Burdur’da sokağa bırakılan yenidoğan bebeğin sağlık durumuna ilişkin açıklama

Burdur’da, battaniyeye sarılı halde sokakta bulunarak, Isparta’da tedaviye alınan yenidoğan kız bebeğin sıhhat durumunun uyguna gittiği öğrenildi. Bebeğin DNA testi sonucuna nazaran aileye verilmesi yahut devlet muhafazasına alınmasının kararlaştırılacağı belirtildi.

Karacaören köyünde oturan Mehmet Mustafa Taşlıoğlu, 19 Aralık sabahı konutunun önünde battaniyeye sarılı bebek gördü. Ambulansla Burdur Devlet Hastanesi’ne kaldırılan bebeğin hipotermi geçirdiği belirlendi. Bebek, birinci tedavisinin akabinde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi’nde kuvöze konulan kız bebek, tedaviye alındı. Çalışma başlatan jandarma, bebeği doğurup, sokağa terk eden kişinin M.Y. olduğunu belirledi. Olaydan 1 gün sonra gözaltına alınan, evli ve 3 çocuğu daha olan M.Y., sözünde, bebeğin nikahlı eşinden olduğunu belirtti. Eşinden korktuğu için tek başına dünyaya getirdiği bebeği, bakabileceğini düşündüğü komşusunun konutunun önüne bıraktığını anlatan M.Y., sözü sonrası hür bırakıldı.

SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Nihat Şengeze, bebeğin sıhhat durumunu daima takipte olduklarını ve şu an gelişmelerin düzgün tarafta ilerlediğini belirtti. Bebeğin hayati tehlikeyi atlattığını fakat bir mühlet daha yenidoğan servisinde tedavisine devam edileceğini aktaran Şengeze, “Şimdi durumu stabil lakin şimdi taburcu olmaya hazır değil” dedi.

Bakanlığa rapor edildi

M.Y.’nin dünyaya getirdiği bebeğin nikahlı eşinden olup olmadığı, DNA testinden sonra belirlenecek ve akabinde kimlik düzenlenecek. Hastane idaresi, bebeğin sıhhatinin yanı sıra durumuyla da yakından ilgileniyor. Bebeğin durumu Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na da rapor edildi. Çocuğun kimliği çıktıktan sonra aileye mi verileceği yoksa bakanlık tarafından devlet muhafazasına mı alınacağı, netleşmiş olacak. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir