Aralarında eski yüzbaşının bulunduğu kaçak silah çetesine operasyon

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Kabahatlerle Çaba Şubesi grupları, Düzce’de yasa dışı yollarla ürettikleri silahları Ankara’da satarak haksız yarar elde eden cürüm örgütünü tespit etti. 5 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde harekete geçen polis grupları Ankara, İstanbul ve Düzce’de gerçekleştirdikleri eş vakitli operasyonda 14 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden 7’si tutuklanarak cezaevine gönderildi. Öteki şüphelilerden 3’ünün mesken hapsine çarptırıldığı, özgür bırakılan 4 şahıstan 3’ünün ise isimli denetim kuralıyla hür kaldığı aktarıldı.

PİYASA BEDELİ 2 BUÇUK MİLYONU AŞKIN KESİM ELE GEÇİRİLDİ

Şüphelilere ilişkin 18 konut, 3 iş yeri ve ruhsatlı silah bakım atölyelerinde yapılan aramalarda 65 adet ruhsatsız tabanca, 190 adet şarjör, 1 adet tüfek, 1 adet kuru sıkı tabanca, 296 adet sürgü, 43 adet silah alt kadrosu, 60 adet kabze, bin 195 adet çeşitli ebatlarda fişek, toplam 2 bin 267 adet iğne, pim ve öbür silah modülleri, 33 adet metal kesim, 2 adet matkap, 3 adet torna makinesi, 1 adet freze makinesi, 2 adet torna tezgahı, 203 gram uyuşturucu unsur, elektronik doküman ve 15 bin TL para ele geçirildi. Öte yandan, ele geçirilen silahların piyasa pahasının 2 milyon 600 bin TL olduğu, modüllerin birleştirilmesi halinde ise 75 adet yeni silahın yapılabileceği belirtildi.

YÜZBAŞI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Suç örgütünün elebaşının ‘Ağa’ lakaplı Muhammet A. olduğu ve faaliyetlerini örgütün kelamda yöneticisi olan ‘Komutan’ lakaplı eski Jandarma Yüzbaşı Özkan Y. ile birlikte yürüttüğü öğrenildi. Zanlıların, ruhsatlı silah bakım atölyelerinde yasa dışı yollarla ürettikleri silahları kendi örgüt üyelerine ve öbür bireylere ve satarak yarar elde ettikleri belirtildi. Öte yandan şüphelilerin, Ankara’daki başarılı operasyonların akabinde İstanbul’da silah satmaya hazırlandıkları tespit edildi.

PARÇALAR HALİNDE SEVKİYAT

Zanlıların, yerli marka tabancaların tıpkı modellerini ürettikleri, silahların sevkiyatını polise yakalanmamak için kesimler halinde ve başka günlerde yaptıkları, silah başına ise 35 bin ile 40 bin lira ortası para kazandıkları ortaya çıktı. Üretimin yapıldığı bakım atölyesinin ise kapısına mühür vurularak faaliyetinin durdurulduğu aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir