Bakan Nebati ‘yeni bir dönemi başlatıyoruz’ diyerek duyurdu

 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Geliştirdiğimiz yerli ve ulusal yazılım teknolojisiyle bütçenin oluşturulmasından kesin hesabın çıkarılmasına kadar tüm mali süreçleri elektronik ortama taşıyoruz.” sözünü kullandı.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bütünleşik Kamu Mali İdare Bilişim Sistemi’ne ait bilgi verdi.

ELEKTRONİK ORTAMA TAŞIYORUZ

Geliştirdikleri yazılımın değerine dikkati çeken Nebati, “Kamu maliyesinde gerçekleştirdiğimiz teknoloji ıslahatı ile yeni bir periyodu başlatıyoruz. Geliştirdiğimiz yerli ve ulusal yazılım teknolojisiyle bütçenin oluşturulmasından kesin hesabın çıkarılmasına kadar tüm mali süreçleri elektronik ortama taşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Nebatinin paylaşımında yer verdiği infografide, Bütünleşik Kamu Mali İdare Bilişim Sistemi Projesi’nin birtakım ayrıntıları da aktarıldı.

Buna nazaran, elektronik evrak altyapısına ve açık kaynak kodlu yazılım mimarisine sahip, memleketler arası standartlara uygun Muhasebe Bilişim Sistemi’nin, merkezi idare kapsamındaki tüm yönetimlerde ve talep eden öteki kurumlarda uygulama çalışmaları yapılıyor.

Proje kapsamında, muhasebe sistemiyle uyumlu harcama idare sistemi hayata geçirilirken e-Fatura uygulamasıyla kağıt fatura kullanımını kaldırılıyor, e- Tahsilat altyapısı güçlendiriliyor, e-Teminat altyapısı yaygınlaştırılıyor, e-belge dönüşümü gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir