Dolar 19,22 lira seviyesinden işlem görüyor

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,1 artışla 19,1960’tan tamamladı.
Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 10.15 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 19,2200’den süreç görüyor.

EURO VE STERLIN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro yüzde 0,2 artışla 20,9820’den, sterlin/TL de yüzde 0,3 primle 23,9220’den satılıyor. Dün yüzde 0,5 azalışla günü 102 düzeyinden tamamlayan dolar endeksi, şu sıralarda evvelki kapanışa paralel seyrediyor. Avro/dolar paritesi ise evvelki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 1,0910’dan alıcı buluyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, dünya genelinde yavaşlayan ekonomik aktivite ve artan petrol fiyatlarının enflasyonla çabayı sekteye uğratabileceği tasasıyla varlık fiyatlarının taraf bulmakta zorlandığını söyledi. Dün St. Louis Fed Başkanı James Bullard, özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki artışın enflasyonu düşürme işini şimdilik daha da güç bir hale getirdiğini belirterek, bu durumun uzun müddetli tesirinin olup olmayacağının şimdi bilinemeyeceğini kaydetti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek toplantıda yüzde 58 ihtimale 25 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, son gelişmelerin akabinde para piyasalarında bu adımın Banka’nın son faiz artışı olacağı kestirim ediliyor.

Bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD’de fabrika siparişleri ve güçlü mal siparişleri başta olmak üzere bilgi gündeminin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 101,5’in dayanak, 103 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir