Almanya, yeni nesil iş gücü alımına başlıyor

Almanya hem personel açığını kapatmak hem de değişen dünyaya daha süratli ayak uydurabilmek için, yeni yasa hazırlıklarını tamamlamak üzere. Mart ayında meclise gelmesi planlanan yeni “Göç ve Vatandaşlık” yasa tasarına nazaran, AB dışından ve bilhassa de Türkiye’den “yeni jenerasyon işçgücü“ istihdama kapılarını açıyor.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından son biçiminin verilmesi için ağır gayret sarf edilen tasarı, mart ayında meclise gelecek.

MENTALİTE DEĞİŞİKLİĞİ

Buna nazaran temel değişiklikler şu olacak: Daha çağdaş bir Vatandaşlık Yasası, daha nitelikli göç, göçmen kökenlilerin ülkeyle bağının ve toplumsal iştirakinin güçlendirilmesi, diplomasız da olsa yurt dışından nitelikli eleman alımı.

Bu başlıklar altında yeni tasarı, AB dışından ve ülke ismi verilmese de bilhassa Türkiye’den, 1960’lardaki üzere daha nitelikli işçi getirilmesini sağlayacak. Çabucak her alanda gelecek olan nitelikli işçi için aranan koşullar kolaylaştırıldı. Uygulama bu yıl başlayacak ve 2035’e kadar 7 milyon personel açığı kapatılacak. Yasa geçtikten sonra ilgili üniteler ve Türkiye’deki temsilciliklere uygulama biçimi bildirilecek.

YENİ ÇALIŞANLARDA ARANAN ŞARTLAR

Almanya’da çalışmak isteyen Türk personeller için bir “Puan sistemi“ uygulanacak ve personel seçiminde “Şans Kartı“ verilmesi için şunlar istenecek;

–  Almanya’da çalışabilme potansiyelini göstermek.

–  Lisan marifetleri (temel seviyede de olsa Almanca bilme) ve mesleksel tecrübe.

–   Almanya ile olan ilişkisi. Bu unsur geçerse, bilhassa Almanya’da yakınları ya da ülkeyle iş bağlantısı olanlar avantaj sağlayacak.

–  Meslek öğrenebilme, Almanya’da meslek eğitimi ya da diğer eğitim alabilme imkanı ile niyetinin olması.

–  Makul bir yaş hududu bulunmuyor lakin 40 ya da 50 yaşın üzerindekilere oranla gençlerin tercih edilme talihi yüksek olacak. Uzmanlık alanlarına nazaran yaşı ilerlemiş bireyler de gelebilecek. Emekçi olmasa da yatırımcı olabilecek.

–  Aranan mesleklerden birini, diploması olmasa da düzgün yapabildiğini kanıtlamak. Yani alanında usta olmak. Demirci, kaynakçı, elektrikçi, el sanatları ustası, su- kalorifer tesisatçısı gibi…

–   Mesleki yeteneklerini kısmen kanıtlayanlara da oturma müsaadesi verilecek.

–   Almanya’daki bir işyerinden teklif alanların, iş muahedesi ya da paydaşlığı olanların gelmeleri daha kolay olacak.

–   Almanya’da “Duldung- Müsamaha“ ile yaşayan ilticacı statüsündeki bireylere, 5 yılı aşmışlarsa ve düzgün entegre olmuşlarsa, oturma müsaadesi verilecek. Bunların sisteme yasal girişleri sağlanacak.

– Verilecek talih kartına nazaran, Almanya’ya ahenk sağlayan, kendi geçimini sağlayanlar kalıcı olacak.

VATANDAŞLIK YASASI DA DEĞİŞİYOR

Diğer değişiklik ise Vatandaşlık Maddesi’nde olacak ve vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılacak. Fakat buna muhalefetteki Hıristiyen Demokrat Partiler (CDU/CSU) karşı çıkıyor. Süratli vatandaşlığın ve yasal ikili vatandaşlığın muhalefet tarafından engellenebilme riski bulunuyor.

Muhalafet, Eyaletler Meclisi’nde çoğunluğu elinde tuttuğu için bu alanda pazarlıklar yürütülüyor. Yeniden de tasarı öncesi planlara nazaran, “hızlı ve ikili vatandaşlık” ülkede yaşayan 10.7 milyon yabancıyı kapsayacak. Vatandaşlık bunlar için 5 yıl, özel ahenk uğraşları varsa üç yıl sonra mümkün olabilecek. Çocuklar, anne – babalarının vatandaşlığının yanı sıra Alman vatandaşlığını alabilecek.

TÜRKLER’E İKİLİ VATANDAŞLIK VAR MI?

Çifte vatandaşlık mümkün olabilecek. Yani kişi, köken vatandaşlığını bırakmadan Alman pasaportunu da alabilecek. Lakin, bu hususun detayları şimdi belirli değil. Türkiye dışındaki ülkelerin vatandaşları, ülkeleri vatandaşlıktan çıkarmadığı için esasen ikili vatandaş olabiliyor. Bu kısım neredeyse yalnızca Türkler’i ilgilendiriyor ve Alman sağ partilerin “Çifte vatandaşlığa“ karşı çıkması bekleniyor.

Almanya’ya gidecek olan “yeni jenerasyon Türk işçilere” bu talih kartından verilecek. Talihini güzel kullanan ve ülkeye ahenk sağlayanlar Almanya’da kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir