Bir ilde daha ekmeğe zam

Van’da, 3,5 TL’den satılan 210 gram somun ekmeğin fiyatı 4 TL oldu.

Gıda fiyatlarına arka arda artırım gelmeye devam ediyor. Van’da 3,5 liradan satılan 210 gram somun ekmeğin fiyatı 4 lira oldu.

Van Lokantacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Sabri Işık, şu ana kadar Türkiye’nin en ucuz ekmeğini Van esnafının sattığını söyledi. Işık, şunları söyledi:

“Çoğu vilayetlerde aylardır 200 ve 210 gram ekmek 4 TL’ye, kimi vilayetlerde ise 5 TL’ye satılmaktadır. Geriye kalan vilayetler ise 5 TL için talepte bulunmuştur. Gelen elektrik, doğal gaz faturaları esnafımızın belini bükmüştür. Bunun yanında kiraların yükselmesi, minimum fiyatın 8 bin 500 TL olması, 120 TL olan mayanın 370 TL olması ve ekmek üretimindeki 20’ye yakın sarfiyat kaleminin her gün artması ekmek maliyetini artırmaktadır. Van esnafının daha fazla fedakarlık yapacak gücü kalmamıştır. Bu fiyat talebinde bulunulurken her vakit olduğu üzere yeniden vatandaşımızı düşünerek bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz. Bu çerçevede bugün prestijiyle 210 gram somun ekmek ile 200 gram pide ekmeği 4 TL olmuştur.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir