Bilim insanları uyardı: Kellik riskini artırıyor

Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada, 18-45 yaş ortası binden fazla erkeğin dataları incelendi. Sonuçlar, kola üzere şekerli içeceklerin kel kalma riskini neredeyse yüzde 60 artırdığını ortaya koydu.

Bu içecekleri nadiren tüketenlerde saç kaybının çok daha az olduğu görüldü. Araştırmayı yürüten uzmanlar, muhtemelen şekerli kahve, çay ve spor içeceklerinin de emsal sonuçlar gösterdiğini, fakat soda içmenin kelliğe yol açmadığını belirtti.

Araştırmacılar, fazla şekerin insülin direncine yol açıp kan akışını etkilediğini, bu nedenle saç köklerinin zayıfladığını tabir etti. Ayrıyeten şekerli ve kızarmış yiyeceklerin de kel kalma mümkünlüğünü artırdığına dikkat çekildi.

Bilimsel mecmua Nutrients’ta yayınlanan araştırmaya nazaran son yıllarda ABD’li erkekler ortasında yaygınlaşan kellik de berbat beslenmekten ve fazla şekerli içecek tüketmekten kaynaklanıyor olabilir. Öte yandan uzmanlar, kelliğin ömür üslubunun yanı sıra genetik faktörlerden de kaynaklandığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir