Dışişleri’nden Taliban’ın kadınlara üniversite yasağına tepki: Üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da Taliban’ın kadınların üniversite eğitimini yasaklamasına reaksiyon gösterdi. Dışişleri’nin reaksiyonunda “Yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını ıstırap ve kaygıyla karşılıyoruz” tabirleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Taliban’ın kadınlar ve kızların üniversiteye girişini yasaklayan kararına şu tabirlerle reaksiyon gösterdi:

“Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını ıstırap ve telaşla karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve yoksun bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır. Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da değer taşımaktadır. Bu çerçevede, bahsekonu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların biran önce atılması beklentimizi söz ediyoruz. “


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Taliban’ın Afganistan’da bayanların üniversite eğitimini yasaklamasına reaksiyon göstererek, “İslam’ın ruhuna karşıt bir karar” demişti. 

Ağustos 2021’de Afganistan’da idaresi ele geçiren ve bayanlar üzerindeki baskılarını giderek artıran Taliban, martta kız çocuklarının ortaokul eğitimine erişimini yasaklamıştı. Taliban idaresi, bu hafta da bayanların üniversiteye giremeyeceğini duyurdu. 

Taliban’ın son kararına ABD ve Birleşmiş Milletler de reaksiyon gösterdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir