Antalya’da 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen aramaların yüzde 34’ü asılsız çıktı: “Kırmızı ışıkta yaya yolunda şınav çeken şahıs var”

Antalya’da 112 Acil Davet Merkezi’ne bu yılın 11 ayında gelen 2 milyondan fazla davetin yüzde 34’ünü gereksiz aramalar oluşturdu. “Ayakkabım vurdu, ambulans gelsin beni konuta bıraksın”, “Covid aşısı botoksumu bozar mı?” üzere gereksiz davetler merkez çalışanlarının iş yükünü artırdı.

Antalya’da bu yıl 2 milyondan fazla arama yapılan 112 Acil Davet Merkezi, “Okeye döneyim mi?”, “Kavanozun kapağını açmaya itfaiye gelebilir mi?”, “Cins kedimi çiftleştirmek için aday arıyorum” üzere gereksiz aramalara da karşılık vermek zorunda kaldı.

Merkezde 83’ü davet alıcısı, 12’si Büyükşehir Belediye İtfaiyesi, 12’si Vilayet Jandarma Komutanlığı, 34’ü İl Emniyet Müdürlüğü, 90’ı İl Sağlık Müdürlüğü, 5’i AFAD, 5’i Kıyı Güvenlik ve 8’i Orman Bölge Müdürlüğü olmak üzere 249 işçi vazife yapıyor.

Çağrı alıcıları, olay ve adres bilgisini ortalama 25-30 saniyede alıp ihbarın içeriğine nazaran ilgili kurum operatörlerine aktarıyor. Aramaları filtreleyen vazifeliler, gerekli ve gereksiz davetlerin ayrımını yapmak zorunda da kalıyor.

2 milyon 34 bin 580 davete karşılık verildi

Antalya 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Mehmet Koçak, merkezin 2009’dan beri kesintisiz hizmet verdiğini söyledi.

Merkezin 2022’nin 11 ayında 2 milyon 34 bin 580 davete karşılık verdiğini belirten Koçak, aramaların yüzde 34’ünü gereksiz davetlerin oluşturduğunu kaydetti.

Koçak, ihbarların yüzde 51,8’inin Emniyet’e, yüzde 33,4’ünün sıhhat takımlarına, yüzde 8,4’ünün jandarmaya ve oburlarının de Orman, AFAD ve Kıyı Güvenliğe yönlendirildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığının bünyesinde geliştirilen uygulamayla işitme ve konuşma engelli şahıslara de hizmet verdiklerini anlatan Koçak, “Engelli vatandaşların telefonlarına indirecekleri uygulama aracılığıyla 112 Acil Davet Merkezi ile anında bağlantıya geçmelerine imkan sağlandı. Engelliler, imajlı arama yaparak yardım daveti yapıp, ihbarda bulunabiliyor” dedi.

“Çocuğum konuşmayı yeni öğreniyor, çocuğumla biraz konuşup onu oyalar mısınız?”

Asılsız ihbarların nitekim muhtaçlığı olan insanlara ulaşmakta vakit kaybına yol açtığına dikkati çeken Koçak, merkeze bu yıl gelen gereksiz davetlerden şunları paylaştı:

“Kahvede arkadaşlarla taş diziyoruz, size çok değerli bir sorum var, ona nazaran karar vereceğim. Okeye döneyim mi dönmeyeyim mi?”, “Ayakkabım vurdu, ambulans gelsin beni meskene bıraksın”, “Yüzüme botoks yaptırdım, Covid aşısı botoksumu bozar mı?”, “Panik atak hastasıyım, uçağımı kaçırmak istemiyorum. Ambulans beni havaalanına yetiştirebilir mi?”, “Turşu kavanozunun kapağını açamadık, komşular da denedi açamadı. Sanki itfaiye gelebilir mi?”, “Çocuğum konuşmayı yeni öğreniyor, çocuğumla biraz konuşup onu oyalar mısınız?”, “Cins kedimi çiftleştirmek için aday arıyorum”, “Esra Erol’un canlı yayınına bağlanmak istiyorum”, “Kırmızı ışıkta yaya yolunda imtihan çeken şahıs var’, ‘Yolda seccade serip namaza duran şahıs var.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir