Başörtüsüne anayasa güvencesi… Erdoğan: Önümüzdeki hafta teklifimizi Meclis’e sunacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin Türkiye Yüzyılı programında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yeniden Türkiye gündemine soktuğu başörtüsü konusunda anayasal bir adım atılacağını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklaması şu biçimde;

Önümüzdeki hafta teklifimizi Meclis’e sunacağız. Başı açık yahut örtülü herkesin hakkı teminatta olacak. Ülkemizin gündeminde bu türlü bir şey yoktu. Ancak maalesef birileri bunu ülkemizin gündemine soktular. Madem soktunuz, öyleyse biz de adımımızı atıyoruz.

Aile kurumumuzu sapkın akımların tehdidinden koruyacak bir Anayasa değişikliği teklifi hazırladık.

Terör, şiddet ve nefret cürümleri üzere istisnalar dışında 85 milyonun her birinin birinci sınıf vatandaşlığını güçlendirmenin kelamı için bir ortaya geldik. Yıllarca ülkemizi kutuplaştıran, insanımızın kardeşliğinin eseri olan muhabbet iklimine ziyan veren tüm tartışmaları bir kenara bırakmanın ahdi için bir ortaya geldik. Cumhuriyetimize ismini veren cumhuru yani halkımızın siyasetin de idarenin de iktisadın de asli ögesi olduğunun kavli için bir ortaya geldik. İnsanımıza hakkı olan tüm imkanları oluşturmayı teyit için bir ortaya geldik. 

Bugün burada ilhamını ecdadın bin yıllık ulu mazisinden, cüretini 40 yıllık birikiminden alan Türkiye Yüzyılı’nın muştusunu paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 99 yılını 2023’te 100’e tamamlarken bütün dikkatimizi, gücümüzü Türkiye Yüzyılı’na hasledeceğimizi herkesle paylaşıyoruz.

Hayırlısı olsun, iyi olsun diyorum. Daha birçok iyi adımlara vesile olsun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir