Almanya’da fabrika siparişlerinde sert düşüş

Almanya’da fabrika siparişleri, zayıflayan global iktisadın tesiriyle Kasım 2022’de yüzde 0,5 düşüş beklentisine rağmen yüzde 5,8 azalarak, yaklaşık bir yılın en sert düşüşünü gösterdi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı süreksiz bilgilere nazaran, ülkede, yurt içinde üretilen eserler için siparişler, kasımda bir evvelki aya kıyasla yüzde 5,3 azaldı.

Söz konusu azalış, yaklaşık bir yılın en sert düşüşü olarak kayıtlara geçti.

Destatis, kasımda fabrika siparişlerinin Temmuz 2020’den bu yana en düşük düzeyinde bulunduğunu belirtti.

Siparişler, Kasım 2021’e nazaran ise yüzde 11 azalış kaydetti. Fabrika siparişlerine ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 0,5 azalması istikametindeydi. Siparişlerdeki düşüş, temel olarak yabancı siparişlerdeki sert düşüşten kaynaklandı.

DİĞER ÜLKELERDEN SİPARİŞLER YÜZDE 6,8 AZALDI

Almanya’da kasım yurt içi toplam siparişler, aylık bazda yüzde 1,1 ve yabancı siparişler yüzde 8,1 düştü. Kelam konusu devirde Euro Bölgesi’nden yeni siparişler ekim ayına nazaran yüzde 10,3 ve başka ülkelerden Almanya’ya gelen siparişler yüzde 6,8 azaldı.

Ülkede kasımda orta malı üreticilerinin siparişleri aylık bazda yüzde 0,9, tüketim malı üreticilerinin siparişleri yüzde 0,7 ve sermaye malı siparişleri de yüzde 8,5 düşüş gösterdi.

Ekim 2022’de evvelki aya nazaran yüzde 0,8 artış kaydeden fabrika siparişleri, yüzde 0,6 artış olarak revize edildi.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kasımda geçen yılın şubat ayından bu yana gözlenen düşüş eğiliminin, ekimde kısa vadeli istikrarın (yüzde 0,6 artış) akabinde devam ettiği kaydedildi.

‘SEKTÖR KUVVETLİ BİR KIŞTAN GEÇİYOR’

Bakanlığın açıklamasında, “Kasım 2022’de imalat kesimindeki talep, otomotiv dalında büyük siparişlerin olmamasından güçlü bir formda etkilendi. Lakin, daldaki halihazırdaki siparişler hala yüksek ve bu da şu anda üretimi destekliyor. Lakin yeni sipariş dataları, şirketlerin iş beklentileri son periyotta güzelleşmiş olsa da kesimin şiddetli bir kıştan geçtiğini gösteriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Öte yandan, Almanya’nın imalat dalı, global ekonomik yavaşlamanın ortasında zayıflayan talep nedeniyle son aylarda azalan siparişlerle çaba ediyor.
Sanayide Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gaz kıtlığı tehdidi kıymetli ölçüde hafiflese de yüksek güç maliyetleri, yüksek enflasyon ve bilinmeyen ekonomik görünüm dal için aksi rüzgarlar oluşturuyor.

Uzmanlar, azalan sipariş alımı, şimdilik materyal kıtlığı nedeniyle tamamlanmayan siparişler biriktiğinden, Alman iktisadı için önemli bir tehdit oluşturmadığını belirterek, azalan yeni siparişlerin sadece yıl sonunda yahut 2024’ün başında gerçek zorluklara neden olacağını tabir ediyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir