AKP’li başkanı döven muhtarlara ceza… Odatv gündeme getirmişti

AKP Çorum İl Başkanı Murat Günay’ı darp ettikleri savıyla tutuklu yargılanan Eskice Köyü Muhtarı Ünal Bozok ve Elmalı Köyü Muhtarı Saffet Faziletli 4 yıl 7’şer ay, Ovakarapınar Köyü Muhtarı Zeki Oral ile Fatih Yılmaz ve Hikmet Tıknaz ise 5 yıl 6’şar ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Odatv’nin gündeme getirdiği AKP Çorum İl Başkanı Murat Günay’ın darp edilmesi olayında, AKP2li başkanı darp etmekle suçlanan beş sanığın yargılanmasına Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi.

İlgili haberler için tıklayınız:

Muhtarlar birleşti AKP’li başkanı dövdü… Çek mi taciz mi… Genel Merkez bununla çalkalanıyor

AKP’li başkanı döven muhtarlar tutuklandı: Yeni detaylar

Mahkeme, tutuklu olarak yargılanan Eskice Köyü Muhtarı Ünal Bozok ve Elmalı Köyü Muhtarı Saffet Erdemli’ye 4 yıl 7’şer ay, Ovakarapınar Köyü Muhtarı Zeki Oral ile Fatih Yılmaz ve Hikmet Tıknaz’a ise 5 yıl 6’şar ay mahpus cezası verdi ve tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

BASKI İLE OLUŞTURULMUŞ BİR İDDİANAMENİN SONUCUDUR”

Hapis cezasına çarptırılan muhtarların avukatı Ahmet Özdel, duruşmanın akabinde adliye önünde açıklama yaptı. Özdel, şunları söyledi:

“Avukat arkadaşlarımız yağma cürmünün detaylarını tek tek anlattı. Şayet Türkiye’de adalet varsa buradan yağma hatası çıkmaz. Bu, baskı ile oluşturulmuş bir iddianamenin sonucudur. Siyasal gücünü ve tesirini kullanarak olmayan bir suça olmayan bir iddianame hazırlayıp yağma cürmünden bu insanların evvel 11 yıl ceza alıp, teşebbüs kademesinde kaldı diye 5,5 yıla düşürüp tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi, sahiden hukuk ismine kabul edilecek bir şey değil.”

Sanıkların yakınları, açıklamanın akabinde AKP Çorum Vilayet Başkanlığı’na yürüdü. Mahkemenin verdiği kararı burada protesto eden sanık yakınları, “Yusuf Ahlatcı, kapalı kapılar arkasında verdiği kelamı tutsun. Bunlar çiftçi, aileleri ne yiyecek, ne içecek? Namus davasını bu halde kapatamazsın” diyerek yansılarını lisana getirdi.

AİLELER HUDUT KRİZİ GEÇİRDİ

Mahkemenin kararının akabinde muhtarların aileleri, AKP’li lider Murat Günay’ı protesto etmek için AKP’nin Çorum Vilayet Başkanlığı Binası’nın önüne gitti.

İl Başkanlığı önünde mahkemenin kararını da protesto eden aileler, Murat Günay’ın aşağı inmesini istedi. Siniz krizi geçiren bayanlar, çığlık çığlığa bağırarak mahkeme kararını tanımadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir