AK Parti’nin kalesi İzmir’in Bayındır ilçesinde seçmen suskun: Hayırlısı olsun

Cihan Başakçıoğlu / Uğurcan Boztaş

İZMİR – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ‘kalesi’ olarak anılan İzmir’de, 2018 yılı cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde AK Parti’nin en yüksek oy aldığı iki ilçe olarak Bayındır ve Kemalpaşa öne çıktı. Bayındır’da önceki seçimlerde AK Parti yüzde 37, CHP ise yüzde 35 oy oranına sahipken, ilçedeki cumhurbaşkanlığı yarışında ise Millet İttifakı’nın yüzde 46,83 oy oranı ile Cumhur İttifakı’nın önüne geçmesi dikkat çekti. 14 Mayıs seçimlerine kısa bir mühlet kala, Bayındır’daki seçim atmosferini gözlemledik.

FESTİVAL ALANINDA İTTİFAKLARA YER TAHSİS EDİLDİ

Partilerin seçim çalışmalarını ilçe meydanında yürüttüğü Bayındır’da, her yıl yapılan Milletlerarası Çiçek Şenliği’nin bu yıl seçim sürecine denk gelmesi nedeniyle Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı kümelerine da şenlikte birer stant tahsis edildi. Her gün yüzlerce kişinin uğradığı şenlik alanında Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı partileri yöneticileri seçim çalışmalarını yaklaşık 100 metre orta ile yürütürken, şenlikteki esnafların gündeminde de 14 Mayıs seçimleri var. Öte yandan şenlikteki yoğunluğun evvelki yıllara nazaran daha düşük olması da dikkat çekti.

BAYINDIRLI SEÇMEN SUSKUN

İlçede dikkat çeken en kıymetli ayrıntılardan biri seçmenlerin seçim konusunda yoruma kapalı olma durumu. Şenlik alanında mikrofon uzattığımız birçok seçmen cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları konusunda yorum yapmayı tercih etmedi. Ülke iktisadı ve şenlikteki yoğunluğun geçmiş yıllara oranla az olmasından yakınan kimi esnaf ise seçimler konusunda “Hayırlısı olsun” demekle yetindi.

BBP’Lİ YÖNETİCİ, SUSKUNLUĞU HDP’YE VERİLEN TAKVİYEYE BAĞLADI

Milliyetçi Hareket Partisi’ndeki (MHP) 30 yıllık geçmişinin akabinde DÜZGÜN Parti’ye geçen ve ilçede partinin yöneticilerinden olan Süleyman Meriç, seçmenin dertli olması nedeniyle kanılarını tabir etmek istemediğini söyledi. Seçmenin İYİ Parti ve Millet İttifakı’na ilgisine dikkat çeken Meriç, “Yeter artık diyenler var. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isteyenler var. Bilhassa bayanlar çoğunlukta. Millet İttifakı’nın Yüzde 65 oy alacağını düşünüyoruz. Yani Bayındır’da seçim yüzde 65’e yüzde 35 bitebilir” tabirlerini kullandı.

Seçmenin suskunluğunu sorduğumuz BBP İlçe Başkanı Alper Altay ise “Bazı kesitlerin HDP işin içine girdiği için, yapılan açıklamalarda da HDP’ye bakanlık verileceğini beyan ettikleri için seçmen huzursuz kalıyor. Bu hususta da konuşmak istemiyor. En büyük nedenlerden biri millet ittifakının HDP’ye bakanlık vereceğini söylemesi ve Öcalan’a özgürlük demesi. Olağan bu nedenle seçmen de huzursuz kalıyor. CHP’ye oy verecek birçok seçmen cumhur ittifakına yönelmiş ancak bunu lisana getirmek istemiyor” diye konuştu. Altay, “Bayındır’da Cumhur İttifakı olarak çok açık olarak ileri seviyedeyiz. Burada dertsiz bir formda cumhur ittifakı önder olarak sandıktan çıkacaktır. Milletimizin yanındayız” sözlerini kullandı.

CHP İLÇE BAŞKANI AYDİLEK: GALİBİYETTEN ZERRE KADAR KAYGIMIZ YOK

CHP İlçe Lideri Avukat Hüseyin Aydilek ise Bayındır’da değerli oranda halkla temas etmeye çalıştıklarını belirterek, “Biz seçimde gaye olarak referandumda alınan yüzde 62.5’lik ‘hayır’ oyunu kendimize maksat koyduk. 39 köy ve 59 mahallede daima çalışmalar yapıyoruz. Buralarda aldığımız yansılar bunu kıymetli oranda gerçekleştireceğimizi bize gösteriyor. Millet İttifakı bileşenleri olarak hayli hoş bir sonuçla 13’üncü cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçeceğiz. En az yüzde 65 olmak üzere Millet İttifakı’nın galibiyeti ile sonuçlanacak. Bundan zerre kadar bir kaygımız yok. Bu bir kestirim değil alandan aldığımız izlenimlere dayanan bir tespittir” dedi. Bayındır’da 110 sandık olduğunu ve seçim güvenliği konusunda da çalışmalar yaptıklarını söyleyen Aydilek, sandıklar için 110 vazifeli belirlediklerinin altını çizdi.

DEVA Partisi İlçe Lideri Armağan Temek de “Bayındır’da ittifak olarak hareket ediyoruz. Birleşe birleşe kazanmak amacımızdır. Öncelikle cumhurbaşkanlığını hedefliyoruz. Tüm Bayındır halkının oyunu bekliyoruz. Bayındır için yeterli olan her şey bizim olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir