BDDK’nın yasak kararı panikletti… KKTC ‘karta taksit’ serbestliği istedi

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı arayarak muafiyet istedi, KKTC turizm örgütleri ve medya, “Batarız” uyarısı yaptı. KKTC Turizm Bakanlığı Müsteşarı Serhan Aktunç, BDDK’nın aldığı karar sonrasında Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’nun, Kıbrıs işlerinde de sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı aradığını belirterek, kredi kartlarına taksit yasağının KKTC seyahatlerinde uygulanmaması talebinde bulunduklarını açıkladı. Aktunç, “Bu karar alınırken, Kıbrıs ve umre seyahatleri kapsam dışı tutulacaktı, lakin bir halde dahil edildik. Türkiye yetkilileri ile yasak değil, tam bilakis taksit sayısının artırılması üzerine çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

KKTC Otelciler Birliği Lideri Dimağ Çağıner ise, “Bu koşullarda çok fazla turist kaybı yaşanır ve turizm iktisadı olumsuz etkilenir. Bu durumun kabul edilemez olduğunu Türkiye’ye bildirdik. Yanlıştan dönüleceğinden kuşkum yok” dedi.

‘BEKLEMİYORDUK’

KKTC Turizm Seyahat Acenteleri Birliği Lideri Orhan Tolun da, kararla ilgili olarak, “KKTC turizmi büyük ölçüde Türkiye’den gelen turistlerden oluşuyor ve bu turistler yaptıkları alışverişle çarşıya da katkı sağlıyor. Karar, Türk turistleri KKTC’ye gelmekten caydırır” yorumunda bulundu BDDK’nın kararı, medyada da geniş yer buldu. Otel yöneticileri, KKTC’ye gelen turistlerin yüzde 80’inin Türk vatandaşlarından oluştuğunu, kararın otellerin doluluk oranını daha da düşüreceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir