Başkan Çolakbayrakdar, “Tarımsal üretimi desteklemek, gelecek için en büyük mirastır”

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Metropol bir ilçe olan Kocasinan’ın, tarım, ziraat ve hayvancılık alanında en büyük üretim kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar, ziraî üretiminin ehemmiyetine değinerek, “Eğer ki; çiftçi kardeşlerimiz, takım, dikmez ve üretmezse, kentteki beşerler aç kalır” diye konuştu.

Yapılan yatırımlarla ilçe tarımının geliştirilmesi ve çiftçilerin ülke iktisadına daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini lisana getiren Lider Çolakbayrakdar, “Rutin belediyecilik faaliyetlerin yanı sıra kentimize, ülkemize ve insanımıza yararlı farklı işlere imza atıyoruz. Birçok başlattığımız uygulama başka belediyelerde örnek anılıp, uygulanıyor. Merkez ilçe olmamıza karşın köylerimizdeki çiftçilerimiz, hayvancılık, ziraat ve tarım noktasında ağır çaba sarf ediyorlar. Bilindiği üzere; Kayseri’deki tarım, hayvancılık ve ziraatın yüzde 20’si Kocasinan bölgesinde yapılmaktadır. Bu noktada Kayseri’miz ve Türkiye’miz için ziraî üretime ve ziraî üretimin artırılması konusunda büyük kıymet veriyoruz. Merkez ilçesi olmamız hasebiyle yeterli imkanlarımız var. Çiftçilerimizin önünü açmak için onlara rehberlik ediyoruz. Eser çeşitliliği artırmak içinde yaptığımız siyez ve gacer buğdayı, tıbbı ve aromatik bitkiler, aspir üzere çalışmalar yürütüyoruz. Nihayetinde genetiği değiştirilmemiş öz tohumları yetiştirmek ve vatandaşların sıhhatini korumak içindir” sözlerini kullandı.

Pandemi sürecinde tarımın ne kadar kıymetli ve kıymetli olduğunun ortaya çıktığına dikkat çeken Lider Çolakbayrakdar, kelamlarını şu halde sürdürdü: “Pandemi sürecinde besin konusunun ne derece kıymetli olduğu bir defa daha gördük. Bundan ötürü mevcut ekim, dikim alanlarımızı ve ziraî alanlarımızı daha verimli kullanmamız gerekiyor. Bilhassa bu tıp çalışmalarla hem mevcut çiftçilerimizi güçlendirmek hem de yeni çiftçiler ekleyerek bölgemizdeki ziraî altyapıyı ve üretimi güçlendirmek en büyük yararımız olacaktır. Kentten kırsala göçü sağlamamız gerekiyor. Gençlerin ziraî üretimi devam ettirebilmesi için stratejiler ve siyasetler üretmemiz lazım. Tohum dağıtmanın yanı sıra bir strateji geliştirip, çiftçimizin ve eserimizin sayısını artıracak işler yapmamız lazım. Ziraî üretimi ne kadar desteklersek, bizden sonraki jenerasyonlara bırakacağımız en değerli miras olacaktır. Kocasinan’ı her alanda olduğu üzere ziraî alanda da merkezi haline getireceğiz. Elimizde ne imkan varsa her vakit çiftçilerimizin yanındayız. Anadolu’nun topraklarında ekmeğini topraktan çıkartan hemşehrilerimize bu eserlerin hasadı bereketli olsun diliyorum”.

Kocasinan Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından çiftçiye 6 ton beyaz sertifikalı yeşil mercimek tohumu dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir