Çiftçilere patates siğiline karşı verilen desteğin tutarı artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Patates Siğili Görülen Alanlar ile Güvenlik Jenerasyonunda Uygulanacak Dayanağa Ait Bildiri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, Resmi Gazete’nin 14 Kasım 2019 tarihli sayısında yayımlanan tıpkı isimli mevzuat yürürlükten kaldırıldı.

Buna nazaran, kelam konusu dayanaktan, üretim dönemine ilişkin eser ve parsel bilgileri ÇKS’ye kayıtlı çiftçiler faydalanabilecek.

Patates siğili görülen alanlar ile patates siğili için oluşturulan güvenlik neslindeki alanlarda, karantina tedbiri olarak alternatif eser yetiştirilmesi yahut buraların nadasa bırakılması durumunda ÇKS’ye dahil çiftçilere 2022 yılı üretim dönemi alternatif uygulamaları için dekar başına 125 lira destekleme ödemesi yapılacak. Yürürlükten kaldırılan düzenlemede bu fiyat dekar başına 110 lira olarak belirlenmişti.

Destekleme ödeme planı, bu yıldan itibaren ekim ve dikim ile nadas uygulaması, tıpkı alana 3 yılda bir ödeme yapılması temel alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek. 3 yılı kapsayacak ödeme bu yıl yapılacak.

21 KASIM’A KADAR BAŞVURULMASI GEREKİYOR 

Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, 21 Kasım 2022’ye kadar ÇKS kaydını yaptırdıkları vilayet yahut ilçe müdürlüklerine müracaatta bulunacak. Müracaatların yılı ve devri içinde yapılması gerekiyor.

Destekleme ödemelerinin kontrolünü sağlayacak önlemleri almaya Bakanlık yetkili olacak. Bu maksatla yapılacak çalışmalarda gerektiğinde öteki kamu kurum ve kuruluşları ile kooperatifler, ziraat odaları ve birliklerin hizmetlerinden yararlanılacak.

İlgili üniteler, kendilerine ibraz edilen evrakların denetiminden ve hazırladıkları evraklardan sorumlu olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyerek haksız yere ödemeye neden olanlar ile geçersiz yahut içeriği prestijiyle gerçek dışı doküman düzenleyen ve kullananlar hakkında gerekli idari süreçler yapılarak tüzel ve cezai süreç başlatılacak.

Destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden tahsis edilerek karşılanacak.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir