Deniz kirliliği korkutucu boyutta: 20 ton çöp çıkarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2021’de ortaya çıkan müsilaj kirliliğinden sonra ilan edilen 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde, dalgıçlar aracılığı ile denize atılan atıkları çıkardı.

Denizden çıkarılan çöpler ortasında motosiklet, motosiklet kaskları, yazıcı, bisiklet, otomobil tekerliği, monitör, telefon, televizyon, şişe, tava üzere eşyalar yer alıyor.

Denizden çıkarılan eyşalar, Ortaköy Kıyısında sergilenirken İBB Etraf Muhafaza ve Kontrol Daire Başkanı Ayşen Erdinçler, 2021 yılında yayınlanan Marmara Denizi Aksiyon Planı kapsamında denizden toplanan 6 bin 440 metreküp müsilajın 4 bin 30 metreküpünü İBB’nin topladığını söyledi.

Erdinçler, 46 grup ve 385 şahısla deniz kıyılarında her gün paklık yaptıklarını belirterek, “Gemilerden de atık alıyoruz. Bunlar çok değerli. Hepimizin bildiği üzere bir litre yağ atığı 1 milyon metreküp deniz suyunu kirletiyor. Atıkların yağ türevi olanlarını Haydarpaşa atık alma merkezimizde fizikî ve kimyasal süreçlerden geçiriyoruz. Sonra iktisada kazandırıyoruz. Ayrıyeten deniz yüzeyinde yüzebilen atıkları da topluyoruz. Denizden çıkardığımız atık günlük 20 ton civarında. Çok önemli sayılar. Günde 300 ton civarında dsa lifli çamur çıkarıyoruz” dedi.

İSTANBULLULARA ÇAĞRI

Vatandaşlarda etraf şuurunun yerleşmesinin değerine değinen Erdinçler, İstanbullulara şu çağrıyı yaptı:

“Öncelikle denizimize hiçbir şey atmayalım. Ama bu kâfi değil. Zira rüzgarla, karadaki atıklar da denize taşınıyor. Sağa sola atmayıp mümkün olduğu kadar çöp kutularına ve ayrıştırarak atmak çok kıymetli. Tekrar birebir halde konutlarımızda de ayrıştırmaya dikkat edelim. Geri dönüşüm çok kıymetli. Denizimizle buluşacağı için atık yağlarımızın, kızartma yağlarımızın lavabolara dökülmemesi gerekiyor. Bunları şişeye doldurup ondan sonra da belediyemizin gösterdiği yerlere bırakılması denizimizi koruyacaktır.”

MÜSİLAJ İHTŞMALİ DÜŞÜK

Erdinçler, 2021 yılında Marmara Denizi başta olmak üzere birçok noktayı tesiri altına alan deniz salyası müsilajın geçen yıl görülmediğini bu yıl da görülme mümkünlüğünün çok düşük olduğunu belirtirken konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu an görülen bir şey yok lakin alp patlamaları ufak ufak birtakım yerlerde etraf vilayetlerde gözüktü. Fakat denizin tabanında az da olsa var. Uygun şartlar bir ortaya geldiğinde her an olabilecek bir olay alışılmış müsilaj. Umarız olmaz. Bu sene olursa yeniden tüm gücümüzle savaşmaya başlayacağız. Ancak en azından deşarjların, her şeyin daha bir denetimi altında olması nedeniyle ihtimalin biraz daha az olmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir