Bursa Karacabey Gölecik Barajı’nın yüzde 89’u tamamlandı

BURSA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım topraklarından en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım topraklarını taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su idaresi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Bursa ili ve ilçelerinde son devirde yapılan su yapılarının artması bölgedeki ziraî faaliyetlerin gelişmesinde de değerli rol oynayan DSİ, Karacabey’de Gölecik Barajı ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Projenin tüm kademelerinin tamamlanması sonucunda bölgede yapılacak sulu tarım ile ülke iktisadına yıllık 345 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama ve içmesuyu gayesiyle inşa edilen Gölecik Barajı’nın tamamlanmasıyla 45 bin 870 dekar arazi sulanacak, birebir vakitte Karacabey ilçe merkezi ve etrafının muhtaçlığı olan yıllık 7,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu muhtaçlığı karşılanacağını söyledi.

Gölecik Barajı’nda çalışmalar devam etmekte olup bu kapsamda şimdiye kadar yaklaşık 567 bin metreküp SSB dökümü gerçekleştirilerek; 84,50 m kotuna kadar gövde dolgusunun tamamlandığını kaydetti. Ayrıyeten eş vakitli olarak; Enjeksiyon ve drenaj galerisi imalatları (84,50 m kotunda) yamaçlara hakikat yükselerek devam ettirildiği belirtilirken, “Su Alma Şaftı cebri boruların montajı devam etmekte olup gövde dolgusu ile eş vakitli olarak Su Alma Yapısı imalatı (88,00 m kotunda) sürdürülmektedir. Asansör / havalandırma şaftı (86,80 m kotunda) ve prekast merdiven imalatına (88,00 m kotunda) da gövde dolgusu ile birlikte devam edilmektedir. Güç kırıcı havuz imalatları tamamlanmıştır. Son durumda fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 88,66 ulaşmıştır” sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir