Apple, iOS 16.4’ü kullanıma sundu. İşte yeni güncelleme ile iPhone’lara gelen özellikler

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone’lar için iOS 16.4’ü yayınladı. Böylece iOS 16.4’ün yepisyeni özellikleri aşikâr oldu.

Peki iOS 16.4’te hangi yenilikler olacak? Gelin daima birlikte iOS 16.4’te yeni özelliklere yakından bakalım.

 • iOS 16.4 ile gelecek yeni özellikler
 • Yeni emojiler geliyor!
 • Türkiye’de 5G aktifleştirildi
 • Safari, push bildirimler gönderecek
 • Üçüncü taraf tarayıcılardan web uygulamalar ana ekrana eklenecek
 • Geliştirici beta sürümleri bir dokunuşla faal edilecek
 • Ev uygulaması düzeltildi
 • Podcast uygulaması iyileştirildi
 • Apple Music’e “profil” butonu eklendi
 • “Ayarlar” ve “Kısayollar”a yenilikler geldi
 • Diğer Apple eserleri için kullanıcı kılavuzları oluşturuldu
 • Odak modu açıkken Always on Display özelliğinin akıbeti seçilebilecek
 • Uydu irtibatının ne vakit mümkün olacağı hakkında bilgi verilecek
 • Yeni emojiler geliyor!

Edinilen bilgilere nazaran iPhone sahipleri, iOS 16.4 ile bir dizi yeni emojiyi kullanma imkanı yakalayacaklar. Bu yeni emojiler, Unicode konsorsiyumu tarafından Eylül 2022’de kabul edilen yeni emojileri kapsıyor. Bu bağlamda; bezelye, yelpaze, eşek, karga, kanat, ördek, deniz anası ve üç yeni renkli kalp emojisi, kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Türkiye’de 5G aktifleştirildi

Apple, iOS 16.4 ile Türkiye’de satışa sunulan iPhone’larda 5G ilişki dayanağını faal edecek. Hepimizin bildiği üzere 5G, Türkiye’de şimdi yaygın kullanıma açılmadı. Yeniden de artık Türkiye’deki iPhone sahipleri iOS 16.4 sonrasında İstanbul Havalimanı üzere 5G kontağının olduğu yerlerde yeni kuşak taşınabilir teknolojiyi kullanabilecekler.

Safari, push bildirimler gönderecek

Apple, iOS 16’nın lansmanında Safari’ye push bildirimler geleceğini duyurmuştu. Bu yeni özellik, iOS 16.4 ile kullanıcılara ulaşacak üzere görünüyor. Safari’den gelecek bildirimler, tıpkı öbür uygulamaların gönderdiği bildirimler üzere görüntülenecek.

Ayrıca iOS 16.4 ile kullanıcılara ulaşacak push bildirimler, iPhone’lardaki “Odak” özelliği ile entegre biçimde çalışacak. Yani Safari’den ne vakit bildirim alınacağını şahsen kullanıcı belirleyecek.

Üçüncü taraf tarayıcılardan web uygulamalar ana ekrana eklenecek

Apple, Safari’deki web uygulamaların ana ekrana eklenebilmesine aslında müsaade veriyordu. iOS 16.4 ile bu özelliğin kapsamı genişletilecek. Bundan sonra Chrome üzere üçüncü taraf tarayıcılar için sunulan web uygulamalar da ana ekrana eklenebilecek.

Geliştirici beta sürümleri bir dokunuşla etkin edilecek

Geliştirici hesabına sahip olan kullanıcılar, artık tek bir dokunuşla hangi tip güncelleme almak istediklerini seçebilecekler. Bu bağlamda; geliştirici beta sürümleri, herkese açık beta sürümleri yahut hiçbirini almamak, kullanıcı tercihinde olacak.

Ev uygulaması düzeltildi

iPhone’larda yıllardır bulunan Mesken uygulaması, iOS 16.2’de önemli yanlışlar yaşanmasına yol açmıştı. iOS 16.4, bu meseleleri düzeltti ve Konut uygulaması için yeni bir güncelleme getirdi.

Podcast uygulaması iyileştirildi

iOS 16.4 Podcast uygulamasını da yeniliyor. Bu bağlamda; kullanıcılar artık daha fonksiyonel bir tecrübe görecekler. Ayrıyeten Apple Car Play ile Podcast entegrasyonu da güzelleştirildi.

Apple Music’e “profil” butonu eklendi

Apple Music uygulamasının sağ üst köşesine profil butonu eklendi.

“Ayarlar” ve “Kısayollar”a yenilikler geldi

iOS 16.4 güncellemesinden sonra “Hakkında” kısmına giren kullanıcılar, telefonlarıyla eşleştirdikleri öteki Apple eserleri ile ilgili garanti bilgilerini görebilecekler. Ayrıyeten Siri bildirimleri, kısayol olarak gösterilebilecek.

Diğer Apple eserleri için kullanıcı kılavuzları oluşturuldu

iPhone sahipleri iOS 16.4 ile Apple Watch, HomePod ve Airpods’lar için kullanım kılavuzlarını da iPhone’lar üzerinden okuyabilecekler.

Odak modu açıkken Always on Display özelliğinin akıbeti seçilebilecek

iOS 16.4 ile Odak modu açıldığında, Always on Display özelliğinin çalışıp çalışmayacağına kullanıcı karar verecek.

Uydu temasının ne vakit mümkün olacağı hakkında bilgi verilecek

iOS 16.4’teki bir başka yenilik de uydu temas özelliği ile ilgili. Apple bundan sonra, uyduların pozisyonuna nazaran bir iPhone’un uydu ile ne vakit temas kurabileceğini ayrıntılıca gösterecek.

Kaynak:teknoweb

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir