Bosna’da ayrılıkçı yasalar ‘yürürlükte’

Dodik’in imza attığı düzenlemelerden birincisi, milletlerarası toplum ismine Bosna Hersek’te barış muahedesinin uygulanmasını denetleyen Yüksek Temsilci’nin kararlarını aşmasını yahut tümden görmezden gelmesine imkan sağlıyor. Şu an Yüksek Temsilci olarak Alman diplomat Christian Schmidt misyon yapıyor. Yürürlüğe giren ikinci yasa ise RS’nin Bosna Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımasını askıya alıyor.

BLINKEN’DAN İTİRAZ

Dodik’in kararlarına itiraz eden ve geçersiz olduklarını söyleyen Schmidt, kendisinin ve Bosna yargısının buyruklarına karşı çıkan siyasetçilere beş yıla varan mahpus cezaları öngören yeni bir önlem aldığını duyurdu. Schmidt, “Bizim misyonumuz bu ülkenin demokrasisini korumak. RS’nin Bosna Hersek kurumlarına ait karar alma yetkisi yoktur” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da evvelki gün bir tweet atarak Dodik’in Bosna-Hersek anayasasını ihlal ettiğini ve Dayton Mutabakatlarını baltaladığını söyledi.

YÜKSEK TEMSİLCİ’NİN GENİŞ YETKİLERİ VAR

1992-1995 yıllarında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Antlaşması ile bir Yüksek Temsilcilik Ofisi oluşturulmuştu. Memleketler arası toplum ismine barış muahedesinin uygulanmasını denetleyen bu makamın, gereksinim duyduğu maddeleri çıkarma ve bunları uygulatma gücü var. Geniş yetkilere sahip Yüksek Temsilci, Devlet Başkanlığı Kurulu üyeleri dahil olmak üzere, “barışın uygulanmasına pürüz olan” bireyleri vazifeden alabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir