Diyalizde yanlış sıvı iddiası: 18 hasta yoğun bakımda

Van’da yanlış sıvı verilmesi sonucu 18 diyaliz hastası ağır bakıma kaldırıldı. Hasta yakınları yanlış tedavi nedeniyle kabahat duyurusunda bulundu.

Mezopotamya Ajans’ının haberine nazaran, Erciş ilçesinde yaşayan 18 hasta, 16 Mayıs günü diyaliz için Erciş Devlet Hastanesi’ne gitti. Yapılan tedavinin akabinde meskenlerine dönen hastaların tamamında ağır şuur kaybı ve bayılma üzere şikayetler ortaya çıktı.

DURUMLARI KRİTİK

Yaşanan rahatsızlığın akabinde ortalarında Fahrettin Çiçek, İzzet Yardımcı, Kevser Astam, Gıyasettin Çolak, M. Sevecen Tunç, Mehmet Çemen, Muhacir Uymuş, Niyazi İşler, Sevda Çalaş, Songül Çınar, Süphiye Demirbağ, Süleyman Soylu, Yakup Kaya, Zeynep Artan ve Zülfinaz Şimşek’in bulunduğu 18 hasta, aileleri tarafından tekrar hastaneye götürüldü.

Yoğun bakıma kaldırılan 18 hastaya yanlış sıvı verildiği argüman edildi. Yaşananların gerisinde 9 hasta ambulanslarla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne, 9’u ise Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. 18 kişi, iki hastanede bulunan ağır bakım servislerine alınırken, durumlarının kritik olduğu belirtildi.

Hasta yakınlarının hastane önündeki bekleyişi devam ederken, ağır bakımda olan Sevda Çalaş’ın kardeşi İhsan İşler, “Hastane idaresi bize hiçbir biçimde bilgi vermiyor. Bize; mevzunun araştırıldığını ve iki müfettişin görevlendirildiğini söylediler. Biz de savcılığa gidip cürüm duyurusunda bulunduk. Üstünün örtülmesine müsaade vermeyeceğiz. Bunu yapanlar kesinlikle hesap vermelidir” dedi.

Bir öbür hasta yakını Mazlum Çolak ise, dedesi Giyasettin Çolak’ı 16 Mayıs’ta diyalize götürdüklerini belirterek, “Hastamızı meskene götürdükten sonra baş dönmesi, şuur kaybı yaşadı. Daha sonra yere düşüp bayıldı. Biz de çabucak hastaneye götürdük. Bize, diyalizde verilen sıvı nedeniyle bu durumun oluştuğunu söylediler. Hatta, kazara sıvı verdiklerini söylemişler. Biz de bu ihmali yapanlar hakkında cürüm duyurusunda bulanacağız. İnsanların canı bu kadar ucuz mu?” diye konuştu.

Hastane yetkilileri ise soruşturmanın devam ettiğini belirterek, bilgi vermeyeceklerini aktardı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir