ATK’den yeni rapor: Cemevlerine saldıran kişinin akıl sağlığı yerinde

Ankara’da 20 Temmuz 2022 tarihinde cemevleri ve Alevi kurumlarına saldırarak, 2 kişiyi yaralayan Ahmet Ozan Karaca hakkında açılan davanın yargılaması sürerken, İsimli Tıp Kurumu (ATK) Üst Kurulu tarafından tutuklu sanık hakkında hazırlanan yeni rapor evraka konuldu. Şuranın yeni raporunda da, Ankara Kent Hastanesi’nin “cezaevi ehliyeti yoktur” raporunun tersine “cezai sorumluluğu tam” istikametinde rapor hazırlandı.

‘CEZAİ SORUMLULUĞU TAM’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, ATK 4’üncü İhtisas Kurulu’nun 2 Şubat 2023 tarihinde verdiği rapora atıfta bulunulan raporda, şu tabirlere yer verildi: “Cezai sorumluluğunu müessir ve bireyde şuur ve harekât serbestîsini ortadan kaldıracak yahut azaltacak mahiyet ve derecede rastgele bir akıl hastalığı ve zekâ geriliği saptanmadığı, isimli belge tetkikinde sanığın mezkûr kabahati işlediği sırada fiilin hukuksal mana ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak yahut azaltacak boyutta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek rastgele bir tıbbi bulgu ve dokümana de rastlanmadığı, bu duruma nazaran Ahmet Ozan Karaca’nın 30/07/2022 tarihinde sanığı bulunduğu cürümlere karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

Ne olmuştu?

Ankara’da Muharrem Orucu’nun birinci günü olan 30 Temmuz 2022’de cemevleri ve Alevi kurumlarına yönelik eş vakitli taarruzlar gerçekleşti. Şah-ı Merdan Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri, Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği ve Batıkent Serçeşme Cemevi’ne yönelik hücumlarda 2 kişi yaralandı.

Saldırılara dair Baver Gel, Çağdaş Can Bardakçı ile Ahmet Ozan Karaca hakkında dava açıldı. Gel ve Bardakçı’nın tutuksuz, Karaca’nın da tutuklu yargılandığı davanın birinci duruşması 30 Ocak 2022’de Ankara 63’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Karaca’ya dair “akli istikrarının yerinde olmadığı” tarafında rapor verildi. Birinci duruşma sonrası Karaca’nın akli istikrarının yerinde olup olmadığının belirlenmesi için İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verildi. Adli Tıp Kurumu İsimli Tıp 4. İhtisas Kurulu, 17 Şubat 2023 tarihinde sanığın cezai sorumluluğun tam olduğu tarafında rapor hazırladı. ATK kararı sonrası görülen duruşmada, sanık avukatı tarafından ATK’nin raporuna itiraz geldi. Bunun üzerine ATK’nin üst konseyinden yeni rapor istendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir