Almanya’da cenazesi yanlışlıkla yakılan Türk vatandaşının külleri toprağa verildi

Almanya’da cenazesi ezkaza yakılan Türk vatandaşı Abdulkadir Sargın için Hannover’de cenaze merasimi düzenlendi.

Sargın için evvel Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hannover Merkez Mescidinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

“Sorumluların kimler olduğunun ortaya çıkarılması lazım”

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, bir insanı kaybetmenin elbette büyük bir acı olduğunu belirterek “Müslüman olarak yaşadığına sizler de şehadet ettiniz. Bunun dışında elbette yaşanan elim hadise hepimizi üzdü dedi. Şen, cenazenin bir Alman cenazesiyle karıştırılıp yakılmasına ait olarak,“Sorumluların kimler olduğunun ortaya çıkarılması lazım. Cezai kovuşturma yapılması lazım. Bu tıp olayların bir daha olmaması, tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını talep ettik ve bu mevzuyu takip edeceğiz” diye konuştu.

Abdulkadir Sargın’ın oğlu Kerem Sargın ise Başkonsolos Özge Kaya‘ya bir mektup ileterek, “Acılarımızı paylaşan Türk toplumuna, babamıza dua eden herkese teşekkür ederiz. Bu bize büyük dayanma gücü verdi ve bunu hiç unutmayacağız” tabirini kullandı. 

Cenaze namazının akabinde Sargın’ın külleri Hannover Stöcken Mezarlığı’nda dualarla toprağa verildi.

Buradaki merasime Sargın’ın ailesi, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hannover Başkonsolosu Özge Kaya, Hannover Belediye Başkanı Monika Plate ve sevenleri katıldı.

Ne olmuştu?

MHH Hastanesi’nde 14 Aralık’ta vefat eden Abdulkadir Sargın’ın naaşı, 5 Aralık’ta vefat eden 81 yaşındaki bir Alman’ın cenazesi ile ezkaza karıştırıldı. Alman aile cenazelerinin yakılması için krematoryuma götürülmesini istedi. Lakin krematoryuma Alman kişinin naaşı yerine Abdulkadir Sargın’ın cenazesi götürüldü ve yakıldı. Alman aile daha sonra Sargın’ın bir vazodaki küllerini kendi cenazeleri zannederek merasimle defnetti.

Sargın’ın cenazesini almaya giden ve İslami adaplara nazaran defin hazırlığı yapan çocukları ise gasilhanede yıkanmak üzere bekleyen cenazenin babalarına ilişkin olmadığını tespit etti.

Sargın ailesi, olay ile ilgili tüzel süreç başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir