Celal Üster, yazılarıyla T24’te

T24 Haber Merkezi

Türkiye’nin önde gelen mütercimlerinden olan; yazı, kitap ve derlemeleriyle kültür, sanat, yayın dünyasına kıymetli katkılar sağlayan Celal Üster, T24‘ün muharrir takımına katıldı.

Türk medyasının kıdemli müellifleri ortasında bulunan Celal Üster’in T24’teki birinci yazısı 31 Aralık Cumartesi günü yayımlanacak. Üster, kültür, sanat ve yayın dünyası başta olmak üzere, çalıştığı ve ilgilendiği alanlardaki yazılarıyla T24 okurlarının karşısına çıkacak.

Celal Üster kimdir?

Celal Üster, İngiliz Erkek Lisesi ve Robert Academy’yi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Lisanı ve Edebiyatı Kısmı’nda tahsil gördü. 1983’te George Thomson‘ın Tarihöncesi Ege isimli yapıtının çevirisiyle Yazko Çeviri mecmuasının Azra Erhat Çeviri Ödülü‘ne paha görüldü. Ortalarında Yeni Mecmua, Aries, Sözcükler ve Notos’un da bulunduğu birçok mecmuada çevirileri yayımlandı.

Belgelerle Türk Eczacılığı, National Geographic Fotoğraflarıyla İstanbul, Metropolis: Ana Tanrıça Kenti, Unforgettable/Unutulmaz Dizisi, Ortak Kültürel Miras: Birlik İçinde Çokluk üzere kitapları yayına hazırladı.

Uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi Kültür Editörlüğü’nü, birinci yayımlandığı yıllarda Cumhuriyet Kitap’ın, 1996-2005 ortasında P Dünya Sanatı Mecmuası’nın, 2003-2008 ortasında Can Yayınları’nın yayın direktörlüğünü üstlendi. “Yeryüzü Kitaplığı” yazılarını Radikal Kitap’tan sonra Cumhuriyet Kitap’ta sürdürdü.

Robert Louis Stevenson, H. G. Wells, Jaroslav Hašek, James Joyce, Liam O’Flaherty, George Orwell, Juan Rulfo, Iris Murdoch, Roald Dahl, Jorge Luis Borges, John Berger üzere müelliflerin yapıtlarının yanı sıra Marx ve Engels‘in Komünist Manifesto‘su ve Lenin‘in Devlet ve Devrim‘i üzere Marksist klasikleri lisanımıza kazandırdı.

Ünlü yazarlardan özlü sözleri Sözün Özü, eski ozanlardan aşk şiirlerini Aşk Olsun! isimli kitaplarda bir ortaya getirdi. İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Hikayenin Büyük Ustaları adlı bir antoloji hazırladı. Körün Taşı ve Bir ‘Çevirgen’in Notları isimli kitapları yayımlandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir