Atık malzemeleri süs eşyasına dönüştürüyorlar

İl Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan el sanatları ve süs eşyası üretimi kursuna katılan bayanlar, Tunceli Tasarım Merkezi’nde usta öğreticilerden bir mühlet teorik bilgi aldıktan sonra atölye çalışmalarıyla el hünerini geliştiriyor.

Haftanın 5 günü kursa katılan 20 bayan, yünden hayvan figürleri, bezden bebekler, yoğurt kovasından sepet, boncuktan küçük masa çiçeği, alüminyum folyo, gazete ve plastik pipetten biblolar hazırlıyor.

Çalışmalarla geri dönüşüme de katkı sunan bayanlardan kimi meskenine süs eşyası yapıyor kimi de yaptığı eserleri açılan stantlarda satarak kar elde ediyor.

“HER TÜRLÜ MALZEMEYİ DEĞERLENDİRİYORLAR”

Tunceli Tasarım Merkezi Koordinatörü Hilal Yorgancı, her yaştan insanın merkezdeki atölyelerden rahatlıkla faydalanabileceğini söyledi. Yorgancı, “Burada bilhassa kağıt ve plastik gereçleri ikramlık eşyalara dönüştürüyoruz. Kursiyerlerimiz çalışmalarında palamuttan kozalağa ve Munzur Çayı’nın aşındırıp cilaladığı ağaç kısımlarına kadar akla gelebilecek her türlü malzemeyi değerlendiriyor” dedi.

Usta öğretici Aynur Orhan ise Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde 2 yıldır kurslar vererek geçimini sağladığını söyledi. Orhan,  “Çalışma ortamımız çok hoş ve bayan arkadaşlarımızla oturup sohbet ediyoruz. Her mesken hanımının iş yapması gerekmiyor sanatsal çalışmalarla da uğraşabilir. Biz bu eserlerin hepsini emek vererek yapıyoruz ve atık materyalleri süs eşyası olarak değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı.

Kursiyer Aysel Korkmalı da konutundaki işlerden artan vaktini el sanatları ve süs eşyası yapmaya ayırdığını anlattı. Korkmalı, “Çalışmalarımda çok hoş muvaffakiyetler elde ediyorum ve meskenim için süs eşyası yapıyorum. Ürettiğimiz eserleri bazen arkadaşlarımıza da satıp, harçlığımızı çıkarıyoruz.” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir