Erdoğan: Bazı ülkeler haydutların sığınağı haline dönüşmüştür

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ‘Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Gelişmiş diye söz edilen ülkelerin salgın devrinde yalnızca kendilerini korumak ismine sergiledikleri bencillikleri bugün utançla hatırlıyoruz. Aşı ve maske üzere salgınla uğraşta gereksinim duyulan tıbbi materyallerin nasıl bir rekabet ögesi haline dönüştürüldüğünü hala unutmadık. Hatta bu süreçte kendi halkları içindeki dezavantajlı bölümleri dahi hizmet yelpazesinin dışında tutacak kadar vicdanını yitiren ülkeler gördük” diye konuştu.

‘ÇİFTE STANDARTLARI SLOGANLARLA ÖRTÜLEMEYECEK HALE GELMİŞTİR’

Erdoğan, salgının da tesiriyle kültürel ırkçılık, yabancı aksiliği ve İslam düşmanlığı üzere nefret cürümlerinin bilhassa batı toplumlarında fecî boyutlara ulaştığını kaydederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bazı medya kuruluşları ve siyasetçilerin de telaffuzlarıyla bu nefret iklimini körüklediklerine, adeta ateşe akaryakıt döktüklerine şahit oluyoruz. Milyonlarca Müslümanın temel özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı, söz hürriyeti kisvesi altında kutsallarının aşağılandığı, inançlarının bir tehdit kaynağı olarak gösterildiği vahim bir tabloyla karşı karşıyayız.

Kimi vakit medya, kimi vakit siyasetçiler, kimi vakit da şahsen devlet tarafından ötekileştirilen bu toplum kısımları için İnsan Hakları Kozmik Beyannamesindeki kayıtlı haklarını kullanmak giderek zorlaşıyor.

Hemen her gün gazetelerde, ibadethaneleri, yabancılara ilişkin iş yerlerini, sivil toplum kuruluşlarını maksat alan bir şiddet hareketinin haberini okuyoruz. Dahası göçmenlere ve yabancılara yönelik nefret kabahatleri ya görmezden geliniyor, ya soruşturulmuyor, ya da örtbas ediliyor.

Gerek insan haysiyetini korumakla vazifeli milletlerarası kuruluşlar, gerekse her fırsatta insan hakkı ve demokrasi dersi veren kimi ülkeler de maalesef bu hak ihlalleri karşısında derin bir suskunluk içinde. Kendi güvenlik ve refahları dışında hiçbir şeyi önemsemeyenlerin ikili standartları artık fiyakalı sloganlarla örtülemeyecek hale gelmiştir.”

‘TÜRK ADALETİNDEN KAÇAN HAYDUTLARIN SIĞINAĞINA DÖNÜŞTÜ’

Erdoğan, emsal bir durumun direkt insan hayatına kıymış, kan dökmüş, sivillere yönelik terör hareketi içinde bulunmuş teröristler için de geçerli olduğunu vurgulayarak, “En temel insan hakkı olan ömür hakkına kasteden eli kanlı caniler siyasi sığınmacı mazeretiyle korunmakta, hiçbir türel tahkikata uğramadan hayatlarını özgürce sürdürebilmektedir. Üzülerek tabir etmek isterim ki; bugün NATOda, Avrupa Kurulunda yahut Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında bir arada olduğumuz kimi ülkeler Türk adaletinden kaçan haydutların sığınağı haline dönüşmüştür” diye konuştu.

‘KANSER HÜCRESİ ÜZERE BÜNYEYİ SARACAKTIR’

Erdoğan, kimi ülkelerde Türkiyeden kaçan terör suçlularının yargıya hesap vermesi konusunda kayda paha ve somut sonuçlar doğuran hiçbir efor harcanmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere 15 Temmuz gecesi 252 vatandaşımızı katleden, Meclisimizi ve Cumhurbaşkanlığını binasını bombalayan FETÖnün elebaşı Amerika’daki malikanesinden örgütünü yönetmeye devam edebiliyor. Haklarında kırmızı bültenle arama kaydı olan PKK terör örgütü militanları Avrupa’nın göbeğinde, polisin himayesinde örgütün paçavraları eşliğinde protesto düzenleyip vatandaşlarımıza ve temsilciliklerimize saldırabiliyor.

Kısa mühlet evvel Fransa’nın başşehri Paris’te yaşanan hadiseler bunun en son örneğini teşkil etmiştir. Bölücü terör örgütü mensupları yalnızca sokakları, otomobilleri ve mağazalara ateşe vermekle kalmamış, ataklarını bilhassa işindeki gücündeki insanımızın canına kastetmeye kadar götürmüşlerdir.

‘İyi terörist’, ‘kötü terörist’ ayrımının yanlışlığını bir kere daha gösteren bu olayların terörle uğraşta yeni bir devri başlatmasını ümit ediyorum. Şimdiye kadar Türkiyenin bölücü örgütün uzantılarına karşı sonları içinde ve ötesinde yürüttüğü haklı uğraşa şaşı bakanların bundan sonra yanılgılarının farkına varacaklarına inanıyorum.

Avrupa’da yuvalanan terör yandaşlarına karşı önlem almakta geç kaldıkları her gün tehlike daha da büyüyecek, kanser hücresi üzere bünyeyi saracaktır”

‘SURİYELİLERİN GERİ DÖNÜŞLERİ HIZLANMAKTADIR’

Erdoğan, Türkiyenin teröre karşı kararlı uğraşının yanında muhtaçlık sahiplerine el uzatmasıyla da örnek bir duruş sergilediğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Çatışma bölgelerinden kaçan 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyonu aşkın mazlum ve mağdura biz kucak açtık. Kapımıza gelip ülkemize sığınan hiç kimseyi zorla geri göndermedik.

Suriyeli Türkmenler kadar Kobaneli Kürtlere, Halepteki, İdlibdeki ve Suriyenin başka bölgelerindeki Arap kardeşlerimize de sahip çıktık. Suriyedeki çadır kentlerde hayata tutunmaya çalışan mazlumlara yardım götürürken kimsenin inancına, kökenine bakmadık. Suriyenin kuzeyinde güvenlik ortamı güzelleştikçe ülkemizde Suriyelilerin istekli olarak meskenlerine geri dönüşleri hızlanmaktadır.

Şu anda çadırlardan oradaki mültecileri kurtarmak için briket meskenler yapmaya başladık. Niçin? Bunlar insan değil mi? İnsanca yaşamalarını sağlayalım istedik. Ve kar, kışta bu çadırlardan bu insanları kurtaralım istedik. Ve şu anda bu briket meskenlere onları yerleştirerek oraya tekrar geri dönüşlerini sağlayarak insani bir ömür halini onlara hazırlayalım istedik.

Terörden temizleyerek emniyetli hale getirdiğimiz bölgelere şimdiye kadar ülkemizden yaklaşık 550 bin sığınmacı geri dönmüştür. Rusya, Suriye ve Türkiye olarak bir müddettir yürüttüğümüz diplomatik temaslar meyvesini verdikçe inşallah bu sayılar daha da artacaktır.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir