Başbakan Yardımcısına Pasta ve ‘Milkshake’li Saldırı: ‘Birlik Kutlu Olsun’

Kosova’nın Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi’ye, pasta ve ‘milkshake’li hücum düzenlendi. Saldırıyı Kosova Sosyal Demokrat Partisi (PSD)’nin Kosova ile Sırbistan ortasında varılan mutabakat nedeniyle gerçekleştirdiği öğrenildi. Bislimi’ye atılan pastanın üzerindeki ‘Birlik kutlu olsun’ yazısı dikkat çekti.

PSD Genel Başkanı Dardan Molliqaj, saldırıyla ilgili toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Birlik için pasta ve milkshake. (Anlaşmayı) Kabul edenler sevinsinler diye! Lakin biz, Kosova vatandaşları olarak buna karşı çıkacağız ve kitlesel olarak istifalarını talep edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Anlaşmayı protesto etmek için PSD tarafından 25 Mart Cumartesi günü geniş iştirakli şov düzenleneceği açıklandı.Saldırıyla ilgili Kosova hükümeti yahut polisinden bir açıklama yapılmadı.

12 saat süren müzakere sonrası muahede metni imzalanamamıştı

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 18 Mart’ta Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde yaklaşık 12 saat süren müzakerelerde iki ülke bağlantılarının olağanlaşmasını sağlayacak mutabakat konusunda mutabakata varmış lakin muahede metnini imzalamamıştı.

Kamuoyuna duyurulan Kosova ile Sırbistan bağlantılarını olağanlaştıracak 11 unsurluk mutabakat, Sırbistan’ı Kosova’nın bağımsızlığını tanımaya zorlamasa da her iki ülkenin birbirlerinin pasaport, diploma ve araç plakaları dahil resmi evrak ve sembollerini tanımasını kural koşuyor. Kosova’dan ise ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde özyönetim haklarına sahip olacak bir “Sırp Belediyeler Birliği” kurması talep ediliyor.

Taraflardan ayrıyeten iki ülke ortasında 2011’de başlayan diyalog sürecinde muahedeye varılmış fakat uygulamaya konulamamış tüm hususların uygulanması talep ediliyor.

Sırbistan-Kosova ilişkileri

AB, Kosova ile Sırbistan’ın Birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke ortasındaki meseleleri giderebilecek sonuncu bir muahedeye varılmasını koşul koşuyor.

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına karşın, kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere (BM) üye olamaması nedeniyle Avrupa’nın “donmuş ihtilaf” bölgelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilgilerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde düzenlenen Belgrad-Priştine diyaloğu üst seviye toplantısı kapsamında Kosova ve Sırbistan ortasında kelamlı muahedeye varıldığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir