Cumhurbaşkanı Erdoğan: Satranç ustası hassasiyetiyle vizyonlarımızın temelini atıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye karşın, bir satranç ustası hassasiyetiyle 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet altyapısı üzerinde ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmekte kararlıyız” sözünü kullandı.

Erdoğan, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” hasebiyle yayımladığı bildiride, bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümüne kavuşmanın gurur ve heyecanının yaşandığını belirtti.

Türkiye’nin 81 vilayetindeki her bir insanın ve dünyanın dört bir köşesindeki milyonlarca vatandaşın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden Erdoğan, yurt dışındaki temsilciliklerde bayram sevincine ortak olanlara şükranlarını sundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Gazi Mustafa Kemal ile İstiklal Harbi’ni zaferle taçlandıran kahramanları, Büyük Millet Meclisinin vatanperver üyelerini rahmetle yad eden Erdoğan, Türkiye’nin bağımsızlığı uğrunda bir gül bahçesine girercesine toprağa düşen aziz şehitlere Allah’tan rahmet diledi, gazileri minnetle andı.

Bundan 99 yıl evvel ağır bedeller ödeyerek sahiden çok sıkıntı koşullarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni “muasır medeniyetler düzeyinin de üstüne çıkarmak” için kesintisiz bir gayret içinde olduklarının altını çizen Erdoğan şunları kaydetti:

“Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle, yalnızca ulusal iradenin önündeki manileri değil, cumhurla cumhuriyet ortasında örülen kalın duvarları da ortadan kaldırdık. Türkiye’yi, demokrasisi örnek alınan, iktisadı göz dolduran, diplomasisi ilgiyle takip edilen, ulusal birlik ve kardeşliğini her türlü sabotaja karşın en güçlü halde koruma eden bir ülke pozisyonuna getirdik. Bir asır evvel istiklal uğraşı mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, bugün de gözlerin ve kalplerin iyi menzili içinde olduğu bir gerçektir. Global belirsizliklerin arttığı bir devirde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik uğraşlarımız, tüm kısımlar tarafından takdirle karşılanıyor. Suriye’deki insani trajedinin sona erdirilmesinden Rusya-Ukrayna krizinin tahlile kavuşturulmasına kadar teşebbüsçü ve insani dış siyasetimizle etrafımızda bir barış ve refah nesli oluşturmaya çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulusal gelirine oranla en çok insani yardım yapan ülke olarak nerede bir mazlum, mağdur ve gereksinim sahibi varsa, kökenine, inancına, farklılıklarına bakmadan imdadına koştuklarını bildirdi.

“BAŞARI ÇITAMIZI DAİMA ÜST TAŞIYORUZ”

Küresel ölçekte Türkiye’nin prestijini ve yükünü artırırken içeride de yatırım ve kalkınma atılımlarına aralıksız bir halde devam ettiklerini vurgulayan Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu:

“Karadeniz’de keşfini yaptığımız ve konutlarımıza taşımak için gece gündüz çalıştığımız doğal gaz, güç kulvarında önümüzde yeni ufuklar açtı. Savunma sanayi alanında kendi eserlerini tasarlayan, geliştiren, üreten ve bunları ihraç eden bir kapasiteye ulaştık. Tarımdan turizme, ulaştırmadan eğitim ve sıhhate her alanda kendimizle yarışıyor, muvaffakiyet çıtamızı daima üst taşıyoruz. Birkaç gün evvel yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın mesken ve arsa muhtaçlığını giderecek tarihimizin en büyük toplumsal konut projesinin temelini attık. 29 Ekim’de de ülkemizin birinci yerli ve ulusal elektrikli arabası olan TOGG’un banttan indirilme merasimini gerçekleştiriyoruz. Maruz kaldığımız onca haksızlığa ve engellemeye karşın, bir satranç ustası hassasiyetiyle, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın temelini atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet altyapısı üzerinde ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmekte kararlıyız. Rabb’im yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden, millete sıhhat, huzur ve iyilik dileyen Erdoğan, “Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Cumhuriyet’imizin 99’uncu yıl dönümü kutlu olsun.” ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir