Emekli ikramiyesinde 4 bin TL ayrıntısı…

Sabah gazetesinden Faruk Erdem’in haberine nazaran; böylelikle EYT’lilerin de alacakları en düşük sayı 7.500 TL olacak. Temmuz ayında yapılacak artırım ise tekrar öbür emeklilerde olduğu üzere EYT’lilerin de kök maaşlarına yapılmış olacak. EYT’liler taban maaş değişene kadar ne vakit emekli olurlarsa olsunlar belirlenen taban maaştan daha az almayacaklar.

ORAN ÖNEMLİ

Taban maaş ve ikramiye uygulamasında dul ve yetim maaşı alanlar açısından maaş oranı öne çıkıyor. Alınan mevt maaşının oranına nazaran bir taban maaş belirleniyor. Örneğin; yüzde 50 payı olan dul eşin mevt aylığı 2 bin 750 liradan az olamıyordu. Bu fiyat, yeni taban aylığın devreye girmesiyle, 3 bin 750 liradan az olamayacak.

Yüzde 75 payı olanın vefat aylığında da en düşük fiyat 4 bin 125 liradan 5 bin 625 liraya yükselecek. Yüzde 25 oranında mevt aylığı alan çocuğa ise bin 375 lira yerine bin 875 liradan az ödeme yapılamayacak.

SGK’DEN MAAŞ ALANLAR

Taban maaşla birlikte gelecek öbür düzenleme ise yeni ikramiyeler olacak. Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere ödenen ikramiye 1.100 TL’den 2000 TL’ye çıkartılıyor. Böylelikle emeklilerin yıl içinde alacakları ikramiye meblağı 4.000 TL’ye yükselecek.

İkramiye SGK’den maaş alan tüm hak sahiplerine ödeniyor. Emekliler maaşları ne kadar olursa olsun 4.000 TL ikramiye alacak. Dul ve yetim maaşlarında ise maaş oranına nazaran ikramiye ödenecek. Bu ortada EYT’liler açısından da ikramiye alma imkanı bulunuyor.

Daha sonra başvuranlar ise Haziran ayındaki Kurban bayramı ikramiyesini alacak. Hazirandan sonra başvuran EYT’liler ise artık yeni ikramiyelerini 2024 yılındaki Ramazan ve Kurban bayramlarında alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir