıza konutta sıhhat hizmeti verdik. İkili mutabakatlar kapsamında 348 yabancı asıllı hastayı ülkemizde tedavi altına aldık. 14 Mart Tıp Bayramı’nda sıhhat çalışanlarımıza verdiğimiz tüm sözleri tuttuk. Sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetle uğraş için hazırladığımız yeni yasal düzenlemeyi hızla hayata geçirdik” paylaşımlarını yaptı.

“Tarımsal üretimi artırmak, çiftçilerimizi korumak için pek çok adım attık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, besinden paklığa, elektrikten ziraî üretimi etkileyen pek çok esere KDV indiriminde bulunduklarını aktararak şunları kaydetti:

“Tarımsal üretimi artırmak, çiftçilerimizi korumak için pek çok adım attık. Hububat kümesinde çiftçilerimize dekar başı 50 TL ek ek girdi dayanağı sağladık. Ziraî sulamada güneş gücü kullanımını yaygınlaştırmak için kredi takviyelerinde bulunduk. Esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırılan hazine dayanaklı kredilerin faiz yükünü karşıladık. 110 milyar liralık yeni kefalet paketlerini hayata geçirdik. Toplumsal devlet anlayışımızın en bariz örneklerinden birini güç faturalarında uyguladığımız önemli sübvansiyonlar ile bir defa daha gösterdik. Çiftçilerimize sağlanan mazot dayanağını yüzde 240, gübre takviyesini yüzde 130 artırdık. Vatandaşımızın 2 bin liraya kadar olan borçlarını icradan tasfiye ettik, banka kredisinden kaynaklanan 2 bin 500 liraya kadarki icra borçlarını üstlendik.”

“538 bin Suriyelinin istekli, inançlı ve onurlu halde dönüşünü sağlandı”

Türkiye’ye kazandırılan hizmetlere ait paylaşımlarını sürdüren Erdoğan, polis, jandarma, ulusal istihbarat ve öteki ünitelerin maharetiyle 46’sı yurt dışında 85 üst seviye teröristi etkisiz hale getirdiklerine dikkat çekti.

Erdoğan, “124 terör örgütü mensubu ikna edilerek güvenlik güçleri tarafından teslim alındı. Diyarbakır’da evlat nöbetine katılan 39 kahraman anne, evladına kavuştu. 278 bin 313 sistemsiz göçmen ile 8 bin 788 organizatörü yakalandı. 11 milyonun üzerinde kimlik kartı, 5 milyonun üzerinde şoför dokümanı ve 4 milyonu aşkın pasaport düzenlendi. Suriye’de emniyetli hale getirilen bölgelere 538 bin Suriyelinin istekli, inançlı ve onurlu halde dönüşünü sağlandı” açıklamasını yaptı. 

“Uyuşturucuyla gayrette 241 bin operasyon düzenledik, 26 bin kişi tutukladık”

Erdoğan, “Polis ve jandarmayla terör örgütü PKK’ya yönelik 132 bin 396 operasyon icra ettik. Uyuşturucuyla uğraşta 241 bin operasyon düzenledik, 26 bin kişi tutukladık. Bayana Takviye Uygulaması KADES’i 4,7 milyon vatandaşımız cep telefonuna indirdi. Yaptığımız operasyonlarla organize hata örgütlerine Türkiye’yi dar ettik. 119 bin kaçak göçmeni polis ve jandarma güçlerimiz tarafından hudut dışı ettik” bilgilerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, okul servis aracı şoförleri ve rehber işçisi başta olmak üzere 7 buçuk milyonu aşkın vatandaşa trafik eğitimi verildiğini bildirdi.

“Yargının aktifliğini güçlendirmek için sürdürdüğümüz ıslahatlara bir yenisini ekledik”

Hakim ve Savcı Yardımcılığı kurumunu ihdas ettiklerini, 1042 hakim ve savcı adayı atadıklarını kaydeden Erdoğan, 15 olan bölge adliye mahkemesi sayısını 18’e çıkardıklarını hatırlattı.

E-tebligat ve SEGBİS uygulamaları ile toplamda 5,8 milyar lira tasarruf sağladıklarına işaret eden Erdoğan, “Arabuluculuk uygulamalarıyla pek çok uyuşmazlığın mahkemelere taşınmadan tahlilini sağladık. Yargının aktifliğini güçlendirmek için sürdürdüğümüz ıslahatlara bir yenisini ekledik, 6’ncı Yargı Paketi’ni hayata geçirdik” sözlerini kullandı.

“Gençlerimiz sinemalarda, tiyatrolarda, konserlerde, spor maçlarında bir ortaya geldi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşım dizisinde gençlere yönelik hizmetleri şöyle sıraladı:

“36 gençlik merkezi açtık, 67 Genç Ofis kurduk. Ülkemiz genelindeki gençlik kampları sayısını 54’e ulaştırdık. Teknoloji odaklı çalışmalar kapsamında devreye aldığımız 104 Deneyap Atölyesi’nden toplam 16 bin gencimiz faydalandı. Genç Ne Sever Platformumuzdan 750 bin gencimiz istifade etti. Gençlerimiz bu hoş uygulama ile sinemalarda, tiyatrolarda, konserlerde, spor maçlarında bir ortaya geldi. 325 bin gencimiz 300’den fazla müze ve ören yerini fiyatsız ziyaret etti. GSB (Gençlik ve Spor Bakanlığı) yurtlarımızı seyahat amaçlı gittikleri vilayetlerde gençlerimizin kullanımına fiyatsız halde açtık. Seyahatsever Genç Projemizden 325 bin gencimiz faydalandı. İstekli gençlerimizin oluşturduğu Damla Gönüllülük Hareketi ile 1 buçuk milyonun üzerinde vatandaşımıza ulaştık. Spor aktivitelerini erişilebilir kılmak maksadıyla 183 gençlik ve spor tesisi daha inşa ettik, bu alandaki güçlü altyapımızı tahkim ettik. Başvuran her 100 öğrencinin 98’ini GSB yurtlarımıza yerleştirerek yeni bir rekor kırdık. Sürat kesmeden sürdürdüğümüz yeni yatırımlarla yükseköğrenim yurt sayımızı 800’e, kapasitemizi ise 850 bine ulaştırdık.”

Öğrenim kredileri geri ödemelerinin anapara üzerinden yapılmasını temin ettiklerini, böylece 3,3 milyon gencin 27 milyar lira borcunu büsbütün sildiklerini kaydeden Erdoğan, GSB yurtlarında kalan öğrencilere sağladıkları beslenme yardımını aylık 1800 liraya yükselttiklerini belirtti.

Teknoloji ve sanayi yatırımları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 yeni teknoloji geliştirme bölgesi kurduklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejimizi yayımladık. Ülkemize yeni Turcornlar kazandırabilmek hedefiyle Turcorn 100 Programı’nı hayata geçirdik. KOSGEB eliyle 102 bin işletmemize 9,1 milyar TL takviye ödemesi yaptık. 81 vilayette toplam 100 Deneyap Atölyesi’ni tamamladık. Öğrencilerimizi buralarda fiyatsız olarak teknoloji eğitimleriyle buluşturduk. 81 vilayet ve 107 ülkeden 600 binin üzerinde müracaat alan, Ulusal Teknoloji atağımızın lokomotifi olan TEKNOFEST’i Karadeniz ve Azerbaycan’da gerçekleştirdik. 18,1 milyar TL yatırım büyüklüğüne sahip 100 katma pahası yüksek projeyi destekledik.”

Erdoğan, 21 yeni organize sanayi bölgesi kurduklarını, 6 yeni sanayi bölgesi ilan ettiklerini, 15 bin 644 sanayi tesisine “sanayi sicil belgesi” düzenlediklerini belirterek, toplam 479,5 milyar lira yatırım teşvik dokümanı düzenlediklerini, meblağı 201 milyar lira olan 10 yatırım için proje bazlı dayanak kararı aldıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye 10,3 milyar dolar memleketler arası direkt yatırım çektiklerini, 8 binin üzerinde Ar-Ge projesine 2,5 milyar lira kaynak aktardıklarını aktardı.

TÜBİTAK BİGG Programı ile 280 teknoloji tabanlı teşebbüs kurulmasını sağladıklarından bahseden Erdoğan, “81 vilayetimizde bilim fuarlarının yapılmasını destekleyerek 500 bin öğrencinin projelerini sergilemelerini sağladık. 6’ncı Ulusal Antarktika ile 2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferleri’ni düzenledik. Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma Yönetimleri aracılığıyla toplamda 1659 proje için 2,6 milyar TL kaynak sağladık” bilgilerini paylaştı.

“İlk yerli tasarım lokomotif motorunu ürettik ve birinci ateşlemesini muvaffakiyetle tamamladık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi alanında yıl boyunca yaşanan gelişmeleri, “Su altı savaş idare sistemi MÜREN ile yerli ve ulusal elektronik harp podu EHPOD’u kullanmaya başladık. Türkiye’nin birinci ulusal hava-hava füzeleri Gökdoğan ve Bozdoğan’ın testlerini tamamladık. Ulusal Muharip Uçak’ın misyon bilgisayarını TÜBİTAK BİLGEM’de ürettik. Birinci yerli tasarım lokomotif motorunu ürettik ve birinci ateşlemesini muvaffakiyetle tamamladık” formunda sıraladı.

Erdoğan, Memleketler arası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı ile 15 bin 844 araştırmacının makalesini desteklediklerini kaydetti.

Türkiye’nin Ulusal Deniz Topu silah sistemini üreten dünyadaki 4 ülkeden biri pozisyonuna yükseldiğini belirten Erdoğan, Kayseri’de kurdukları tesis ile askeri nakliye uçağı A400M’nin bakım ve tamiratını dünyada birinci kez Airbus merkezleri dışında yapmaya başladıklarını aktardı.

Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Terörle gayret ve güvenlik operasyonları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar ile 4 bin 13 teröristi etkisiz hale getirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, terörle çabada 100 büyük, 453 orta çaplı operasyon yapıldığını, çok sayıda patlayıcı, mağara ve sığınak imha edildiğini anlattı.

Barış Pınarı Harekatı bölgesinde 279 devriye vazifesi yürüttüklerini aktaran Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 258 bin 115 yasa dışı göçmenin engellendiğini, 7 bin 899 yasa dışı göçmenin yakalandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hudut sınırlarında 9 modüler üs bölgesini ve 341 elektro optik kuleyi faaliyete aldıklarına değinerek, “Can Azerbaycan ile 12 ortak tatbikat gerçekleştirerek askeri kabiliyetlerimizi gözden geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz toplam 91 askeri tatbikat ile dosta inanç, düşmana endişe verdik” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, Kara Kuvvetleriyle 468 operasyon, Deniz Kuvvetleriyle 120 bin saat seyir, Hava Kuvvetleriyle de 61 bin sorti tamamladıklarını aktardı.

“Türk dünyasının bağlantısını sağlam temeller üzerinde yükseltme gayretlerimize sürat kesmeden devam ettik”

Türkiye’ye karşı yürütülen sistematik kampanyalara karşı Dezenformasyonla Çaba Merkezi’ni kurduklarını vurgulayan Erdoğan, paylaşım dizisinde şunları kaydetti:

“Dezenformasyonla ve İslamofobi ile uğraş üzere mevzularda epeyce kıymetli bir rol üstlendiğine inandığım İİT Enformasyon Bakanları Konferansı’nın periyot başkanlığını devraldık. ‘Türkiye’ markasını güçlendirmek için çalışmalar yaptığımız Türkiye Marka Ofisi’ni kurduk. Türk dünyasının irtibatını sağlam temeller üzerinde yükseltme uğraşlarımıza sürat kesmeden devam ettik. Dünyanın dört bir yanından 3 binin üzerinde yerli ve yabancı iletişimcinin katıldığı Memleketler arası Stratejik İrtibat Tepesi’ni gerçekleştirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoruna ait yaptığı paylaşımda ise “Açtığımız koridorla 16 milyon tondan fazla tahıl ve tahıl eserinin Ukrayna limanlarından çıkarak tüm dünyaya ulaşmasını sağladık” tabirlerini kullandı. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir