Bakan Kirişci Antalya’da dere ıslah çalışmalarının bitirilmesi talimatını verdi: “Böyle söyleyip de sonra gidip unutan bir bakan olarak tarihe geçmek istemiyorum”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Antalya’nın Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde sele neden olan derelerle ilgili çalışmaların bir an önce bitirilmesi talimatını vererek, “Derelerin ıslahı konusunda süratli bir formda ne yapılması gerekiyorsa yapalım. 3 gün sonra vatandaş da unutur, hepimiz unuturuz. Unutmayalım. Burası afet bölgesi ilan edilmişken bu problemleri çözeceğiz. Bu türlü söyleyip de sonra gidip unutan bir bakan olarak tarihe geçmek istemiyorum” dedi.

Kirişci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 12 Aralık’ta sel afetinin yaşandığı seralarda incelemelerde bulundu. Şiddetli yağışta taşkınlara neden olan dereleri gezen bakanlar, DSİ Antalya Bölge Müdürü Özhan Erdanışman‘dan derelerdeki ıslah çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

Bölgenin tarım açısından değerli olduğunu vurgulayan Kirişci, çiftçilerin hem ülkedeki beşerler hem de yurt dışı için ürettiğini söyledi. Derelerde taşkınların meydana gelmesi sonucu sel olayının yaşandığını söz eden Kirişci, şunları belirtti:

“Unutan bir bakan olarak tarihe geçmek istemiyorum”

“Derelerin ıslahı konusunda süratli bir formda ne yapılması gerekiyorsa yapalım. 3 gün sonra vatandaş da unutur, hepimiz unuturuz. Unutmayalım. Burası afet bölgesi ilan edilmişken bu sıkıntıları çözeceğiz. Vatandaşımız da bunu görecek, ‘Allah razı olsun’ diyecek. Ben burada bir servet görüyorum. Bu beşerler üretiyor ve ürettiğimizi tüketiyoruz. Fazlasını ihraç ediyoruz. Su ile ilgili sıkıntı bitmeli. Bu türlü söyleyip de sonra gidip unutan bir bakan olarak tarihe geçmek istemiyorum. Burada üretim ve istihdam var.”

Kirişci ile Çavuşoğlu, seraları ziyan görenlerle de bir ortaya geldi. Üreticilerin taleplerini dinleyen Kirişci ile Çavuşoğlu, gerçekleştirilecek takviyeler hakkında bilgi verdi. Çavuşoğlu, ziyandan etkilenen ailelere eşya için yardım yapıldığını, hasar tespitlerinin akabinde da gerekli ödemelerin gerçekleştirileceğini bildirdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir