Arap medyasından Türkiye-Suriye ilişkisine dair çarpıcı iddia: Tarih verildi

İngiltere merkezli Arap medyası, Türkiye ile Suriye ortasında son devirde gerçekleşen yakınlaşmayı mercek altına alarak yeni tezler ortaya attı.

Merkezi İngiltere’nin başşehri Londra’da olan Asharq Al-Awsat isimli medya kuruluşu, Rusya’nın arabuluculuğunda Türkiye ile Suriye ortasında bir olağanlaşma görüşmesi gerçekleşeceğini aktardı. Gazete Birleşik Arap Emirlikleri’nin de üst seviyede yetkililer aracılığıyla devreye girmeye hazırlandığını duyurdu.

Arap medyasında yer alan haberde buna karşılık ABD ve öbür Arap ülkelerinin ise bu olağanlaşma atılımlarına karşı durduğu öne sürüldü. Gazete, Arap ülkelerinin bu yakınlaşmadan ötürü “destekleyenler” ve “desteklemeyenler” olarak ikiye bölündüğünü de yazdı.

GÖRÜŞME DEVAMINDA ERDOĞAN VE ESAD TEPESİ OLABİLİR

Asharq  Al-Awsat, bu hafta Moskova’da kritik bir görüşme gerçekleşeceğini de yazdı. Gazete, “Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu hafta Çarşamba günü Moskova’da Rusya’nın dışişleri bakanı Sergei Lavrov eşliğinde Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile görüşecek” tabirine yer verdi. Görüşmelere Birleşik Arap Emirlikleri’nin dışişleri bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed’in de katılmasının beklendiği belirtildi.

Gazetenin haberinde bu hafta gerçekleşecek görüşmeden çıkacak sonuca nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye lideri Beşar Esad’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in aracılığıyla bir tepe yapacağı belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu tepeye mesken sahipliği yapmak istediği de kayıtlara geçti.

Eğer bu tepenin Moskova’da gerçekleşmesi durumunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin de üst seviye delege göndereceği belirtildi.

ÇAVUŞOĞLU ABD’YE BİLGİ VERECEK

Öte yandan Asharq Al-Awsat’ta yer alan haberde dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ocak ayının ortasında Washington’a giderek ABD’li yetkililere Şam ile yakınlaşma ve Mikdad ile gerçekleşen görüşmenin ayrıntılarını vereceği kaydedildi. Arap medyası Çavuşoğlu’nun bu ziyaretinin ise 16-17 Ocak’ta gerçekleşeceğini öne sürdü.

Öte yandan bölgede izlenecek rol haritası hakkında da Washington’da bir bilgilendirme toplantısı yapılacağı belirtildi.

Arap medyasına konuşan Batılı bir diplomat ise ABD’li üst seviye bir yetkilinin yakında Ankara’ya gelerek Suriye’deki durumla ilgili açıklamalarda bulunduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir